16 آوریل 2024 - 08:36

محرم، ماه کاهش ضریب اشغال هتل ها

25 اکتبر 2015 - 09:50 dsfr.ir/q106j

محرم، ماه کاهش ضریب اشغال هتل ها
میثم رودکی
هتل آپارتمانی در مشهد

محرم و صفر از جمله ماه های هستند که به دلیل کاهش مسافرت ها، هتلداران با کاهش ضریب اشغال اتاق هایشان رو به رو می شوند. چنانکه میانگین ضریب اشغال هتل های کشور به 30 درصد رسیده است.

با وجود آنکه تعطیلات تاسوعا و عاشورا برای تهرانی ها با افزوده شدن تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا به بیش از 4 روز رسیده بود اما این تعطیلات و سفرهایی که به همراه داشت سبب نشد تا اتاق هتل ها پر شود.

چنانکه به گفته «محمد قانعی» رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در ماه محرم و صفر و 20 روز قبل از اربعین تعداد گردشگران مشهد کاهش می یابد و خلوت می شود. چراکه بسیاری اعتقاد دارند که در این ماه مسافرت نکنند. به گفته او، ضریب اشغال هتل های مشهد در حال حاضر به 40 درصد رسیده است و در تاسوعا و عاشورا نیز حدود 40 درصد بود.

یزد نیز وضعیت مشابهی داشت و ضریب اشغال هتل های آن از 30 درصد تجاوز نکرد. «سید امیر ناصر طباطبایی» رییس جامعه هتل داران یزد نیز در این خصوص گفت: «با آنکه تعطیلات تاسوعا و عاشورا را پشت سر گذاشتیم اما اتاق هتل های یزد پر نشد. البته گفته می شود جاده شمال شلوغ بوده و احتمالا هتل های شمال کشور با ضریب اشغال بالای همراه بودند. مردم معمولا در چنین روزهایی به شهر و دیار خود سفر می کنند و ترجیح می دهند در محل قدیمی خود به سر برند. از این رو مسافرت کم می شود.»

«حسن مهرور اصلی» رییس هیئت مدیره جامعه هتلداران گیلان نیز با اشاره به آنکه این روزها در بیشتر محله ها و شهرها مراسم پخت نذری بر پاست گفت: «مردم دوست دارند این روزها در دیار خود باشند. از این رو به مناطقی سفر می کنند که فامیل و آشنا منتظر آنها هستند این گونه است که با اقامت در منازل شخصی دیگر در هتل اقامت ندارند.»

او ضریب اشغال این روزهای هتل های گیلان را 15 درصد عنوان کرد و گفت: «در حال حاضر هتلداران از جیب خرج می کنند چرا که با چنین ضریب اشغال هایی نمی توان هزینه های جاری را تامین کرد.»

در این میان «مسیح الله صفا» رییس جامعه هتلداران کیش از ضریب اشغال 90 درصدی هتل های این جزیره در تاسوعا و عاشورا خبر داد. به گفته او در حال حاضر 69 درصد ظرفیت هتل های این جزیره گردشگر پذیر اشغال است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « CHN » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1