تولید 5 خودروی داخلی متوقف می شود

18 اکتبر 2015 - 10:10 dsfr.ir/iu1hi

تولید 5 خودروی داخلی متوقف می شود
علی علیزاده
میزان یا نرخ خروجی آلاینده های گوناگون از اگزوز خودروها بر حسب گرم بر ثانیه (gr/sec) یا گرم بر کیلومتر پیموده شده (gr/km) و در شرایط موتور گرم و موتور سرد تعریف شده است.

از ابتدای دی ماه امسال با اجرایی شدن معیار جدید میزان آلایندگی CO2، تولید حدود پنج مدل خودروی داخلی به دلیل پاس نکردن این استاندارد متوقف خواهد شد.

بر اساس آنچه که در جدیدترین جلسه شورای سیاست گذاری خودرو مطرح شده، از ابتدای دی ماه امسال معیار جدید میزان آلایندگی CO2 خودروها اجرایی خواهد شد.

با اجرایی شدن این استاندارد جدید، میزان آلایندگی CO2 خودروها برای هر کیلومتر پیمایش باید پایین تر از 163 گرم باشد. سال آینده نیز این مقدار باید به کمتر از 150 گرم برسد.

این در حالی است که بر اساس گزارش ارائه شده در شورای سیاست گذاری خودرو، حدود پنج مدل از خودروهایی که هم اکنون در کشور تولید می شوند به دلیل فن آوری موتورهای به کار رفته در تولید این خودروها، امکان سازگار شدن با این استاندارد و کاهش آلایندگی را نداشته و تولید آنها باید متوقف شود.

سازمان حفاظت محیط زیست کشورهای جهان میزان یا نرخ خروجی آلاینده های گوناگون از اگزوز خودروها را بر حسب گرم بر ثانیه (gr/sec) یا گرم بر کیلومتر پیموده شده (gr/km) و در شرایط موتور گرم و موتور سرد تعریف کرده اند. در بسیاری از موارد این استانداردها برای خودروهای گوناگون در شرایط "روی جک و در کارگاه" تعیین شده، اگر چه تحقیقات اخیر در اروپا، استرالیا میزان نرخ خروجی آلاینده از اگزوز یا (Emission Rate) و یا به طور خلاصه (Q) در شرایط رانندگی و در چهار حالت ایستا، آغاز حرکت (شتاب گیری)، در حرکت با سرعت ثابت، در توقف (شتاب کاهی) تعریف و تعیین شده است.

با به حداقل رساندن و یا اعمال سیاست های سختگیرانه در تعریف و تعیین استانداردهای آلایندگی خودرو، عملا بار آلایندگی خودروها که وارد هوای اطراف می شود کاهش یافته و با در معرض باد و شرایط جوی و هواشناسی قرار گرفتن از میزان غلظت نهایی که نصیب شهروندان می شود کاسته خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1