9 ژوئن 2024 - 23:16

تل خاکستر به جای کاروانسرای قاجاری

12 اکتبر 2015 - 13:30 dsfr.ir/fi192

کاروانسرای قاجاری را با فرش های دست بافت، تاریخی و گرانقیمت اش آتش زدند و حالا از آن ها تلی از خاکستر باقی مانده است.

به گزارش ایسنا؛ "حسین نجفی پور"، مدیر انجمن دوست داران میراث فرهنگی شهرستان نجف آباد، با اشاره به وقوع این آتش سوزی در تیمچه «مجیدیه» سرای تاریخی باقی مانده از دوره قاجار در حدود یک هفته گذشته اظهار کرد: هر چند این بنا در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده بود، اما جزو بناهای شناخته شده واجد ارزش شهرستان نجف آباد در استان اصفهان بود.

او با اشاره به این نکته که این سرای تاریخی تا 50 سال پیش مکانی برای استراحت مسافران از راه رسیده بوده، گفت: از آن زمان تا مدتی متروکه بود و پس از آن به انبار فرش های قدیمی و دست باف تبدیل شد.

وی افزود: این بنای تاریخی که در خیابان مطهری قرار دارد، مکان جمع آوری فرش های دست بافت قدیمی و نفیس بود که متاسفانه بامداد یکی از روزهای تعطیل هفته گذشته با فرش های انبار شده نفیس و قدیمی موجود در آن به طور کامل در آتش سوختند.

نجفی پور این تیمچه تاریخی را در گذشته مکانی برای تبادل فرش در سطح شهرستان نجف آباد و شهر و روستاهای اطراف آن دانست و ادامه داد: این شهرستان دارای چند کاروانسرا، سرا و بنای تاریخی است که تعدادی از آن ها در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده و تعدادی نیز واجد ارزش شناخته شده اند، اما چون اکثر آن ها در تملک مالکان شخصی است از نظر حفاظتی وضعیت مناسبی ندارند.

1