22 فوریه 2024 - 10:22
صنعت هتل در هفته ای که گذشت

سهم هتل ها در سال 93 از هر خانواده ایرانی تنها یک دهم درصد

10 اکتبر 2015 - 16:10 dsfr.ir/9f587

هتل درویشی مشهد

بانک مرکزی با ارائه گزارشی مدعی شد اگرچه ایرانی ها سال گذشته بیش از 10 هزار میلیارد تومان پول هتل و رستوران دادند اما سهم هتل ها تنها 27 هزار و 834 تومان از هر خانواده بوده است.

انتشار گزارشی درباره میزان مخارج صرف شده خانواده های ایرانی برای هتل و رستوران در سال گذشته، مهم ترین خبر هفته گذشته صنعت هتل کشورمان بود؛ گزارشی که وب سایت خبرآنلاین آن را انتشار داد و نوشت که سهم هتل ها از میزان 655 هزار تومان هزینه متوسط هر خانواده برای سفر تنها 27 هزار و 834 تومان بوده است. البته در این سایت هیچ اشاره ای به منابع آماری این گزارش نشده است.

بانک مرکزی طی گزارشی مدعی شد که هر خانواده ایرانی در سال گذشته به طور متوسط 655 هزار تومان صرف هزینه های هتل و رستوران کرده است! با احتساب شمار کل خانوارهای شهری در کشور، هتل ها و رستوران ها بیش از 10 هزار و 484 میلیارد تومان از خانوارهای شهری ایران پول گرفتند. این پول در ازای ارائه غذا یا خدمات هتل به مشتریان کسب شده است.

در این گزارش آمده است: سهم اقامت در هتل (البته بدون استفاده از تور) در سبد هزینه ایرانیان بسیار اندک است و به یک دهم درصد می رسد. به عبارت دیگر هر خانواده شهری ایران به طور متوسط در حدود 27 هزار و 834 تومان صرف اقامت در هتل کرده است.

اما از سوی دیگر، رستوران داری در سال های گذشته افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است. بزرگی این بازار سبب شده بسیاری از واحدهای صنفی در شهرهای بزرگ تغییر کاربری داده و به رستوران یا ساندویچی تبدیل شوند. برآوردهای بانک مرکزی، بزرگی این بازار را تایید می کند چرا که گردش مالی 10 هزار و 484 میلیارد تومانی برای یک صنف می تواند نشان دهنده وضعیت مناسب این بازار باشد.

رکود سرمایه گذاری در بخش مسکونی و تجاری؛ انگیزه ای برای ساخت هتل

رئیس کمیسیون معماری شهرسازی شورای شهر تهران اعتقاد دارد از آن جا که سرمایه گذاری مسکونی و تجاری مثل گذشته در پایتخت توجیه اقتصادی ندارد، احتمال اینکه بخش خصوصی به سمت هتل سازی گرایش پیدا کند، بسیار است.

محمد سالاری با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر یکی از مشکلات بزرگ شهر تهران عدم تمایل حضور بخش خصوصی به هتل سازی است، گفت: امید می رود با رکود سرمایه گذاری در بخش مسکونی و تجاری، انگیزه های بیش تری برای سرمایه گذاری در بخش هتل پیدا شود. در همین راستا نیز شهرداری فرآیند صدور پروانه، اخذ عوارض و ارائه بسته های تشویقی به سرمایه گذاران را در بخش هتل سازی سهل تر کرده است.

فعالیت خانه مسافرها در پایتخت غیرقانونی است

بنا بر اعلام معاون گردشگری هر گونه فعالیت خانه ها مسافر در شهر تهران غیرمجاز بوده و مشمول برخورد قانونی خواهد شد. مرتضی رحمانی موحد در این باره گفت: با توجه به وجود تعداد قابل توجه هتل، هتل آپارتمان و مهمانپذیر در سطح شهر تهران و نیز پروژه های در حال ساخت، راه اندازی خانه مسافر با توجیه پشتیبانی و تکمیل واحدهای اقامتی در مناطق پر گردشگر و ایام پیک سفر، جایز نیست. اداره کل استان ضمن هماهنگی با مراجع انتظامی تمامی فعالیت های غیرقانونی با عنوان مجعول خانه مسافر در سطح شهر تهران را شناسایی و اقدامات لازم نسبت به تعطیلی آن ها همراه با برخورد قانونی را انجام خواهد داد.

افزایش 800 تخت تا پایان سال به ظرفیت مراکز اقامتی لرستان

استاندار لرستان اعلام کرد تا پایان سال جاری 750 تا 800 تخت به ظرفیت هتل های استان افزوده خواهد شد. هوشنگ بازوند با بیان این مطلب گفت: این امر مستلزم انجام سرمایه گذاری و پرداخت تسهیلات است لذا باید تا پایان سال 94 حداقل 1600 تخت هتل در لرستان وجود داشته باشد که در حال حاضر 1170 تخت هتل در این استان وجود دارد.

1