16 اکتبر 2019 - 01:16

کارگاه مشارکتی ایجاد پارک ملی صلح و دوستی فرامرزی در خراسان شمالی برگزار می شود

21 اکتبر 2015 - 12:20 dsfr.ir/e879k

کارگاه مشارکتی ایجاد پارک ملی صلح و دوستی فرامرزی در خراسان شمالی برگزار می شود
یاسر میرزایی
حیات وحش در منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی

کارگاه مشارکتی منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با رویکرد ایجاد پارک ملی صلح و دوستی و ذخیره گاه زیستکره فرامرزی استان خراسان شمالی برگزار می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: این کارگاه 3 روزه طی روزهای 28 تا 30 مهر در استان خراسان شمالی برگزار می شود.

مطهری افزود: این کارگاه با حضور نمایندگان جوامع بومی و محلی، دستگاه های اجرایی استان، تشکل های زیست محیطی ملی و استانی و جمعی از فعالان محیط زیستی در شهرهای بجنورد و شیروان برگزار می شود.

وی افزود: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی، مدیریت و حفظ مشارکتی منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با رویکرد ارتقاء این منطقه بعنوان پارک ملی صلح و ذخیره گاه زیستکره فرامرزی برگزار می شود. 

وی با بیان اینکه امروزه، توجه و اهمیت مناطق حفاظت شده برای آینده بشر بیشتر شده است افزود: مناطق حفاظت شده برای زندگی در این کره خاکی حیاتی هستند و امروزه مجامع بین المللی به این نکته مهم دست یافته اند که طرح های حفاظتی باید با مشارکت جوامع محلی و در مناطق مرزی بصورت فرامرزی و در سطح ملی و منطقه ای برنامه ریزی شوند. 

مطهری اظهار کرد: منطقه حفاظت شده مرزی گلیل و سرانی با دارا بودن تنوع زیستی و فرهنگی منحصر به فرد و ارتباط زیستگاهی با پارک ملی آرچه بیل و ذخیره گاه طبیعی کپه داغ ترکمنستان، شرایط لازم برای تدوین و اعمال یک مدیریت فرامرزی و یکپارچه را دارا می باشد. 

گفتنی است؛ منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با وسعتی معادل 15895 هکتار در خراسان شمالی واقع شده و با کشور ترکمنستان در حدود 30 کیلومتر مرز مشترک دارد. 

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1