21 ژوئن 2024 - 03:44
معاون میراث فرهنگی استان زنجان خبر داد:

مسجد چهلستون زنجان مرمت شد

19 اکتبر 2015 - 18:50 dsfr.ir/bg9t9

مسجد چهلستون زنجان مرمت شد
علی خادم بهمنیار
نمایی از مسجد چهلستون زنجان

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: عملیات مرمت و رفع خطر آسیب به مسجد چهلستون زنجان انجام شد.

به گزارش اداره کل میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری استان زنجان؛ مهراد عسگریان افزود: با بررسی های انجام گرفته تحت نظارت مشاور عالیه سازمان، آسیب شناسی خطر نفوذ رطوبت ناشی از آب های سطحی در کوچه حد فاصل بین مسجد چهلستون و مسجد جامع زنجان و آثار نمایان شده بر بدنه داخلی دیوار ضلع شمالی مسجد چهلستون ضرورت ایجاد کانال هواکشی در مجاورت دیوار مسجد مورد تایید قرار گرفت.

وی ادامه داد: کانال سیستم سیرکولاسیون هوا برای فراهم شدن شرایط تهویه هوا این «ناکش» به طول 19 متر اجرا شده است. که از نفوذ رطوبت در بدنه دیوار شمالی با عایق کاری دیوار ممانعت به عمل می آورد و نقش دیوار محافظ یا همان حائل را برای کانال ایفا می کند.

عسگریان ادامه داد: با بالا آمدگی سطح معبر در دوره های پیشین در این قسمت به منظور رسیدن به سطح زیر پی دیواره مسجد، عملیات خاک برداری و عمق کانال ناکش به دو متر رسید. با توجه به عمق کانال و ارتفاع دیوار مشبک آجری که در مجاورت فاصله طولی هر 3 متر داخل کانال با میان بندهای کوتاه دیوار آجری استفاده شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: برای جریان سازی هوا در این کانال در دو سوی لوله هایی تعبیه شده و هدایت آن به بام مسجد در دیواره ضلع شمالی انجام گرفته است و هم چنین لوله ناودانی هدایت آب های پشت بام در این قسمت نیز تعویض شد.

گفتنی است؛ مسجد چهلستون؛ از آثار تاریخی و ارزشمند شهر زنجان به شمار می رود که یکی از مهم ترین و معروف ترین حوزه های علمیه ایران در دوره قاجار بوده است. این مسجد توسط یکی از علمای آن زمان به نام مرحوم آخوند ملاعلی قارپوز آبادی ساخته شده است. طبق كتيبه ای که بر روی پیشانی ورودی بنا الصاق شده این بنای مذهبی و تاریخی به سال 1284 هجری قمری ساخته شده است.

1