ثبت ملی آئین جوش زنی هرمزآباد رفسنجان

25 اکتبر 2015 - 10:10 dsfr.ir/fl8ak

ثبت ملی آئین جوش زنی هرمزآباد رفسنجان
خبرگزاری مهر
آئین جوش زنی هرمزآباد رفسنجان

عزاداران در آئین جوش زنی با حلقه زدن در محوطه مساجد، تکایا و حسینیه ها و حرکت دایره وار هم آهنگ با اشعار و نوحه هایی که توسط مداح خوانده می شود، اقدام به عزاداری و سینه زنی می کنند.

سند ثبت آئین جوش زنی هرمز آباد شهرستان رفسنجان در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس روز شنبه همزمان با عاشورای حسینی در این منطقه رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در این آئین گفت: جوش زنی آئینی است که در بسیاری از نقاط استان کرمان انجام می شود و به نظر می رسد ریشه این آئین هرمزآباد رفسنجان است. محمود وفایی افزود: کشور ما دارای فرهنگی غنی و استان کرمان نیز سرشار از فرهنگ های غنی و خلاقیت های معنوی است.

وی بیان کرد: ما صدها نمونه از این آئین ها را داریم که باید به همت میراث فرهنگی ثبت شود و مردم حق دارند آنچه را از نیاکان خود منتقل و به خوبی حفظ کردند از همان جایی که این سنت روییده است، ثبت شود.

مسئول ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان هم در حاشیه این آئین در جمع خبرنگاران گفت: جوش زنی در فهرست آثار ناملموس است که ثبت معنوی شده است.

مژده مبشر افزود: آثاری نظیر سنت ها، بیان های شفاهی، جشن ها و رفتارهای اجتماعی، هنرهای نمایشی، جوش زنی و همچنین هنرهای دستی و سنتی شامل این بخش می شوند و سازمان میراث فرهنگی متعهد به حفظ و پاسداشت این نوع ارزش ها و فرصت هاست.

وی بیان کرد: ما به عنوان سازمان میراث فرهنگی متعهد به حفظ و پاسداری از این ارزش ها هستیم و در جهت همین هدف، این آئین ها ثبت، با جزئیات کامل مستندسازی و در فهرست آثار ملی به عنوان یک سند نگهداری می شود تا هر سال در جهت حفظ و یادآوری و برگزاری هرچه بهتر آن کمک کنیم.

وی با بیان اینکه آئین جوش زنی در برخی نقاط کشور نظیر خراسان در فهرست آثار ملی و ارزشی ثبت شده است گفت: هرمزآباد رفسنجان نخستین جایی است که نسبت به رونمایی از لوح ثبت ملی پیشگام شده و مسئولان شهرستان در این راستا کمک کردند.

1