گردشگری، تفاهم با آلمان و راهی که باید رفت

19 اکتبر 2015 - 14:00 dsfr.ir/oc2cr

گردشگری، تفاهم با آلمان و راهی که باید رفت
samsung.com
نقش توسعه پایدار در جامعه، اقتصاد و محیط زیست

در سپهر توسعه پایدار باید جایگاهی ویژه برای گردشگری تعریف کرد.

این جایگاه هم شان اقتصادی دارد مثل همه دنیا و هم شان سیاسی، چنانکه همه دنیا به آن توجه دارند و هم کارکرد گسترده فرهنگی که ما باید بیش از همه به آن توجه داشته باشیم. دیگران هم از این ظرفیت برای معرفی تاریخ و فرهنگ خود بهره می برند و حتی برای اقتصاد خود هم بستر سازی می کنند. این نکته ای است که به ظرافت باید مورد توجه ما هم باشد.

آنچه اما نباید از یادمان برود غنای فرهنگ ملی و دینی ماست که در تعامل با سایر فرهنگ ها قطعا اثر گزاری بیشتری خواهد داشت تا اینکه بخواهیم تاثیرپذیر باشیم آن هم از نازیبایی های که برخی با خویش می آورند. نه، ما می توانیم دست بالا را داشته باشیم و باید خود را برای ایفای نقشی چنین آماده کنیم به ویژه در دوران پساتحریم که دروازه ها بازتر می شود هم به روی ما و هم از طرف ما به روی خارجی ها.

از آنجا که ما از جمله کشورهای اول دارنده آثار تاریخی و میراث فرهنگی و مواهب طبیعی ناب هستیم، به قاعده باید خود را برای پذیرایی نگاه های کنجکاو و پرسشگری های موشکافانه گردشگران آماده کنیم اما پیش از آن باید چارچوب سازی های هدفمند انجام شود چنانکه با کشور آلمان این پیکربندی در حال انجام است و قدم اول چنین برداشته شده است.

به گزارش دنیای سفر؛ تفاهم نامه همکاری معاونت میراث فرهنگی سازمان و موسسه باستان شناسی آلمان با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان و مدیران کل این حوزه، فلس مدیر موسسه باستان شناسی آلمان و برخی از همکاران وی در این موسسه و دیگر موسسات فرهنگی مرتبط در سازمان میراث فرهنگی امضا شد.

این خبر خوشی است برای گردشگری کشوری چون ایران که اگر تنها همین ظرفیت خود را به فعلیت برساند نه تنها از دالان تنگ اقتصاد تک محصولی و تکیه بر بشکه های نفت رها خواهد شد که خواهد توانست رشد اقتصادی خود را نیز به آنجا برساند که عقب افتادگی ها از سند چشم انداز را هم تا حدودی جبران کند.

ادامه این خبر نشان از عزمی هوشمندانه در ادامه راه دارد. معاون میراث فرهنگی سازمان می گوید: در این سند تفاهم بر موضوع میراث فرهنگی بسیار تاکید شده است به این دلیل که میراث فرهنگی در تمامی ابعاد جامعه تاثیرگذار بوده و نقش مهمی ایفا می کند این امر بسیار مهم است که بتوانیم با همکاری های همه جانبه به گونه ای چند منظوره همکاری داشته باشیم. بیش از 500 موزه در کشور داریم که از سال گذشته سعی کردیم هر دو هفته یک موزه منطقه ای در کشور افتتاح شود. در این راستا موضوع بحث موزه های جدید چه در ایران و چه در دیگر کشورها موضوع جدیدی است که علاقه مندان بسیاری دارد از جمله در ایران که ما از همکاری های چند جانبه با دیگر کشورها استقبال می کنیم.

این خبر البته افق کار را فراتر از همکاری با آلمان ها هدف گذاری می کند و ظرفیت ایران را برای همکاری با دیگر کشورها هم نشان و از تقاضای همکاری روسیه، اسپانیا، اتریش و ... می گوید. خرسندی مدیر موسسه باستان شناسی آلمان از آمدن به ایران و برنامه ها و سند تفاهمی که امضا شده است نیز نشان از اقبال جامعه جهانی به ایران دارد که ان شاالله با برنامه ریزی دقیق و فعال کردن همه ظرفیت ها بتوانیم متناسب با جایگاه مان در برخورداری از میراث کهن، از مواهب آن نیز بهرمند شویم. این نیز حق ماست.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1