12 آوریل 2024 - 17:24

نقشه گوگل، Google Maps

31 ژوئیه 2015 - 12:00 dsfr.ir/ll3lj

گوگل مپ یکی از جامع ترین نقشه های حال حاضر دنیا به شمار می رود و به کاربران موبایل امکانات مختلفی در مسیریابی ارایه می دهد.

 این اپلیکیشن بر خلاف نمونه های دیگر، از نقشه شهرهای ایران با جزییات بالایی پشتیبانی می کند که همین موضوع آن را متمایزتر از سایر رقبا می نماید. اندرویدی ها به صورت پیش فرض از نعمت این اپلیکیشن برخوردار اند و کاربران سایر سیستم عامل ها نیز می توانند برنامه آن را برای دستگاه خود دانلود نمایند.

مسیر یابی

مسیریابی به کمک Google Maps

یکی از امکانات گوگل مپ، پیشنهاد مسیر برای رفت و آمد است. برای این موضوع تنها کافیست تا مبدا و مقصد خود را بر روی اپلیکیشن مشخص نمایید تا بهترین مسیر بر روی نقشه برای شما رسم گردد. گوگل مپ مکان کنونی شما بر روی نقشه را تشخیص می دهد. توجه داشته باشید که برای شناسایی موقعیت جغرافیایی، گوگل مپ نیاز دارد که از GPS دستگاه استفاده نماید، لذا باید تنظیمات این بخش را در موبایل خود روشن نمایید.

پس از مشخص شدن موقعیت کنونی بر روی نقشه، برنامه آن را به عنوان نقطه مبدا مسیر شما در نظر می گیرد و با مشخص کردن مقصد، مسیر های پیشنهادی در آن درج می شود. در این صفحه می توانید مسیر های مختلف را به همراه مسافت آن ها و مدت زمانی که طول می کشد تا به مقصد برسید را مشاهده نمایید. همچنین علاوه بر مسیر مناسب خودرو، مسیر های پیشنهادی برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی و پیاده روی نیز نمایش داده می شود. در نهایت با انتخاب هر مسیری که دوست داشته باشید، راهنمای آن بر روی نقشه درج می گردد و شما می توانید بر اساس آن حرکت خود را برای رسیدن به مقصد آغاز کنید.


نقشه آفلاین

مسیریابی آفلاین به کمک Google Maps

در همه جای دنیا با توجه به سرعت بالای اینترنت موبایل، کاربران اهمیتی به سرویس های آفلاین نمی دهند، اما در ایران ما به خوبی لزوم وجود چنین گزینه ای را احساس می کنیم. خوشبختانه گوگل نیز برای اپلیکیشن مپ خود امکان مشاهده آفلاین نقشه را فراهم آورده است.

برای این موضوع در اندروید باید قسمتی از نقشه که می خواهید به صورت آفلاین ذخیره شود را باز کنید، منوی سرچ در بالای صفحه را لمس نمایید و در صفحه جدید گزینه Make this map area available offline را انتخاب کنید و به برنامه فرصت دهید تا اطلاعات این بخش از نقشه را دانلود نماید. در نسخه iOS برنامه هم پس از لمس منوی جستجو در بالای صفحه باید عبارت ok maps را تایپ کنید تا بلافاصله نقشه در دستگاه شما دانلود شود.

از این به بعد زمانی که به اینترنت متصل نباشید هم می توانید نقشه و موقعیت کنونی خود را ببینید، اما توجه داشته باشید که گزینه مسیر یابی دیگر در دسترس نیست و برای استفاده از آن حتما باید به اینترنت دسترسی داشته باشید. نکته دیگری که در این بخش باید به آن دقت کنید این است که فضای تعیین شده برای ذخیره شدن در نقشه نمی تواند خیلی بزرگ باشد. برای مثال نمی توان نقشه کل ایران را ذخیره نمود، بلکه باید آن را به بخش های کوچکتری تقسیم کرد تا امکان ذخیره شدن آن ممکن باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دیجیاتو » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1