بالای 85 درصد از سفره‌های آب زیرزمینی کشور برداشت شده است 

10 اکتبر 2015 - 12:20 dsfr.ir/f726c

بالای 85 درصد از سفره‌های آب زیرزمینی کشور برداشت شده است 
ایسنا
معصومه ابتکار

اجرای طرح همیاران آب اهمیت بسیار زیادی دارد و جهت اجرای صحیح قانون، به کار گرفتن اهرم‌های قضایی لازم است.

"رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور"

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: متاسفانه در ایران بیش از 85 درصد از سفره‌های آب زیرزمینی برداشت و بحران جدی ایجاد شده است.

به نقل از دیگر رسانه ها معصومه ابتکار شامگاه در نشست با مسئولان قضایی و مدیران ارشد استان کرمان با اشاره به طرح همیاران آب، کمربند سبز و مقابله با زمین‌خواری در کرمان اظهار کرد: این قبیل همکاری‌ها بستر تحقق شعار سال و خواسته مقام معظم رهبری است.

وی افزود: باید تلاش کنیم این هم‌افزایی در زمینه‌های مختلف و به صورت تخصصی‌تر در جهت راهبردهای کلان کشور ادامه یابد.

ابتکار بیان کرد: آب‌های زیرزمینی منابع استراتژیک محسوب می‌شوند و بیش از 20 درصد از آنها نباید برداشت شود، اما متاسفانه به مرحله‌ای رسیده‌ایم که در ایران بیش از 85 درصد از سفره‌های آب زیرزمینی برداشت شده و بحران جدی ایجاد شده است ضمن اینکه استان کرمان از این حد نیز فراتر رفته است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: اجرای طرح همیاران آب اهمیت بسیار زیادی دارد و جهت اجرای صحیح قانون، به کار گرفتن اهرم‌های قضایی لازم است. ازاین رو همه دستگاه‌ها باید با قدرت تمام تلاش کنند تا بتوانیم به حیات خود ادامه دهیم.

ابتکار افزود: خوشبختانه رویکردهای استاندار کرمان بسیار موثر است و جا دارد منابع و ثروت‌های عمومی را با حساسیت و دقت کافی، هم در مرحله برنامه‌ریزی و هم در برخورد قضایی ساماندهی کنیم.

پیشنهاد تاسیس شعب قضایی محیط زیستی در استانوی تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود در استان کرمان شعب قضایی اختصاصی محیط زیستی به عنوان دادگاه تخصصی برای این موضوعات ایجاد شود و مشاوران تخصصی برای این موارد در نظر گرفت.
ابتکار با اشاره به تاثیر فعالیت سازمان‌های مردم نهاد بر حفظ محیط زیست گفت: تاثیر کمک سمن‌ها بر هیچ کس پوشیده نیست ضمن اینکه اخیرا با کانون وکلای دادگستری نیز تفاهم‌نامه‌ای در جهت پیشبرد موضوعات محیط زیستی منعقد کرده‌ایم و استان کرمان هم می‌تواند از این فضا استفاده کند.
برگزاری اجلاس حقوق محیط زیست ایران
معاون رییس جمهور یادآور شد: پایان امسال اجلاس حقوق محیط زیست ایران را با همکاری قوه قضائیه برگزار خواهیم کرد؛ چراکه حقوق محیط زیست از مباحث مهم بین‌المللی است و امروز بعد از صلح و امنیت جهانی به مساله محیط زیست بیش از هر چیز دیگری توجه می‌شود.
ابتکار ادامه داد: باید به جرائم مربوط به حیات وحش، تخریب محیط زیست، قاچاق چوب و ... جدی‌تر پرداخته و احکام سنگینی نیز برای این تخلفات در نظر گرفته شود؛ چون این منابع از سرمایه‌های ما و نسل‌های آینده به شمار می‌روند و چاره‌ای جز تلاش، برنامه‌ریزی، پیشگیری و آموزش در این حوزه نداریم.
وی افزود: باید روند قضایی عادلانه و محکمی داشته باشیم تا متخلفین احساس نا امنی کنند و از سوی دیگر جلوی تخریب، آلودگی و برداشت غیرمجاز منابع گرفته شود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید به محیط زیست توجه ویژه‌ای دارد و بارها نسبت به اهمیت این موضوع تاکید کرده است و با همکاری قوه قضائیه می‌توان بسیاری از مشکلات این حوزه را حل کرد.

