19 ژوئن 2024 - 01:59
مدیرکل دفتر ارزیابی های زیست محیطی محیط زیست:

برگزاری جلسه نهایی تصمیم گیری تونل سبزکوه بعد از 9 سال مخالفت محیط زیست

13 اکتبر 2015 - 11:50 dsfr.ir/gu0gj

پروژه تونل انتقال آب سبزکوه به چغاخور از سال 83 با هدف انتقال آب به چغاخور برای تامین آب مجتمع صنایع پتروشیمی یا صنایع جایگزین، بهبود اراضی کشاورزی و ... آغاز شد

مدیرکل دفتر ارزیابی های زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تا دو هفته آینده جلسه نهایی تصمیم گیری در مورد تونل سبزکوه پس از حدود 9 سال مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست، برگزار خواهد شد، گفت: رای تعیین کننده در جلسه تصمیم گیری در دست سازمان مدیریت و برنامه ریزی است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا؛ حمید جلالوندی در ارتباط با آخرین وضعیت بررسی پرونده تونل سبزکوه در استان چهارمحال و بختیاری گفت: جلسه تصمیم گیری در ارتباط با این تونل قرار است که ظرف دو هفته آینده برگزار شود و تصمیم گیری نهایی در این خصوص در دستور کار این جلسه قرار دارد، البته در هفته های گذشته نیز جلساتی را برای بحث و بررسی در این خصوص داشتیم و اعلام کردیم که سازمان حفاظت محیط زیست با این پروژه مخالف است.

وی ادامه داد: این کمیته ماده دو است که در این باره تصمیم می گیرد که البته در این کمیته علاوه بر معاون سازمان حفاظت محیط زیست، نماینده وزارت نیرو و نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز حضور دارند.

جلاوندی تصریح کرد: وزارت نیرو در آخرین جلسه درخواست کرد که گزارشی از ضرورت انجام این پروژه و سیمایی از حوضه آبریز ارائه دهند. البته ما از سال 83 تا 92 با احداث این تونل مخالفت کرده ایم، ولی در کمیته ماده 2 هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

مدیرکل دفتر ارزیابی های زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد چگونگی فرآیند انجام تصمیم گیری در کمیته ماده دو توضیح داد: 51 عنوان پروژه در کشور بر اساس آیین نامه مصوبه دولت مشمول تهیه طرح ارزیابی محیط زیستی هستند و در نهایت نظر نهایی موافقت یا مخالف با این پروژه ها در کمیته ای متشکل از معاون سازمان حفاظت محیط زیست، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و نماینده سازمان مجری این پروژه، گرفته می شود.

وی با اشاره به اینکه اکنون به نوعی رای تاثیرگذار در دست نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی است، گفت: البته گزارش هایی که در جلسات ارائه می شود، نیز بسیار مهم است، زیرا نظرات کار شناسی است که باید در پروژه لحاظ شود.

گفتنی است؛ پروژه تونل انتقال آب سبزکوه به چغاخور از سال 83 با هدف انتقال آب به چغاخور برای تامین آب مجتمع صنایع پتروشیمی یا صنایع جایگزین، بهبود اراضی کشاورزی و ... آغاز شد، اما از ابتدا با مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست و عدم دریافت مجوز های زیست محیطی لازم روبرو بوده است. به گفته مسئولان و کارشناسان محیط زیست این پروژه سبب تخریب برخی مناطق تحت حفاظت زیست محیطی این استان خواهد شد.

1