گردشگران، عاملان تخریب پارک دریایی نای بند

12 اکتبر 2015 - 18:20 dsfr.ir/9u3xb

پارک ملی دریایی "نای بند" در استان بوشهر واقع شده است

بیشترین آسیبی که به دنبال حضور گردشگران در سواحل نای بند محیط زیست این پارک را تهدید می کند، حجم انبوه زباله هایی است که از آنها به جای می ماند.

رئیس پارک ملی دریایی نای بند گفت: با تبدیل شهرستان عسلویه به یکی از مهم ترین قطب های صنعتی کشور طی سال های اخیر و افزایش جمعیت در مناطق اطراف آن، گردشگران در تمام طول سال در سواحل پارک ملی دریایی نای بند حضور دارند. این گردشگران را بیشتر کارکنان بخش های صنعتی عسلویه و مردم محلی تشکیل می دهند.

مصطفی موذنی، ادامه داد: هم اکنون جمعیت عسلویه حدود 65 هزار نفر برآورد شده که بخش زیادی از این افراد تعطیلات آخر هفته خود را در سواحل پارک نای بند سپری می کنند. بیشترین آسیبی که به دنبال حضور گردشگران در سواحل نای بند محیط زیست این پارک را تهدید می کند، حجم انبوه زباله هایی است که از آنها به جای می ماند.

وی تصریح کرد: جمع آوری زباله ها از سواحل نای بند فشار زیادی را به انجمن های زیست محیطی منطقه وارد می کند.

این مسئول محیط زیست در استان بوشهر ادامه داد: حفظ محیط زیست پارک دریایی نای بند نیازمند کار فرهنگی است تا مردم منطقه با ارزش زیست محیطی نای بند بیش از پیش آشنا شوند. نصب بنر و تابلوهای فرهنگی در قسمت های مختلف پارک از جمله اقداماتی بوده که در این راستا صورت گرفته است اما متاسفانه هنوز فرهنگ سازی مناسب برای گردشگران ورودی به سواحل در راستای حفظ آن صورت نگرفته است. فرهنگ سازی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست نیازمند برگزاری کلاس های آموزشی برای بومیان منطقه است.

رئیس پارک ملی دریایی نای بند تاکید کرد: به هر حال با ورود گردشگران به پارک ملی نای بند تخریب محیط زیست منطقه اجتناب ناپذیر است.

وی اظهار داشت: بخش جنوبی پارک ملی دریایی نای بند به دلیل اینکه شرایط ورود به آن سهل الوصول نیست، لذا از امنیت بیشتری برخوردار است. ورود گردشگران به این بخش که منطقه امن نامیده می شود آزاد نیست و نیازمند اخذ مجوزهای لازم از سازمان حفاظت محیط زیست است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1