10 ژوئن 2024 - 13:35
سد گتوند فاجعه آفرید

نابودی 400 هزار نخل در اروندکنار

13 اکتبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/g23zv

نخلستان اروندکنار بیشتر به گورستان شباهت دارد تا نخلستان!

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان با اعلام اینکه 400 هزار نخل در اروندکنار نابود شدند و گفت: سد گتوند نیز یکی از عوامل موثر بروز این مشکل است.

به گزارش ایلنا؛ احمدرضا لاهیجان زاده در ارتباط با در معرض خطر قرار گرفتن درختان نخل آبادان و خرمشهر به دلیل شوری آب اظهار کرد: نخیلات منطقه آبادان و خرمشهر در انتهایی ترین قسمت رودخانه کارون و قبل از اتصال این رود به دریا قرار دارند، همچنین این منطقه جزر و مدی نیز هست و اگر کاهش آورد و دبی رودخانه را داشته باشیم، اثرات آن بر نخلستان های این دو منطقه بسیار چشمگیر خواهد بود.

وی با بیان اینکه همیشه این پتانسیل در آبادان و خرمشهر وجود دارد که نادیده گرفتن برخی مسائل، سبب خشکی نخل های این مناطق و کاهش تولید خرما شود، اظهار کرد: خشکسالی، انتقال آب از سرشاخه های رودخانه و بحث هایی که در ارتباط با سد گتوند وجود دارد، در حال حاضر تهدیدی برای نخیلات این مناطق هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان افزود: سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی آماری را از منطقه اروندکنار ارائه داد که نشان می دهد؛ 400 هزار نخل در سال 93 در این منطقه خشک شده اند.

لاهیجان زاده ادامه داد: بازنگری در طرح های انتقال آب و سدها، تغییر در مدیریت آب مانند تغییر الگوی کشت و بالا بردن راندمان آبیاری در کشاورزی که باعث کاهش مصرف آب و رسیدن آب شیرین بیشتری به این مناطق شود، می تواند از جمله راهکارهایی باشد که از بروز چنین مشکلاتی در آبادان و خرمشهر جلوگیری کند.

گفتنی است؛ پیش از این جواد سعدون زاده نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی نیز با هشدار در خصوص احتمال بروز فاجعه زیست محیطی در این شهرستان گفته بود که شوری آب دو میلیون اصله نخل در این شبه جزیره را در معرض نابودی قرار داده است.

1