حذف تدریجی میراث فرهنگی تبریز

تخریب خانه-باغ بنکداریان برای ایجاد گذر جدید در تبریز

13 اکتبر 2015 - 13:10 dsfr.ir/bv3ec

تخریب خانه-باغ بنکداریان برای ایجاد گذر جدید در تبریز
ایسنا
تخریب خانه باغ بنکداریان توسط لودرهای شهرداری تبریز

حذف تدریجی میراث طبیعی تبریز کافی نبود، حالا شهرداری برای احداث خیابان های جدید روی بناهای تاریخی دست گذاشته و اکنون نوبت بنای 200 ساله «بنکداریان» است تا با تخریبش، یک خیابان از وسط این بنا عبور کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سال ها پیش وقتی خیابان «گلکار» در تبریز با تخریب باغ های وسیعی از «چای کنار» احداث شد، شهرداری در مقابل اعتراض رسانه ها هدف از این اقدام را «باز کردن مسیر جدید» اعلام کرد. اما پس از آن بود که تازه ماجرای تخریب باغات کل منطقه در پهنه ای وسیع در تبریز آغاز شد تا امروز که دیگر هیچ اثری از این میراث طبیعی در شهر باقی نمانده است.

توفیق وحیدی آذر، پژوهشگر و دوستدار میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، از اتفاقات جدیدی در این شهر خبر می دهد. او اظهار می کند: در حال حاضر ایجاد گذر جدیدی در تبریز با تخریب «خانه باغ بنکداریان» در منطقه  4 شهرداری تبریز در حال اجرا است. لودرها با تخریب دیوارهای باغ بنکداریان، پشت درختان باغ ایستاده اند و دیوار جداکننده در حال ساخت، این خانه 200 ساله را از باغ دور می کند.

وی با اشاره به موقعیت قرارگیری این خانه در محدوده ای از شهر تبریز که در نزدیکی مکان استقرار نخستین بانک شاهی در تبریز است، ادامه می دهد: شهرداری تبریز در طرح تفصیلی این شهر مدعی است از 30 سال گذشته این مکان را به عنوان مسیری برای عبور و مرور در نظر گرفته و از مدتی پیش نیز تصمیم گرفته تا راه را باز کند.

این پژوهشگر معتقد است: شهرداری تبریز برای باز کردن مسیرها و برای جلوگیری از هر مشکلی، معمولا باغ ها را با هدف ایجاد خیابان انتخاب می کند و با حذف آن ها مسیر عبور می سازد، به نظر می رسد این اقدام شهرداری برای کمتر مواجه شدن با مالکان است و اکنون در ادامه کار، به این خانه-باغ رسیده است. در طول چند روز گذشته که دیوار باغ توسط شهرداری تخریب و لودرها کنار این دیوار قرار گرفته اند، به چشم دیده ام که مردم بومی زیادی کنار بنا می ایستند و با حسرت به باغ و با تمسخر به لودرها خیره می شوند.

وحیدی آذر تاکید می کند: به دنبال اعتراضاتی که در طول چند روز گذشته توسط مردم و دوستداران میراث فرهنگی و مالک این خانه-باغ تاریخی مطرح شده، شهرداری تبریز مدعی شده است که قصد دارد خانه را حفظ کند و بخش هایی از باغ را برای ایجاد مسیر حذف می کند.

این دوستدار میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی ادامه می دهد: این در حالیست که هم اکنون با توجه به موقعیت قرارگیری لودرها، این خانه تاریخی 200 ساله (که هنوز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده، اما جزو بناهای واجد ارزش شهر تبریز محسوب می شود) حیاط و محوطه  تاریخی خانه در معرض تهدید قرار گرفته است. از سوی دیگر مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز تبریز نیز اعلام کرده که درختان را حفظ می کنیم.

این پژوهشگر تاکید می کند: متاسفانه ثبت ملی نبودن بسیاری از بناهای تاریخی و دارای ارزش این شهر در طول سال های گذشته، عاملی برای تخریب این بناها بوده و تعدادی زیادی از این خانه ها به راحتی در گذشته تخریب شده اند و با روند کنونی بقیه نیز به سرعت در حال نابودی هستند.

دیدگاه ها

  • کمال 17 اکتبر 2015 - 15:00

    شورای شهر چرا کاری نمی کند؟ می ترسد شهرداری میزشان را بگیرد یا ...؟

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1