2 ژوئن 2020 - 00:34
مدیرکل میراث فرهنگی استان خبر داد

ثبت 3 اثر تاریخی-فرهنگی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور

12 اکتبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/j81gg

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت سه اثر فرهنگی-تاریخی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی؛ فرزین حق پرست مدیرکل میراث فرهنگی این اداره کل با بیان این خبر گفت: در جلسه 15 مهر ماه کمیته ثبت آثار ملی که در تهران برگزار شد، گراند هتل و مسجد حاج علی النقی تبریز و قنات "لوله چشمه" میلان شهرستان اسکو در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی افزود: گراند هتل تبریز به دلیل شاخص های معماری همچون آجرکاری و نمای خاص مربوط به دوره پهلوی اول و مسجد علی النقی نیز به واسطه آجرکاری و سبک معماری و سنگ تراشی های بکار رفته و ستون های سنگی کم نظیر خود متعلق به دوره قاجار از تبریز موفق به ثبت ملی شدند.

فرزین حق پرست اظهار کرد: قنات "لوله چشمه" میلان در شهرستان اسکو به طول 1/5 کیلومتر هم به دلیل زنده و فعال بودن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی به نقش قنات ها در احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد و گفت: ثبت قنات ها به منظور حفاظت از میراث پیشینیان و تغییر رویکرد الگوی مصرف و شیوه کشت در حوزه آبریز شمال و شرق دریاچه ارومیه در اولویت کاری اداره کل قرار گرفته است. حق پرست اظهار امیدواری کرد این مساله موجب شناسایی، حفاظت و معرفی اهمیت آثار گذشتگان در مدیریت آب گردد.

وی در خاتمه تصریح کرد: پرونده این آثار در راستای حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی و حفاظت از ابنیه ها و محوطه های تاریخی و پیشنهاد ثبت اثر توسط شورای ثبت آذربایجان شرقی آماده و به سازمان مرکزی پیشنهاد شد و پس از بررسی و تایید کمیته ثبت و حریم آثار ملی غیرمنقول کشور مهرماه امسال به ثبت ملی رسیدند.

گفتنی است با افزوده شدن این سه اثر در مجموع یک هزار و هفتصد و نوزده اثر غیرمنقول از آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی و از این میان بازار تاریخی تبریز، مسجد کبود و مجموعه کلیساهای آذربایجان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1