معاون صنايع دستی سازمان ميراث فرهنگی خبر داد:

تلاش برای ثبت جهانی مشهد به عنوان شهر سنگ های قیمتی

18 اکتبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/120pt

تلاش برای ثبت جهانی مشهد به عنوان شهر سنگ های قیمتی
ایران بنر
سنگ های قیمتی مشهد

معاون صنایع دستی سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری کشور گفت: در تلاش هستیم تا مشهد را به عنوان شهر سنگ های قيمتی و نيمه قيمتی در جهان به ثبت برسانیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهمن نامورمطلق شامگاه شنبه در نخستین جلسه دبیرخانه دائمی سوغات زیارتی که با حضور مدیران بخش دولتی و خصوصی صنایع دستی در مشهد برگزار شد بیان کرد: مشهد در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی خصوصا صنایع دستی مرتبط با سوغات زیارتی دارای اهمیت بسیار بالایی است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر اصفهان به عنوان شهر صنایع دستی و تبریز به عنوان شهر فرش در دنیا به ثبت رسیده است و لذا درصدد هستیم تا مشهد را نیز به عنوان شهر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در جهان به ثبت برسانیم. در صورت تحقق این تلاش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مشهد در دنیا به یک برند جهانی تبدیل خواهد شد. تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی یکی از مهم ترین پتانسیل ها و ظرفیت های مشهد است و از این قابلیت می توان برای حضور در بازارهای جهانی سهم برد.

بیکاری هنرمندان در پایتخت معنوی ایران شایسته نیست

وی با بیان اینکه مشهد می تواند و باید به عنوان بزرگ ترین بازار زیارتی شیعی در دنیا فعالیت کند گفت: این موضوع به هیچ وجه زیبنده و شایسته نیست که هنرمند شیعه و مسلمان ما در پایتخت معنوی ایران بیکار باشد آن وقت صنایع دستی دیگر کشورها که توسط هنرمندان غیرمسلمان تولید می شود در ایران عرضه و به فروش برسد.

وی بزرگ ترین مشکل در صنایع دستی را فقدان واحدهای واسطه ای اقتصادی  عنوان کرد و افزود: مشهد ظرفیت های بالایی در عرضه سوغات زیارتی دارد که در این میان توسعه خوشه ای و تولید خوشه ای و برند سازی نقش مهمی دارند.

دبیرخانه سوغات سیاست گذاری می کند

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور همچنین با اشاره به تشکیل دبیرخانه دائمی سوغات زیارتی در مشهد ادامه داد: این دبیرخانه نقش بسیار زیادی در تسهیل کارهای مرتبط با تولید، عرضه و صادرات صنایع دستی دارد و البته قرار نیست کار اجرایی کند و تنها سیاست گذاری در این حوزه بر عهده این دبیرخانه است. این دبیرخانه باید یک دبیرخانه چالاک در راستای سیاست گذاری و برنامه ریزی عمل کرده و به تسهیل کارها کمک کند.

نامور مطلق بیان کرد: در همین ارتباط، رسمی سازی تجارت به منظور جلوگیری از ورود کالای قاچاق، پیگیری موضوعات حقوقی، گفتمان سازی و برندسازی و فرهنگ سازی تنها بخشی از اقدامات این دبیرخانه است. وی ادامه داد: اگر بتوانیم مشکلات مربوط به قاچاق کالا و غیرایرانی را در بازارهایی مثل مشهد رفع کنیم به طور حتم علاوه بر استان خراسان رضوی دیگر استان های کشور خصوصا استان های همجوار نیز بسیاری از مشکلات آن ها رفع خواهد شد.

مشهد 2017 فرصتی برای حضور در بازارهای جهانی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و رئیس دبیرخانه دائمی سوغات زیارتی نیز در این نشست با اشاره به سال 2017 میلادی و انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ جهان اسلامی بیان کرد: این انتخاب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و در حقیقت فرصتی است که باید از این فرصت به نحو مطلوب برای حضور در بازارهای جهان استفاده کرد.

حسین زارع صفت اظهار کرد: بعد از تشکیل دبیرخانه دائمی سوغات زیارت در مشهد شورای مشورتی نیز تشکیل شد و به نتایج خوبی در این خصوص رسیدیم. توجه به جایگاه عرضه سوغات زیارتی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در این خصوص با توجه به ایجاد دبیرخانه دائمی سوغات زیارت گام های مهمی را برداشت.

وی هم چنین به اهمیت فعالیت های فرهنگی در حوزه سوغات زیارتی اشاره کرد و افزود: نیازسنجی از زائران و پرهیز از موازی کاری می تواند در دستیابی به اهداف مهم و تعیین شده کمک فراوانی بکند.

1