12 ژوئیه 2024 - 01:21
کنترل آلودگی ارس اولویت برنامه هیات ایرانی در اجلاس ارمنستان

رفع کامل آلودگی ارس تا پایان 2016

19 اکتبر 2015 - 08:50 dsfr.ir/h63em

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه کنترل آلودگی رودخانه ارس اولویت برنامه هیات ایرانی به کشور ارمنستان بود، گفت: با توافق انجام شده تا پایان سال 2016 مشکل آلودگی رودخانه ارس به طور کلی حل شود.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه کنترل آلودگی رودخانه ارس اولویت برنامه هیات ایرانی به کشور ارمنستان بود، گفت: با توافق انجام شده تا پایان سال 2016 مشکل آلودگی رودخانه ارس به طور کلی حل شود.

محمد جواد سروش مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سفر هیات ایرانی به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در 22/7/94 به کشور ارمنستان گفت: در این سفر جلسه ای در کاخ نخست وزیری ارمنستان بین هیات ایرانی و ارمنستان برگزار شد که در این جلسه معاون اول رییس جمهور کنترل آلودگی رودخانه ارس را برای کشور ایران بسیار مهم خواند.

بزودی برنامه عملیاتی کنترل آلودگی رودخانه ارس تدوین می شود
وی ادامه داد: آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان در این جلسه وزرای انرژی و محیط زیست ارمنستان را مامور کرد ظرف یک ماه آینده از مکان آلودگی بازدید کنند و برنامه عملیاتی کنترل آلودگی رود ارس تدوین و اجرایی کنند.

رفع کامل آلودگی رودخانه ارس تا پایان سال 2016
سروش تصریح کرد: نخست وزیر ارمنستان در این نشست تعهد داد تا پایان سال 2016 مشکل آلودگی ارس به طور کامل حل شود و در هیچ کدام از بخش های آب، رسوب و بیولوژیک آلودگی نداشته باشیم.

وی از نهایی کردن پیش نویس همکاری مشترک بین ایران و ارمنستان در خصوص کنترل آلودگی رودخانه ارس خبر داد و گفت: در این پیش نویس همه خواسته های طرف ایرانی لحاظ و مقرر شد پس از تایید وزارت امورخارجه دو کشور به امضای وزیر نیرو کشور ایران و وزیر انرژی کشور ارمنستان برسد.

سروش افزود: بیستمین نشست های کارشناسی بین دو کشور که یک ماه قبل نیز در شهر تبریز برگزارشده است کماکان تا رسیدن به نتیجه کامل ادامه پیدا کند.

توافق برای انجام مانیتورینگ و پایش آلودگی رودخانه ارس 
این گزارش می افزاید، مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از برگزاری جلسه تخصصی بحث و تبادل نظر با قائم مقام وزیر محیط زیست ارمنستان خبر داد و گفت: در این جلسه مقرر شد روش کار برای مانیتورینگ و پایش آلودگی در سه بخش آب سطحی، رسوبات و موجودات کف زی بر اساس استاندارد های مورد قبول دو طرف انجام شود.

سروش با تاکید بر اینکه در آینده نزدیک شاهد پاک شدن رودخانه ارس از هر گونه آلودگی خواهیم بود، افزود: کشور ارمنستان آمادگی خود را جهت هر گونه همکاری و خواسته کشورمان را برای رفع آلودگی رودخانه ارس اعلام کرده و مقرر شد که برنامه های تدوین شده سریعا عملیاتی شود. 

1