کتاب پیدایش باغ آسمانی ایران منتشر شد

10 اکتبر 2015 - 11:40 dsfr.ir/yu8f8

پیدایش باغ آسمانی ایران تالیف دکتر یعقوب دانشدوست

کتاب "پیدایش باغ آسمانی ایران" که بیانگر به تصویر کشیدن این باغ بر روی سفالینه ها و طرح های گوناگون انواع فرش های ایرانی توسط ایرانی ها در بیش از 6000 سال پیش است ،منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دکتر یعقوب دانشدوست نویسنده این کتاب معتقد است :چگونگی پیدایش باغ های ایرانی و ریشه های آن همواره علامت سوال بزرگی پیش روی پژوهشگران ایرانی بوده که تاکنون چه در سطح ملی و چه بین المللی نتیجه ای در بر نداشته است.

دانشدوست  در آغاز این کتاب می نویسد: "تحقیقاتی که طی چندین سال به ویژه در پنج سال اخیر در زمینه پیدایش باغ های ایرانی انجام داده ام  منجر به کشف کهن ترین شواهد تاریخی در این زمینه شده است".

وی در ادامه می نویسد: "ایرانیان دست کم از 4200سال پیش ازمیلاددرعمق دوران پیش ازتاریخ این باور راداشته اند که باغ و یا بهشتی باغ گونه در آسمان وجود دارد".

" 4200  سال پیش ازمیلاد ، تاریخی است که ایرانیان توانسته اند باغ آسمانی را روی سفالینه ها به تصویر بکشند . این طبیعی است که این باور از قرن ها پیش از آن تاریخ وجود داشته است".

در باره علتهای وجودی باغی که در آسمان است و یا مورد استفاده آن حدسهایی می توان زد مانند جایگاه نیکوکاران و ..

وی می نویسد:"در این کتاب با آوردن شواهدی تاکیدی از تصاویر روی سفالینه های کهن به اثبات وجود سبزینه و باغ پرداخته و نیز با همین روش آسمانی بودن و در پرواز بودن این باغ را به اثبات رسانده ام".

دانشدوست در ادامه می نویسد: "تداوم این باور را دردوران پیش از تاریخ و سپس دردوران تاریخی پیگیری و شناسایی کرده ام . طرح باغ آسمانی درتصور ایرانی ،همواره به عنوان بهترین و زیباترین باغ،الگوی طراحی باغ ایرانی و دگرگونی های آن قرار می گیرد".

"ازسوی دیگر شناخت باغ آسمانی ایران کشف بزرگی است در پایه های فرهنگ ایرانی و ادب پارسی".

کوشش اصلی این کتاب جستجو و معرفی و اثبات وجود باغ آسمانی ایران است که در دوازده فصل و به همت و مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری وانتشارات کلهر منتشر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1