بیانیه اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی:

الگوی مدل صنعتی سرمایه داری باید تغییر کند

14 اکتبر 2015 - 14:20 dsfr.ir/r38tw

شرکت کنندگان در اجلاس جهانی «تغییرات آب و هوایی و دفاع از زندگی» در بولیوی، با صدور بیانیه ای، حفاظت بیشتر زمین با تغییر الگوی کنونی مدل صنعتی سرمایه داری بی رحم با طبیعت را خواستار شدند.

به گزارش ایرنا؛ به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، دومین اجلاس جهانی کشورها در مورد «تغییرات آب و هوایی و دفاع زندگی» که از شنبه تا دوشنبه گذشته در شهر «تیکیپایا» واقع در مرکز بولیوی برگزار شد، میزبان نزدیک به هشت هزار نماینده سازمان های مدنی از 50 کشور جهان بود.

شرکت کنندگان پس از سه روز بحث، بیانیه ای را امضا کردند که در آن خواهان تغییر الگویی مدل صنعتی سرمایه داری بی رحم با طبیعت و اجرای یک مدل جدید شدند که با زمین همبستگی دارد.

این بیانیه، محدود کردن سطح گرمایش زمین به حدود 2 درجه سانتی گرد را خواستار شده و بر ایجاد محدودیت در تولید گازهای سمی گلخانه ای تاکید کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: زندگی خوب در هماهنگی با زمین، مدل جدید تمدن برای حفظ جامعه اجتماعی است؛ جایی که زمین یک موجود زنده مقدس است و نه یک شی برای بهره برداری انسان ها.

در اجلاس یاد شده که رئیسان جمهوری از سه کشور بولیوی، ونزوئلا و اکوادر همراه با مقام های دیگری همچون «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل حضور داشتند، «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه متعهد شد در اجلاس آینده آب و هوا در ماه دسامبر (آذر) در پاریس، فلسفه و هدف اجلاس بولیوی را اجرا کند.

در این بیانیه همچنین از ایجاد یک «دادگاه بین المللی عدالت آب و هوایی و زمین» که یک نهاد قضایی مستقل و مدیریت شده از سوی کنوانسیون سازمان ملل باشد، دفاع شد تا این نهاد به اختلاف های ناشی از تفسیر و اجرای اقدامات لازم برای پاسخ دادن به تغییرات آب و هوایی رسیدگی کند.

« اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی در پایان این اجلاس گفت که همه نتایج حاصل شده، در اجلاس پاریس معرفی و دفاع خواهند شد.

وی افزود: نه تنها این بیانیه را به پاریس خواهیم برد بلکه از آن دفاع خواهیم کرد. ترجیح می دهیم تحت سلطه ملت ها باشیم تا تحت سلطه امپراطوری ها و این (رویکرد)، نبرد ماست.

«رافائل کرئا» رئیس جمهوری اکوادر نیز هشدار داد که اگر اجلاس پاریس با شکست مواجه شود و هیچ توافق الزام آوری برای حفظ زمین به دست نیاید، ممکن است تدفین تمدن ها آغاز شود.

« نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا نیز در پایان اجلاس گفت که ملت ها برای دفاع از زادگاه شان مبارزه خواهند کرد.

وی افزود: ما به (اجلاس) پاریس می رویم تا یک بار دیگر با خشم، بی عدالتی و دروغ مبارزه کنیم.

رئیس جمهوری ونزوئلا ادامه داد: از اکنون باید به عنوان دولت و ملت تضمین دهیم که مطیع جنبش های اجتماعی خود هستیم؛ از این رو اجلاس پاریس باید به طور عمده نشست ملت های سازمان یافته و جنبش هایی باشد که از زمین دفاع می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1