سیاست‌های ویژه دولت برای کاهش آلودگی هوا

 معصومه ابتکار  در پایان سفر خود به استان کرمان در جمع خبرنگاران گفت: دولت سیاست های ویژه ای برای کاهش آلودگی هوا و حذف بنزین پتروشیمی‌ها دارد، ضمن آنکه در سازمان حفاظت محیط زیست نیز مرتبا از دستگاه های ذیربط گزارشی درباره وضعیت کیفیت هوا اخذ و جلساتی پیرامون این موضوع انجام می دهیم.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به جلسات برگزار شده برای احیای تالاب جازموریان در استان کرمان گفت: جلسات خوب و مفصلی پیرامون تالاب جازموریان برای اولین بار مطرح و اهمیت و جایگاه تالاب جازموریان در سطح منطقه و کشور در این گزارش ارائه گردید.
وی با اشاره به اینکه در این گزارش وضعیت کشاورزی اطراف تالاب، وجود چاههای غیرمجاز تالاب، برداشت آب های صورت گرفته، آثارسدسازی های صورت گرفته و ... مطرح شده است، تصریح کرد: مقرر شد یک مطالعه بین بخشی و در سطح استانی در ارتباط با تالاب جازموریان صورت گیرد ضمن آنکه یک کارگروه ملی در رابطه با احیای جازموریان تشکیل شود.
ابتکار با بیان اینکه تالاب جازموریان به عنوان یکی از کانون‌های مهم گرد و غبار در سطح منطقه و کشور محسوب می شود، اظهارکرد: ضرورت ایجاد یک برنامه و طرح جامع برای احیای تالاب جازموریان الزامی است و امیدواریم با استفاده از توانمندی‌های ملی و استانی بتوانیم یک طرح جامع همچون دریاچه ارومیه و هامون برای این تالاب تدوین و اجرایی کنیم.
معاون رییس جمهور با اشاره پارک ملی خبر نیز گفت: پارک ملی خبر یکی از ارزشمندترین زیست‌گاه‌های طبیعی استان کرمان است. برای پارک ملی خبر یکسری مطالعات مدیریتی از سال‌های گذشته انجام شده بود که اخیر این مطالعات مورد بازنگری قرار گرفت و در سازمان محیط زیست اقدامات نهایی آن درحال انجام است.
وی با اشاره به طرح‌های پیشنهادی گردشگری زیست محیطی در قالب ضوابط نیز تصریح کرد: در حال حاضر این طرح ها به ویژه پارک ملی خبر در دست بررسی و مطالعه است و مشاوران نیز در حال تکمیل این طرح ها هستند و امیدواریم این طرح در آینده نزدیک اجرایی و عملی شود.
اظهار امیدواری ابتکاربرای نهایی شدن طرح پارک ملی خبر
ابتکار با تاکید بر حضور مردم در طرح‌های زیست محیطی و گردشگری تصریح کرد: قطعا مردم هر منطقه ارزش تنوع زیستی منطقه خودشان را به خوبی می‌شناسند و آن را درک می کنند و امیدواریم طرح پارک ملی خبر نیز هرچه سریعتر نهایی و قابلیت اجرا پیدا کند.
معاون رییس جمهور پیرامون آخرین وضعیت اعدام محیط بانان کشور گفت: در ابتدای کار دولت یازدهم، 8 مورد حکم قصاص مربوط به محیط بانان وجود داشت که بسیاری از این حکم‌ها تایید شده بود که خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته توسط دفتر حقوقی این سازمان اکثر این حکم‌ها به رضایت و ختم پرونده تقلیل پیدا کرد و امیدواریم 2 مورد باقی مانده نیز هر چه سریعتر حل شده و دیگر شاهد صدور احکام اعدام برای محیط بانان نباشیم.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره اجرای طرح کمربند سبز در حاشیه کلانشهرها نیز به خبرنگاران گفت: برنامه کمربند سبز برای شهرهای بزرگ یکی از برنامه های سوم توسعه بود که ارزیابی ما این است که وجود کمربند سبز برای شهرهای بزرگ بسیار ضروری است.
وی با بیان اینکه کمربند سبز می تواند به عنوان یک سپر دفاعی در برابر زمین خواری، گسترش بی رویه ساخت و سازهای غیرمجاز در اطراف شهر و ... عمل کند اظهار کرد: کمربند سبز می تواند در مقابله با حرکت شن‌های روان و بیابان‌زایی و همچنین پدیده گردو غبار و کاهش آلودگی هوا بسیار تاثیرگذار باشد.
ابتکار با تاکید بر لزوم ضرورت ایجاد کمربند سبز در محدوده شهر کرمان تصریح کرد: امیدواریم با حمایت‌های استانداری کرمان و شهرداری و همچنین حضور بخش خصوصی هرچه سریعتر رینگ کمربند سبز شهر کرمان تکمیل و شاهد تاثیرات خوب و گسترده این کمربند برای شهر کرمان باشیم.
وی با اشاره به آلودگی های ایجاد شده در مس سرچشمه و میدوک و اثرات آلایندگی کارخانجات استان بر محیط زیست نیز گفت: به طور جدی در سازمان محیط زیست ضوابط و مقررات مربوط به خروجی کارخانجات از جمله آلایندگی های زیست محیطی و پسماندی مورد پالایش و رصد قرار می گیرد و در موارد ایجاد شده در استان کرمان نیز اخطار و تذکرات لازم به صنایع داده شده است، ضمن آنکه برنامه‌های مختلفی نیز برای رفع موانع صنعتی ارایه شده که باید بر اساس زمان بندی اعلام شده اجرایی شود.
ابتکار با هشدار به کارخانجات آلاینده استان کرمان گفت: اگر این کارخانجات نتوانند آلاینده‌های خود را طبق برنامه زمان بندی تعیین شده کنترل کنند و نتوانند قوانین محیط زیست را رعایت کنند بر اساس شکایت و خسارت های وارد شده به دام و خاک منطقه، اقدامات قانونی و حقوقی را در مورد این کارخانجات انجام خواهیم داد. ضمن آنکه سلامت و حق و حقوق مردم از اهمیتی ویژه ای برای دولت برخوردار است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مربوط به آخرین وضعیت بنزین پتروشیمی گفت: بنزین پتروشیمی‌ها بر اساس سنجش سازمان و گزارش های وزیر نیرو، از اوایل سال 93 از جایگاه های سوخت کشور به صورت مرحله به مرحله در کلانشهرهای کشور شروع به حذف شدن شد.
ابتکار با اشاره به عرضه گازوئیل استاندارد شده در سطح جایگاه های سوخت کشور افزود: به تدریج سطح بنزین یورو 4 در سطح 8 کلانشهر کشور در حال گسترش است و به همین دلیل در سال 93 در بسیاری از کلانشهرها شاهد بهبود کیفیت هوا نسبت به سال 92 بودیم و در سال 94 نیز مواردی از هوای ناسالم که در شهرهای بزرگی همچون اصفهان، تهران و کرج اعلام شده، به دلیل گرد و غبار بوده است.
وی با اشاره به برنامه های جامع دولت در جهت کاهش آلایندگی هوا گفت: ارتقاء استاندارد سوخت، ارتقاء استاندارد خودروها، توسعه حمل و نقل عمومی در شهرها، اصلاح کیفیت خودروهای سنگین، مدیریت موتورسیکلت ها، توسعه مدیریت هیبریدی و استفاده از گازهای طبیعی و اصلاح ساختار نیرگاه ها و عدم استفاده از مازوت در شهرهای نیروگاهی از سیاست های دولت در جهت کاهش آلایندگی های هوا می باشد که به طور جدی در حال پیگیری می باشد.

