29 ژانویه 2023 - 16:44
سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان اعلام کرد

خانه بروجردی کاشان زیباترین خانه تاریخی سال 2015 انتخاب شد

19 می 2015 - 17:50

از طرف دبیرکل کنوانسیون عمومی یونسکو، خانه تاریخی بروجردی کاشان موفق به کسب رتبه بین المللی به عنوان "انتخاب برتر" سال 2015 شد.

مهران سرمدیان، سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان با اعلام این خبر افزود: در بازدیدی که چند ماه قبل دبیرکل کنوانسیون عمومی یونسکو به همراه معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از بناهای تاریخی کاشان داشتند، در نامه ای مکتوب خانه تاریخی بروجردی کاشان را کاندیدای دریافت مدال به عنوان زیباترین خانه تاریخی در یک کشور آسیایی انتخاب کرد.

در بخشی از این پیام آمده است: پس از دریافت بازخورد های مثبت بازدید کنندگان و گردشگران آسیایی که منجر به دریافت صلاحیت موفقیت آمیز شما در سیستم طبقه بندی انتخاب برتر بنا بر محبوبیت جاذبه توریستی، خانه تاریخی بروجردی کاشان به عنوان انتخاب برتر در سال 2015 انتخاب شده است که اطلاعات آن از طریق رسانه های ما به شکل شبکه، ویدئو، کتاب و راهنمای گردشگری ارائه خواهد شد.

در ادامه این نامه به سیستم طبقه بندی انتخاب برتر، که شامل چهار مقوله ارزیابی مستقل: جاذبه های توریستی، هتل ها، مغازه ها و رستوران ها اشاره شده است که برای هر مقوله یک مدال طراحی شده است که یک بار در سال اهدا می شود. هر سال تمام افراد یا بناهایی که به آنها این مدال تعلق می گیرد مجددا مورد ارزیابی قرار می گیرند و به دیگر کاندیداهای صلاحیت یافته در سال جدید ملحق می شوند. در این نامه خانه تاریخی بروجردی مفتخر به دریافت مدال انتخاب برتر شده است.

سرمدیان در پایان گفت: در سال 2014 به 8085 نفر مدال هایی با عنوان رستوران دار برتر، 5430 مدال به عنوان هتل برتر، 3763 مدال به عنوان مغازه برتر از بین 1580 شهر از 83 کشور، توسط این کنوانسیون اهدا شده است.

خانه تاریخی بروجردی بر اساس ارزشیابی نقطه نظرات و مصاحبه هایی که در وب سایت www.lianorg.com صورت گرفته، مدال محبوبیت جاذبه توریستی در سال 2015 را از آن خود کرد. این بنای تاریخی در سال 1354 به شماره 1083 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1