29 ژانویه 2023 - 11:13

امضای تفاهم نامه همکاری های گردشگری ایران و صربستان

19 می 2015 - 12:30

امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه گردشگری ایران و صربستان در دیدار مسعود سلطانی فر و راسیم لیاییچ، معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و مخابرات صربستان مورد توافق و تاکید قرار گرفت.

مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در دیدار با راسیم لیاییچ با ابراز امیدواری نسبت به توسعه روابط دو کشور ایران و صربستان در زمینه های مختلف، گفت: ایران جاذبه های مختلفی در بخش تاریخی، فرهنگی، زیارتی، طبیعی و امکانات درمانی دارد که سالیانه مورد استفاده بسیاری از گردشگران کشورهای همسایه قرار می گیرد. در دولت جدید با توجه به برنامه ریزی های گسترده که با تاکید رئیس جمهور انجام شده است بنا داریم درهای کشورمان را برای جذب گردشگران بیشتر باز کنیم. ایران در سال های گذشته با محدودیت هایی در بخش گردشگری مواجه بود، اما خوشبختانه در دو سال گذشته توانستیم با رویکرد مثبت دولت در تعامل با دنیا، پذیرای جمع کثیری از گردشگران باشیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در ادامه در باره مواردی مانند: صدور ویزای الکترونیک، امنیت برای گردشگران، آموزش نیروی انسانی مورد نیاز در بخش گردشگری، سرمایه گذاری بازار گردشگری ایران، موزه های کشور، توسعه اماکن اقامتی، پذیرایی و هتل ها، گسترش ناوگان هوایی اظهار نظر کرده و بازار توریسم ایران را برای گردشگران سراسر دنیا مناسب ارزیابی کرد.

مسعود سلطانی فر با اشاره به وجود زمینه های گسترده همکاری در حوزه گردشگری دو کشور، تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه های مختلف، برپایی نمایشگاه های دو جانبه، بازدید خبرنگاران و فعالان صنعت گردشگری کشور صربستان از جاذبه های فرهنگی، تاریخی، طبیعی و امکانات بخش درمانی و سلامت ایران، موجب آشنایی بیشتر مردم صربستان با ظرفیت های موجود در ایران می شود.

وی سفر معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و مخابرات صربستان به ایران را در ایجاد یک فصل مشترک همکاری بین دو کشور موثر دانست و گفت: صنعت گردشگری به عنوان صنعت سبز و زودبازده در گسترش تعاملات فرهنگی دولت ها و ملت ها موثر است. اراده دولت ایران، گسترش روابط با همه کشورها در چارچوب حفظ منافع دو طرف است.

به گفته سلطانی فر، پیش نویس تفاهم نامه همکاری در حوزه گردشگری تهیه و برای مسئولین کشور صربستان ارسال خواهد شده است و معاون گردشگری و مدیرکل دفتر امور بین الملل سازمان میراث فرهنگی مسئول پیگیری تهیه تفاهم نامه توسعه گردشگری بین ایران و صربستان هستند.

در ادامه این دیدار، راسیم لیاییچ، هدف از سفر به ایران را شناسایی و بررسی چارچوب ها و زمینه های اساسی سرمایه گذاری و توسعه همکاری های دو کشور دانست و با اشاره به اینکه صربستان در حال طی فرآیند ورود به اتحادیه اروپا است، تاکید کرد: هدف ما این است که در سال 2020 به عنوان عضو اصلی وارد اتحادیه اروپا شویم.

وزیر گردشگری صربستان، تحکیم روابط با کشورهای دوست سنتی را از دیگر برنامه های اصلی کشورش در حوزه روابط خارجی دانست و افزود: ایران در این حوزه از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و برای اینکه ارتباط حسنه با دوستان قدیمی سنتی نتیجه بخش باشد باید برنامه های دقیق اقتصادی و مالی در این حوزه انجام شود. وی از گردشگری به عنوان یکی از مهم ترین مولفه ها و موضوعات همکاری بین دو کشور یاد کرد و گفت: ما آمادگی داریم در این زمینه تفاهم نامه همکاری با ایران به امضاء برسانیم تا جزئیات همکاری بیشتر مشخص شود. امضای تفاهم نامه همکاری و شرکت ایران در نمایشگاه صربستان در تعمیق رابطه دو کشور تاثیر به سزایی خواهد داشت.

با توجه به اینکه نمایشگاه جهانگردی صربستان در ماه فوریه برگزار می شود، شرکت ایران در این نمایشگاه، زمینه آشنایی و معرفی جاذبه ها و ظرفیت های دو کشور را بیش از پیش فراهم می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1