24 سپتامبر 2023 - 09:27

سهم 34 درصدی اروپا در گردشگری ورودی ایران

20 می 2015 - 11:00

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس اروپا با یک‌ میلیون و 780 گردشگر در سال 2013 سهمی در حدود 34.04 از گردشگران ورودی به ایران را دارد.

این گزارش می افزاید بیشترین سهم بازار گردشگری ورودی ایران در سال 2013 به کشورهای حوزه خاورمیانه، یعنی بحرین، مصر، عراق، اردن، کویت، لبنان، لیبی، عمان، فلسطین، قطر، عربستان، سوریه و امارات تعلق دارد که با یک میلیون و 977 هزار گردشگر در سال 2013 سهمی 41.45 درصدی از کل بازار گردشگری ورودی ایران را کسب کرده است و عراق نیز از میان آنها بالاترین رتبه‌ صدور گردشگر به ایران را دارد.

همچنی بر اساس این گزارش، جنوب آسیا با 621 هزار نفر، آسیای شرقی و اقیانوسیه با 125 هزار نفر، آفریقا با 17 هزار نفر و آمریکا با 7 هزار نفر گردشگر در جایگاه های بعدی مناطق صادر کننده گردشگر به ایران را در سال 2013 قرار دارند. کمترین سهم بازار گردشگری ورود به ایران نیز به کشورهای آمریکایی اختصاص دارد که این امر با نظرسنجی های صورت گرفته درباره این قاره که سفرهای داخلی یا کشورهای نزدیک را ترجیح می دهند چندان دور از انتظار نبود.

همچنین در همان سال، 242 هزار گردشگر از سایر مناطق جهان به ایران سفر کردند که در گزارش سازمان جهانی جهانگردی به طور دقیق و مشخص اعلام نشده این مناطق شامل کدام کشورها و یا نقاط جغرافیایی جهان می‌شود. سهم سفر اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور از کل بازار گردشگران ورودی ایران نیز در سال 2013، 3.49 درصد بوده است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی جهانگردی، عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، عربستان، پاکستان، کویت، هندوستان و بحرین بیشترین سهم از بازار گردشگری ورودی ایران را به خود اختصاص دادند.

ایران در چند سال اخیر به دلیل اجرای سیاست مرزهای آزاد و لغو ویزا با کشوری چون جمهوری آذربایجان و همچنین مشابهت های، فرهنگی و مذهبی که با کشورهای همسایه دارد و مهم‌تر از آن کاهش ارزش پولی به مقصد جذابی برای گردشگران این کشورها تبدیل شده است.

سهم بازار گردشگری سنتی ایران که همان قاره اروپا باشد به دلیل اعمال سیاست‌های تحریمی علیه ایران توسط دولت مردان کشورهای این حوزه، چندان چشمگیر نبوده است. برای نمونه آلمان که جزو قدیمی‌ترین بازارهای سنتی گردشگری ورودی ایران محسوب می‌شود، در سال 2013 تنها 0.45 درصد از سهم کل بازار گردشگری ورودی ایران را داشت.

اما کشور چین که در چند سال اخیر ایران تمایل زیادی برای گسترش روابط گردشگری با آن نشان داده است، در سال 2013، 0.73 درصد از سهم بازار گردشگری ورودی را به خود اختصاص داد که در بین کشورهای آسیای شمال شرقی بیشترین سهم را داشت. ایران به واسطه آمارهایی که در آن گردشگران چینی جزو پر سود ترین گردشگران جهان شناخته شده اند تلاش زیادی کرده تا سهمی معادل 5 درصد از جمعیت 100 میلیونی این گردشگران داشته باشد و به نظر می رسد تاکنون رقمی کمتر از یک درصد آن محقق شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1