30 ژانویه 2023 - 05:15
به میزبانی استان چهارمحال و بختیاری

برگزاری سومین جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام ایران زمین

20 می 2015 - 09:40 dsfr.ir/cs6if

برگزاری سومین جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام ایران زمین
سومین جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام ایران زمین - عکس از ایسنا

سومین جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام ایران زمین در روزهای 30 و 31 اردیبهشت ماه در پارک جنگلی یاسوج برگزار می شود.

محمود باقری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: در سومین جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام ایران با عنوان «کوچ عشایر»؛ عشایر 8 استان همدان، خراسان رضوی، اصفهان، خوزستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کرمان و آذربایجان شرقی حضور دارند.

100 غرفه شامل 60 غرفه صنایع دستی و سوغات و 40 سیاه چادر، در در پارک جنگلی یاسوج بر پا خواهد شد. از مجموع 980 هکتار این پارک جنگلی، بیش از 40 هکتار برای برگزاری این جشنواره بزرگ در نظر گرفته شده است.

تقدیر و بزرگداشت از خادمان و بزرگان ایلات کوچ نشین، رونمایی از کتاب «سرزمین زیبایی های باشکوه»، برپایی سفید چادر مدرسه عشایر، اجرای شاهنامه خوانی، اجرای مراسم عروسی و سنت عروس برون، رونمایی از تندیس جشنواره کوچ عشایر، از برنامه های مهم این جشنواره است. در این جشنواره، ایلات استان کهگیلویه و بویراحمد مراسم عروس برون عشایر را به صورت زنده برای بازدیدکنندگان برگزار می کنند.

به گفته باقری برگزاری جشنواره عشایر فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت و پتانسیل های جامعه کوچ نشین کشور است که باید با ایجاد فضای لازم با قابلیت ها و ساز و کارهای اثربخش و متناسب با ویژگی های جامعه عشایری جنبه های مختلف زندگی عشایر را در معرض دید عموم قرار داد تا از این طریق بسترهای جذب گردشگر و توریست فرهنگی بیش از پیش فراهم شود. حضور اقوام مختلف کوچ نشین در یک مکان و برپایی سیاه چادرهای عشایر سایر استان ها در شهر یاسوج موجب رونق صنعت گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد خواهد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1