پاسخ ابتکار درباره ایجاد دفاتر محیط زیست وزارتخانه‌ها

رئیس سازمان محیط زیست کشوردر مورد طرح ایجاد دفاتر محیط زیست در وزارتخانه‌ها با بیان اینکه در بسیاری از وزارتخانه‌ها این دفتر ایجاد شده است، گفت: بر اساس توصیه سازمان محیط زیست برخی از وزارتخانه مأموریت محیط زیست را به دفاتر موجود خود سپرده‌اند، چرا که سیاست دولت بر این است که توسعه تشکیلاتی نداشته باشد.
معصومه ابتکار خاطرنشان کرد: سازمان محیط زیست به وزارتخانه‌ها توصیه کرده است که در جاهایی که تشکیلات مرتبط وجود دارد، حتماً عنوان«محیط زیست» را به آن دفتر اضافه کنند و مأموریت محیط زیست را به عهده آنها بگذارند.
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به همکاری وزارتخانه‌هایی که دفاتر محیط زیست خود را فعال کرده‌اند، اظهارکرد: وزارتخانه‌های امور خارجه و جهاد کشاورزی از دفاتر فعلی خود برای پیگیری مسائل مربوط به محیط زیست استفاده می‌کنند و وزارتخانه‌های نفت و صنعت، معدن و تجارت نیز یک دفتربه این بحث اختصاص داده‌اند. سایر وزارتخانه‌ها هم در حال ایجاد چنین دفاتری هستند.
 

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1