23 ژوئن 2024 - 00:08

آشوراده می تواند سایت گردشگری داشته باشد

10 اکتبر 2015 - 10:10 dsfr.ir/p33hv

فرهاد دبیری، معاون سازمان حفاظت محیط زیست

اگر ضوابط زیست محیطی رعایت شود، اشکالی برای اجرای طرح گردشگری در آشوراده نیست.

"معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست"

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرهاد دبیری در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگاران در ارتباط با ایجاد قرق های اختصاصی گفت: در همه جای دنیا افرادی برای ایجاد قرق های اختصاصی از دستگاه متولی محیط زیست اجازه می گیرند و در آنجا حیواناتی را نگهداری، پرورش و تکثیر می کنند وسپس آن را به بهره برداری می رسانند که هدف از این کار  آن است که به مناطق تحت حفاظت فشار کمتری وارد شده وبه درخواست های مردم در این خصوص پاسخ داده شود.
وی با بیان اینکه دستاوردهای قرق اختصاصی در همه جای دنیا چشم گیر است اظهار کرد: البته این مناطق سود مالی برای دستگاه های زیست محیطی ندارد و اگر درآمدی حاصل شود باید ساز و کاری مشخص کنیم تا در راستای بهبود وضعیت مناطق حفاظت شده باشد.

دبیری با بیان اینکه در حال حاضر هیچ قرق اختصاصی در کشور وجود ندارد گفت: پیشنهاد تاسیس چند قرق اختصاصی در سه استان در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار دارد که البته هنوز فرصت رسیدگی به آنها پیش نیامده است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: معاونت ما برای تعیین میزان تخریب، تجاوز و تصرف اراضی در مناطق چهارگانه تحت مدیریت برنامه ای را مشخص کرده و از سازمان بازرسی کشور نیز کمک کرده است.

وی افزود:دربرخی مناطق ما مستثنیاتی نیز وجود دارد که به دنبال شناسایی دقیق آنها هستیم و در خواست داده ایم که پرونده هایی را که تاکنون در این زمینه ها تشکیل و اجرا شده به ما اعلام کنند.

دبیری ادامه داد:درسال 93 پرونده هایی در خصوص تصرفات در منطقه ورجین شناسایی شد و همین طور در بخش های حفاظت شده نزدیک به شهرها و سواحل دریاها نیز مشکلاتی وجود دارد که باید حل شود.

دبیری همچنین در ارتباط با اجرای طرح گردشگری در آشوراده اظهار کرد: استنباط من این است که مسئله آشوراده بیش از آنچه که باید بزرگ شده است آشوراده یک پناهگاه حیات وحش همانند دیگر مناطق است اما مشکل از آنجایی شروع شدکه برخی ادعاها در مورد آن مطرح شد که جمع کردن  آن برای سازمان دشواری هایی را بوجود آورد.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با ادعاهای مغایر با اصول زیست محیطی در این منطقه مقابله می کند گفت: مثلا برخی گفتند می خواهیم آشوراده را مانند کیش کنیم در حالی که چنین امکانی وجود ندارد و سازمان در برابر آن مقاومت کرد اما در صورت رعایت ضوابط زیست محیطی و براساس نظر سازمان چه اشکالی دارد که در آنجا سایت گردشگری ساخته شود زیرا که در برنامه های مدیریتی نیز آنجا زون گردشگری است.

دبیری در ارتباط با تصرفات پیش آمده در دشت ارژن گفت: در دهه 50 قرار بود که این منطقه به پارک بین المللی تبدیل شود که پس از انقلاب این مسئله منتفی شد در آن زمان برای احداث پارک بین المللی دولت خریداری زمین های آن منطقه را از حاشیه ها آغاز کرد اما زمانی که طرح متوقف شد خریداری بخش های مرکزی که مهمتر بودند باقی ماند به همین دلیل اکنون مشکلاتی در این منطقه مبنی براینکه کدام بخش ها مستثنیات مردم است و کدام بخش ها متعلق به دولت است پیش آمده اما به هر حال پرونده ساخت و سازها در دشت ارژن در حال پیگیری است.

دبیری اظهار کرد: قصد داریم در جهت ارتقای حفاظت کیفی بکوشیم و در این جهت از پهبادها، محیط بانان اسب سوار در مناطقی که امکان ورود خودرو نیست و دوربین بهره ببریم البته هیچ کدام از این اقدامات جای حضور مردم را برای مدیریت و حفاظت از محیط زیست نمی گیرد قصدداریم در قالب چند طرح آزمایشی از ظرفیت های مردمی بهره ببریم و با حفظ کنترل و نظارت بخش غیر دولتی را به این کار وارد کنیم البته تاکنون هیچ منطقه خاصی را برای مشارکت اعلام نکرده ایم اما اگر قصد این کار را داشت باشیم از طریق روزنامه ها آن را به صورت عمومی اعلام می کنیم.

وی افزود: در قالب تفاهم نامه از مدیریت سمن ها بهره می  بریم بدون تردید این کار را از پارک های ملی آغاز نخواهیم کرد اما از مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش شروع می کنیم.

وی در پایان در ارتباط با نحوه مدیریت مناطق و استان ها گفت: اخیرا مصوبه ای تصویب شده است که براساس آن مدیر کل ها موظفند هر گونه تغییر و تحول در حیات وحش و تنوع زیستی منطقه را در زمان  های معین گزارش کنند که این مصوبه به زودی ابلاغ خواهد شد.

1