کاوش نجات بخشی محوطه تاریخی «نیسک آباد»

17 اکتبر 2015 - 09:40 dsfr.ir/344uj

محوطه «نیسک آباد» در روستای نیسک آباد، شهرستان سردشت، استان آذربایجان غربی قرار دارد

کاوش نجات بخشی در محوطه تاریخی «نیسک آباد» سردشت به منظور دستیابی به الگوی معیشتی جوامع انسانی در دوره تاریخی و پیش از تاریخ و کشف آثار فرهنگی در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، غلام شیرزاده، سرپرست هیأت کاوش در محوطه «نیسک آباد» گفت: کاوش نجات بخشی در این محوطه تاریخی به منظور یافتن مواد فرهنگی و تعیین گاه نگاری آن انجام می گیرد.

وی با اشاره به بررسی های باستان شناسی انجام شده در این محوطه افزود: این نخستین بار است که عملیات کاوش در این منطقه انجام می شود.

شیرزاده، پی بردن به معیشت جوامع انسانی در دوره های تاریخی و پیش از تاریخ، دستیابی به الگوی زندگی، داده های فرهنگی، کوچ رو یا یکجانشین بودن ساکنین و ... را از اهداف این کاوش اعلام کرد.

سرپرست هیأت کاوش در محوطه «نیسک آباد» تصریح کرد: داده های فرهنگی حاصل از کاوش در این محوطه به منظور تعیین گاه نگاری با مناطق همجوار نظیر بین النهرین عراق و آناتولی ترکیه مقایسه می شوند.

کارشناس اداره میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی اظهار کرد: در آغاز کار کاوش دو ترانشه 5 × 5 متر در جهت های شمالی و جنوبی محوطه ایجاد شد که این ترانشه ها مشرف بر رودخانه زاب کوچک هستند. بررسی سطحی یافته های فرهنگی محوطه نشان می دهد که این محوطه به دوره اشکانی تعلق دارد.

محوطه «نیسک آباد» در فاصله یک کیلومتری شمال روستای نیسک آباد، 10 کیلومتری شرق شهر سردشت و در سمت غربی رودخانه زاب کوچک بر روی برجستگی صخره ای کم ارتفاعی قرار گرفته است.

کاوش در محوطه نیسک آباد که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از شهریور ماه امسال شروع شده است تا 28 آبان ادامه دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1