24 آوریل 2024 - 10:35
گردشگری در هفته ای که گذشت

از سفر هیئت دولت به مازندران تا نشست مشترک فعالان گردشگری ایران و فرانسه

17 اکتبر 2015 - 07:30 dsfr.ir/o1697

از سفر هیئت دولت به مازندران تا نشست مشترک فعالان گردشگری ایران و فرانسه
تابناک
استقبال از رئیس جمهور در فرودگاه ساری

در هفته ای که گذشت؛ سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان مازندران، ثبت دو اثر جدید از ایران در فهرست جهانی میراث مستند، نشست مشترک فعالان صنعت گردشگری ایران و فرانسه مهم ترین خبرهای حوزه گردشگری بودند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در نشست با مسئولان قضایی و مدیران ارشد استان کرمان با اشاره به طرح همیاران آب، کمربند سبز و مقابله با زمین‌خواری در کرمان گفت: متاسفانه در ایران بیش از 85 درصد از سفره‌های آب زیرزمینی برداشت و بحران جدی ایجاد شده است.

در همین راستا؛ مشاور عالی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سالانه 10 میلیارد متر مکعب اضافه برداشت آب از ذخایر زیرزمینی در جهان انجام می شود، گفت: با روند فعلی، ایران تا 15 سال دیگر تبدیل به کویر می شود.

هتل‌ های داریوش کیش، عباسی اصفهان، هما، لاله و آزادی تهران کاندیدای دریافت جایزه جهانی «سفر» به عنوان اسکار گردشگری بودند که از میان آنها هتل داریوش برنده نهایی این جایزه در میان هتل‌ های ایران شد. جایزه جهانی «سفر» در میان فعالان صنعت گردشگری یکی از مهم ترین جوایز صنعت گردشگری در دنیا محسوب می‌ شود.

رویداد ملی آب به همت انجمن دوستداران محیط زیست دانشگاه شریف و گروه محیط زیست دانشگاه تهران «زیستا» از 18 الی 21 مهر به طور همزمان در دو دانشگاه تهران و شریف برگزار شد.

در دوازدهمین اجلاس شورای مشورتی بین‌المللی برنامه حافظه جهانی که از تاریخ ۱۴-۱۲ مهرماه ۱۳۹۴ در شهر ابوظبی امارات متحده عربی برگزار شد، دو اثر جدید از ایران در فهرست جهانی میراث مستند به ثبت رسید.

همزمان با هفته ملی کودک سند ثبت ملی فن ساخت دو عروسک بومی "دهتولوک" از قشم و "بازبازک" از استان خوزستان و همچنین کتاب "تکه و تکه چی" در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران رونمایی شد.

دکتر حسن روحانی در دیدار علماء، ایثارگران و برگزیدگان مازندران در ساری افزود: در 40 سال اخیر جنگل و مراتع به عنوان جاذبه های مهم گردشگری مازندران 30 تا 40 درصد تخریب شده است. رئیس جمهور تنها راه حل معضل بیکاری در مازندران را توسعه گردشگری عنوان کرد. هم چنین؛ در جریان سفر هیئت دولت به مازندران مجتمع توریستی-تفریحی دشت نور توسط مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مازندران افتتاح شد.

چهارمین دوره انتخابات هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان تهران با حضور بیش از 200 عضو این انجمن و همچنین نماینده وزارت کار و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در باغ موزه قصر برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی از ثبت 9 اثر جدید شامل: محوطه باستان شناختی تپه آنتیک روستای درمنک فراهان، محوطه باستان شناختی کمانک روستای درمنک فراهان، محوطه باستان شناختی جانعلی تپه روستای دستجان فراهان، محوطه باستان شناختی تپه گنده روستای اشقل فراهان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

 اثر فرهنگی تاریخی محوطه باستان شناسی پیران چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید.

هم چنین؛ خانه قاجاری رفیعیان یزد واقع در محله تاریخی فهادان با شماره 31285 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طی فراخوانی تمامی تشکل ها و فعالان حرفه ای صنعت گردشگری را برای ارائه طرح و برنامه در حوزه همکاری های گردشگری خارجی دعوت نمود.

 سفیر فرانسه در تهران در نشست مشترک فعالان صنعت گردشگری ایران و فرانسه گفت: با همکاری ایران و فرانسه در راستای توسعه گردشگری دو کشور سعی می کنیم آمار ورود و خروج گردشگران به ایران و فرانسه را افزایش دهیم. هم چنین در این نشست؛ رئیس بخش گردشگری فرانسه گفت: با توجه به اقلیم و شرایط بسیار مناسب ایران می توانیم با احداث پایگاه های تابستانی در کوهستان ها گردشگری کوهستانی در ایران را توسعه دهیم.

مسعود سلطانی فر به همراه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به ارمنستان سفر کرد. وی در دیدار با مسئولان ارمنستان گفت: با توجه به نزدیکی فرهنگی و تاریخی دو کشور ایران و ارمنستان به دنبال جذب توریست های ارمنی هستیم.

یک فروند هواپیمای بوئینگ 747 ماهان روز پنجشنبه به دلیل نقص فنی مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه مهرآباد شد.
تمام 400 مسافر این هواپیما سالم بودند و بلافاصله با هواپیمای دیگری عازم بندرعباس شدند.

1