تجدید حیات پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان

21 اکتبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/6v0gi

تجدید حیات پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان
birjand.isna.ir
تالاب کجی نمکزار نهبندان

ریزش باران های اخیر باعث تجدید حیات در پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار شهرستان نهبندان شد.

محمدکاظم شکرگزار رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان با اعلام این خبر گفت: تالاب کجی نمکزار نهبندان یک تالاب نمکی و فصلی است که معمولا در بازه زمانی اواسط پاییز تا اواسط بهار آبگیری شده و  طراوت و زیبایی خاصی به آب و هوا و چشم انداز منطقه می دهد که در نوع خود در سطح استان  و شرق کشور، منحصر به فرد است.

شکرگزار مهم ترین منبع  تامین کننده آب این تالاب زیبا را ریزش باران و جاری شدن سیلاب های حوزه آبریز آن و در درجه دوم جاری شدن چشمه های کرانه تالاب عنوان کرد و اظهار داشت: به برکت ریزش باران های دو روز گذشته شاهد آبگیری و تجدید حیات تالاب کجی نمکزار هستیم که باعث حضور دسته هایی از  پرنده گان مهاجر آبزی به این مکان گردیده و  با توجه به شرایط  زیستگاهی مناسبی که ایجاد شده،  روز به روز به جمعیت پرنده گان مهاجر و زیبایی دو چندان  تالاب افزوده خواهد شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان، تالاب کجی نمکزار را یکی از نقاط زیبای گردشگری طبیعی در استان خراسان جنوبی برشمرد. وی گفت: تالاب کجی نمکزار، محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی است و همه ساله در فصول مهاجرت تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می دهد و نیز دارای برآمدگی ­های خشکی همراه با پوشش گیاهی مناسب برای تخمگذاری پرندگان است و هر ساله خصوصا در فصل مهاجرت، گونه­ های مختلفی از پرندگان آبزی و کنار آبزی شامل آبچیلیک پاسبز، آبچیلیک پاسرخ، حواصیل خاکستری، حواصیل سفید، خوتکا و اردک سرسبز در آن به چشم می­ خورند.

شکرگزار وجود چنین تالابی در این منطقه خشک را که در مسیر مهاجرت پرندگان آبزی و نیمه ­آبزی قرار دارد و همه ساله پذیرای تعداد کثیری از گونه­ های مختلف پرندگان است را مهم و با ارزش خواند و آن را در زمره مناطق مناسب جهت حفاظت معرفی نمود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1