جشن مهر و پیمان برگزار شد

گردهمایی فرهیختگان ایرانی برای بزرگداشت مهرگان

10 اکتبر 2015 - 15:40 dsfr.ir/n33xd

گردهمایی فرهیختگان ایرانی برای بزرگداشت مهرگان
نیما بزرگی
به منظور بزرگداشت مهرگان، جشن مهر و پیمان برگزار شد

مراسم شانزدهمین جشن مهرگان خورشید راگا و پانزدهمین سالگرد تاسیس موسسه خورشید در تالار فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

عصرگاه سه شنبه چهاردهم مهرماه موسسه فرهنگی-هنری خورشید راگا و انجمن زروان مراسم پانزدهمین سالگرد تاسیس این سازمان را در تالار فرهنگسرای اندیشه جشن گرفتند. موسسه خورشید سازمانی فرهنگی است که در یک و نیم دهه گذشته با شعار بهسازی فرهنگ پژوهش و آموزش و کوشش برای بازسازی و توانمندسازی هویت ایرانی را هدف قرار داده است. انجمن زروان هم یاران و همکاران و دوستانی را در خود جای می دهد که در این هدف با هم اشتراک دارند و در پیوند با خورشید و نهادهای همکار با آن فعالیت می کنند.

در این گردهمایی که به روال هر سال مصادف با جشن مهرگان به انجام می رسید، بیش از 400 تن از یاران و دوستداران خورشید و زروان حضور یافتند. این بار هم محوری مفهومی در مراسم خورشید گنجانده شده بود و از این رو جشن «مهر و پیمان» نام داشت.

در این مراسم دکتر امیرحسین ماحوزی درباره تکامل مفهوم انسان کامل در تمدن ایرانی و پیوند آن با مهر و پیمان سخنرانی کرد و استاد جلال خالقی مطلق سخنرانی اش را به موضوع در هم پیوستگی اقوام و دوران های تاریخی ایران زمین اختصاص داد و فردوسی توسی را نماینده این یکپارچگی تمدنی دانست.

در ادامه دکتر شروین وکیلی موسس خورشید و زروان نیز درباره ارزش و اهمیت مهر در پایداری تمدن ایرانی سخنانی ابراز کرد. وکیلی، مهر و دوستی را بن مایه و کلید بقای تمدن ایرانی در شرایط دشوار دانست و نمود عملیاتی و اجرایی آن را پیمان اخلاقی میان من و دیگری دانست، که در این روزگار سست و تباه شده و باید که بازآفریده و تقویت شود.

در این جشن چندین گروه موسیقی به اجرای برنامه پرداختند، از جمله گروه موسیقی هوران به سرپرستی بهروز قهاری و خوانندگی میلاد رضا به اجرای موسیقی پرداختند. اعضای پرشمار این گروه در نغمه هایی آهنگین و تند، موسیقی سنتی و مدرن را با هم تلفیق کردند و شکلی تازه از پیوند هنرهای خاوری و باختری را به نمایش گذاشتند.

در کنار جشن مهر و پیمانِ موسسه فرهنگی هنری خورشید راگا، نمایشگاهی از دستاوردها و فرآورده های این سازمان و نهادهای همکار با آن نیز برقرار بود که در آن 26 عنوان کتاب از بخش انتشارات، جدیدترین نسخه از فصلنامه سیمرغ (ویژه نامه اسطوره شناسی و تاریخ مهر)، دستاورد گروه انشان (آرایه های برساخته از سکه بلاش دوم اشکانی) عرضه شد و انجمن خیریه یاریگران خورشید نیز چکیده ای از فعالیت های خود را به نمایش گذاشت.

در این جشن شمار چشم گیری از شخصیت های فرهیخته و نامدار از جمله: دکتر عبدالحسین نیک گهر، دکتر اردشیر خورشیدیان، دکتر فریدون مجلسی، دکتر جلال خالقی مطلق و دکتر امیرحسین ماحوزی حضور یافته بودند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1