9 ژوئن 2024 - 23:19

محرم، فرصتی برای سفر

20 اکتبر 2015 - 08:00 dsfr.ir/5a6oq

محرم، فرصتی برای سفر
khabareazad.ir
مراسم گل مالی در استان لرستان

از آن جا که آیین های محرم هر سال یک بار برگزار می شود، فرصت مناسبی پیش روی علاقه مندان می گذارد تا در سفرهایی یک یا چند روزه با آداب و رسوم شهرهای مختلف در برگزاری مراسم ویژه محرم آشنا شوند.

آداب و رسوم و باورهای فرهنگی مردم مختلف، جذابیت های خود را دارد؛ چه به هنگامه شادی و چه به هنگامه عزا. تنوع قومی و اقلیمی ایران باعث شده است که شیوه پرداختن و به شادی و بیان غم، در جای جای کشور متفاوت باشد؛ طرفه آنکه سخن از عزاداری در ماه محرم، بگوییم که در میان شیعیان ایران جایگاه ویژه ای دارد و به شکلی از هنر خیابانی اجرا می گردد.

ما پیشنهاد سفر به چند شهر کشور را در اینجا ارایه کرده ایم:

خرم آباد و بروجرد

سخن از محرم که بیاید و از آیین ها و مراسم ویژه آن یاد شود، بی گمان، برجسته ترین آیینی که می توان بدان اشاره کرد آیین گل مالی در لرستان است.

گل مالی آئینی است که مردم لر در سوگواری های مختلف از جمله در مرگ افراد خانواده و یا عزاداری های مذهبی انجام می‌دهند که اوج آن در دهه اول محرم است و در سطحی گسترده اجرا می شود.

هر چند مراسم گل مالی خاص لرستان نیست و در اغلب استان های زاگرس نشین رواج دارد اما برای شرکت در این آیین و یا تماشای سایر عزاداران، می توانید در روزهای تاسوعا و عاشورا به شهرهای خرم آباد و بروجرد سفر کنید.

مشهد

به دلیل وجود بارگاه امام هشتم در مشهد، در این ایام دسته های متعددی از زنجیر زنان و سینه زنان را در جای جای شهر می توان دید که مقصد همه آنان حرم رضوی است. از شهرهای دیگر نیز در این ایام دسته های متعددی به مشهد سفر می کنند.

مراسم شام غریبان نیز به شیوه ای خاص در حرم امام رضا (ع) برگزار می گردد و خادمان حرم مراسم ویژه ای اجرا می کنند که دیدنی است. در این مراسم همه خادمان دور تا دور یکی از بزرگترین صحن ها شمع به دست می ایستند و یکی در وسط نوحه می خواند. مردم نیز همراه خادمان شمع به دست می گیرند. یک سینی بزرگ هم وسط صحن می گذارند که با شن پر شده و شمع های روشن را در آن فرو می کنند.

در این ایام نذری دادن رواج بسیاری در مشهد دارد. آتش زدن خیمه در میدان طبرسی مشهد نیز باشکوه برگزار می گردد و  عزاداران بسیاری به دیدن آن می روند.

لاهیجان

در استان گیلان و شهر لاهیجان مراسمی با نام، 40 منبر برگزار می گردد که دیدنی است.

کسبه لاهیجانی با پنبه شمع هایی رشته ای تهیه می کنند و آن ها را در بسته ای 40 تایی و در کنار بسته های 40 دانه ای خرما روی طبق می گذارند و به شرکت کنندگان در مراسم می دهند.

مراسم بعد از اقامه نماز مغرب تاسوعا شروع می شود. عده ای از مردم که عصرهای پنجشنبه در خانه های شان روضه خوانی دارند، منبرهای روضه خوانی را جلوی خانه های شان قرار می دهند و روی آن سینی و دو ظرف خالی و یک ظرف برنج خام می گذارند. مردم هم شمعی روشن می کنند و خرما یا سکه ای داخل ظرف می گذارند و در عوض چند دانه برنج خام بر می دارند و این کار را تا 40 منبر انجام می دهند.

امیدواریم عکس های خود از آیین هایی که برای دیدن آن ها سفر می کنید را برای "دنیای سفر" هم ارسال نمایید.

1