گردشگری دریایی صنعت پر بازده برای کشورهای همجوار با دریا

13 اکتبر 2015 - 16:50 dsfr.ir/xh1xq

استان هرمزگان در کنار خلیج فارس و دریای عمان یکی از استان های مهم گردشگری دریایی محسوب می شود.

استان هرمزگان همانند سایر استان های ساحلی از مشکلات زیرساختاری در صنعت گردشگری دریایی بی نصیب نمانده است. استان هرمزگان در کنار خلیج فارس و دریای عمان با داشتن بیش از 1200 کیلومتر مرز آبی یکی از استان های مهم گردشگری دریایی محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان؛ این استان با دارا بودن طولانی ترین سواحل جنوبی ایران و  با آب و هوای نسبتا گرم و مرطوب و وجود جزایر کوچک و بزرگ از جمله جزیره هنگام و هرمز برای شکوفایی در این صنعت از پناسیل خیلی خوبی برخورد است. با وجود سفر فصلی گردشگران این استان نیز مانند سایر استان های ساحلی برای گردشگری در حوزه دریا برنامه ریزی چندانی نشده با این حال در ایام تعطیلات نوروز فرصت طلایی برای بهره گیری از ظرفیت مسافران نوروزی برای معرفی و رونق مداوم صنعت گردشگری در حوزه دریا در هرمزگان و سایر استان های جنوبی وجود دارد و می توان در بالا بردن این راندمان اقتصادی استفاده کرد.

گفتنی است، برخی از کارشناسان معتقدند می توانیم با احداث برخی امکانات تفریحی و اقامتی برای مسافران با هزینه کم موقعیت امن و جالبی را برای استفاده از سواحل به ارمغان آورد. توسعه زیرساخت های گردشگری مناسب و ایجاد اماکن تفریحی با بر پا کردن سویئت ها و کمپینگ های اقامتی و تجاری خاص و فضاهای مفرح و همچنین با توجه به ظرفیت های سواحل جنوبی کشور می توان با ایجاد و راه اندازی آکواریم دریایی و حتی راه اندازی زیردریایی کوچک ویژه گردشگران و غیره زمینه آشنایی مردم با جانداران دریایی را فراهم کرده و با راه اندازی جشنواره های ورزشی آبی و ساحلی و ایجاد موزه های دریایی و رشد ورزش های آبی و زیر آبی، می توان رونق بسیار ویژه ایی به صنعت گردشگری دریایی داد.

همچنین از دیگر مواردی که هنوز سرمایه گذار و برنامه ریز دولتی آن طوری که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته حمایت و تشویق سرمایه گذار برای ایجاد خدمات توریستی، برگزاری جشنواره های ساحلی استکه این مهم بارها در کیش و قشم برگزار و باعث حضور هزاران گردشگر می شود.

یادآور می شود، ایجاد بازارچه های تولیدات صنایع دستی و عرضه سوغاتی در تفرجگاه های ساحلی که هم اینک در جزیره هنگام تجربه شده است و گردش و خرید توریست ها از این سواحل و جزایره زیبا می تواند بانی رونق نسبی صنعت توریسم مناطق ساحلی شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1