ابتکار خبر داد

4 مصوبه دولت درباره محیط زیست شهری

14 اکتبر 2015 - 14:10 dsfr.ir/h61f9

معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست

رئیس سازمان محیط زیست گفت: طرح تولید انرژی از زباله که از برنامه های مورد حمایت دولت است با سرمایه گذاری بخش خصوصی به زودی اجرایی می شود.

معصومه ابتکار در مراسم بهره برداری از کارخانه کمپوست شرق مازندران در بهشهر گفت: با توجه به ضرورت های محیط زیستی که در کشور وجود دارد شاهد توجه ریاست جمهور و رسیدگی به مسائل مختلف محیط زیست در عالی ترین سطح هستیم و تحولی نوین را در همه بخش ها شاهد خواهیم بود که با رویکرد و نگاه علمی و تدبیر سازوکارهای موثر قانونی و اجرایی مباحث محیط زیست پیگیری می شود.

وی اظهار کرد: افتتاح کارخانه کمپوست بهشهر با ظرفیت 250 تن اتفاق بسیار مهمی در جهت حفاظت از محیط زیست است و مخصوصا که 3 شهرستان و پنج شهر شرق مازندران زباله های خود را روانه این کارخانه خواهند کرد و معضل پسماندهای این منطقه حل می شود.

ابتکار گفت: این گامی بسیار مهم از نظر بهداشتی، اقتصادی و خصوصا گردشگری است که قطعا زیبایی های استان مازندران بدون زباله و آلودگی برای مردم همین منطقه و گردشگران جاذبه بیشتری خواهد داشت. این فعالیت ها علاوه بر اینکه معضل اجتماعی و زیست محیطی را حل می کند یقینا در جهت اشتغال زایی و ایجاد مشاغلی که از آنها با عنوان مشاغل سبز یا رشد سبز یاد می شود گامی رو به جلو است.

این مسئول با اشاره به اینکه در ابتدای سال جاری چهار مصوبه بسیار مهم در ارتباط با آسیب شناسی مسائل محیط زیست شهری داشتیم که یکی از آن ها مربوط به مدیریت پسماندها بود، اظهار کرد: در این مصوبه دولت علاوه بر اینکه تسهیلات ویژه ای برای برنامه های مدیریت پسماند شهرها پیش بینی شده، موضوع مدیریت پسماند، سیاست ها و نحوه اجرایی شدن آیین نامه قانون مدیریت پسماند به خوبی تبیین شده و ابهاماتی که در عمل و اجرا وجود داشته است در جهت حمایت از شهرداری ها و تقویت نقش آن ها ارائه شد و مورد تأیید دولت قرار گرفت.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه قطعا در استان های شمالی بر اساس برنامه سوم توسعه، مسئله مدیریت پسماند موضوع جدی است و در برنامه چهارم و پنجم توسعه به عنوان هدف گذاری اصلی و حل و فصل معضلات پسماند استان های شمالی مدنظر قرار گرفت، یادآور شد: متأسفانه دچار تأخیر و عقب ماندگی های زیادی در زمینه پسماند استان های شمالی بودیم که آسیب های جدی به منابع خاک، منابع آب، جنگل ها و محیط های طبیعی و آسیب به سلامت شهرها و روستاها و مناظر زیبای طبیعت وارد کرد.

رئیس سازمان محیط زیست با اعلام اینکه آسیب های بسیاری به ظرفیت های زیبای گردشگری، میراث طبیعی و فرهنگی مازندران که مورد علاقه همه مردم ایران است رسیده و نمی توانند به درستی از این ظرفیت ها بهره برداری کنند، بیان کرد: مگر اینکه معضلاتی مانند مدیریت پسماند، فاضلاب ها و همه مسائلی که لطمه ای به محیط زیست و توسعه پایدار استان مازندران وارد می کند را باید مدیریت کنیم که خوشبختانه توجه دولت یازدهم به این رویکرد موجب اجرای برنامه ها و پروژه هایی با همکاری سازمان محیط زیست و شهرداری ها و بعضا با مشارکت بخش های خصوصی شده است.

ابتکار با بیان اینکه علاوه بر مدیریت پسماند شهرها باید به مدیریت پسماند در روستاها نیز توجه کرد، افزود: متأسفانه زباله ها چهره بسیاری از روستاها را آلوده کرده و موجب شده که بسیاری از جنگل ها، رودخانه ها، نواحی زیبا و بکر استان آلوده و نازیبا شود.

معاون رئیس جمهور همکاری بخش خصوصی و فعالان عرصه های مختلف صنعتی در موضوع بازیافت و مسئله مدیریت پسماند، تولید انرژی از پسماند و مدیریت انواع پسماندها را خواستار شد و افزود: در مدیریت انواع پسماندها به صراحت در آن تعیین تکلیف شده است که علاوه بر پسماند شهری باید تکلیف پسماندهای ویژه مانند پسماندهای بیمارستانی، کشاورزی و نخاله های ساختمانی روشن شود. پسماندهای مدیریت نشده می تواند در مازندران معضلی در حوزه محیط زیست بوجود آورد و همه این مسائل باید براساس برنامه های تعیین شده در کارگروه مدیریت پسماند استان مدیریت و اداره شود.

به گفته ابتکار، امروزه پسماندها و پساب های رها شده یکی از دلایل ایجاد گازهای گلخانه ای تلقی می شوند و در معادلات جهانی اهمیت بسیاری دارند و برای مدیریت صحیح آن ها امتیازی محسوب می شود. در حالی که سواحل زیبایی در مازندران وجود دارد و آلودگی ها مشکلات بسیاری به وجود می آورد که ضرورت اجرای مدیریت پساب فاضلاب را نشان می دهد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1