حفظ ارزش های تاریخی اشیا موزه ای با روش شماره گذاری

12 اکتبر 2015 - 14:10 dsfr.ir/a73ts

تمامی موزه ها نیازمند یک سیستم شماره گذاری واحد هستند تا علاوه بر مستندنگاری ارزش های تاریخی، علمی و زیبایی شناسی اشیا حفظ شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فاطمه علی میرزایی کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری این مطلب را در  نشست تخصصی «ثبت، شماره بندی و لیبل گذاری آثار موزه ای» که در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد مطرح کرد.

او افزود: یکی از ضروریات شماره گذاری در کنار بحث مستندنگاری، پیروی از استانداردها و شیوه نامه های مورد پذیرش توسط اغلب مراکز موزه ای و شورای بین المللی ایکوم در خصوص رعایت مبانی حفاظتی شماره گذاری آثار است.

علی میرزایی تصریح کرد: استفاده از روش های نصب و درج شماره بر روی شئ بدون ایجاد هرگونه آسیب به آن موجب یکپارچکی و همگون سازی شیوه های بکار گرفته شده در موزه ها می شود. به گفته وی، ماهیت خاص و ویژه این آثار می طلبد تا علاوه بر اینکه روش های پایدار و قابل اطمینانی برای هویت بخشی آن ها بکار رود، ارزش های تاریخی، علمی و زیبایی شناسی آن ها خدشه دار نشده و در صورت لزوم بدون آسیب فیزیکی به شئ،قابل حذف و برگشت پذیر باشد.

این پژوهشگر تصریح کرد که تعاریف و حداقل استانداردهایی باید در انجام این امر مورد توجه قرار گیرد که مستلزم شناسایی شیوه های عمومی و اختصاصی ویژه شماره گذاری انواع آثار با جنسیت های مختلف است.

در ادامه محسن حقگو کارشناس مستندنگاری موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با بیان اینکه شماره گذاری آثار موزه ای یکی از اولین فرآیندهای مرتبط با ثبت و مستندنگاری این آثار است تصریح کرد: این فرآیند از دو منظر کلی قابل بررسی است. وی با بیان اینکه اولین بخش از فرآیند شماره گذاری، طراحی یک سیستم شماره گذاری استاندارد و یکسان برای تمامی آثار یک موزه است خاطرنشان ساخت که همه موزه ها نیاز به یک سیستم مستندنگاری و مدیریت اطلاعات آثار دارند و این شماره ها به راحتی و دقت امکان ارجاع دهی متقابل بین سوابق و داده های مرتبط با اثر را می دهند.

به گفته این کارشناس، بازیابی آثار در میان انبوهی از آثار مشابه تنها از طریق یک سیستم شماره گذاری صحیح و استاندارد ممکن است که این سیستم ها در موزه های مختلف با توجه به مجموعه ها و نیازهای هریک می توانند اندکی متفاوت باشند اما همه از اصولی ثابت پیروی می کنند.

به گفته او، پیروی از روندی یکسان و یکنواخت برای تمام آثار، ارائه اطلاعات صریح و کاربردی در مورد اثر، قابلیت هماهنگی با گسترش مجموعه در درازمدت از ضروریات یک سیستم شماره گذاری استاندارد است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1