23 ژوئن 2024 - 18:15

توربین های بادی بی مصرف ماندند

9 اکتبر 2015 - 10:30 dsfr.ir/m60zs

 توربین های بادی بی مصرف ماندند
خبرگزاری نسیم
نیروگاه برق بادی ایران در تاکستان قزوین

اطلاعات کافی و مناسب در زمینه وضعیت تونل های بادی در کشور وجود ندارد، در نتیجه نمی توانیم تصمیم درستی برای انتخاب تکنولوژی مناسب و انتقال آن به کشور بگیریم.

"رئیس انجمن علمی انرژی باد ایران"

با حذف تحریم ها و تمایل شرکت های خارجی برای حضور در ایران، وزارت نیرو تنها راه حضور در بازار ایران برای این شرکت ها را انتقال تکنولوژی اعلام کرده است. اما به نظر می رسد در بخش انرژی بادی، این سیاست چندان کارساز نیست. به تازگی یکی از شرکت های آلمانی آمادگی خود را برای انتقال تکنولوژی ساخت توربین بادی به کشور اعلام کرده اما رئیس انجمن علمی انرژی باد ایران بر این باور است که اطلاعات کافی و مناسب در زمینه وضعیت تونل های بادی در کشور وجود ندارد، در نتیجه نمی توانیم تصمیم درستی برای انتخاب تکنولوژی مناسب و انتقال آن به کشور بگیریم.
 

روزنامه فرصت امروز که این گزارش را تهیه کرده است، در ادمه آورده است: خبر کوتاه است؛ نمایندگان شرکت آلمانی GrEEps علاقه مند به سرمایه گذاری و انتقال دانش فنی برای تولید چهار مدل توربین بادی در ظرفیت های مختلف به ایران است. این شرکت با حضور در سازمان انرژی های نو (سانا) در تلاش است که محصولات خود را به تولیدکنندگان ایرانی معرفی کرده و رضایت آنها را برای دریافت تکنولوژی از این کشور جلب کند. اگرچه آلمان یکی از قدیمی ترین کشورها در تولید توربین بادی و استفاده از این شکل انرژی است، اما پرسش اینجاست که آیا پتانسیل تونل های بادی ایران به درستی شناسایی شده و نقشه راه شفافی برای تولیدکننده داخلی به منظور حضور در عرصه تولید توربین های بادی  وجود دارد یا خیر.

برخی از مجریان مزارع بادی در ایران بر این باورند که توربین های مناسب برای برخی مزارع بادی کشور انتخاب نشده است. محمد ساتکین، مدیر دفتر باد و امواج سازمان انرژی های نو درباره نحوه انتخاب توربین برای تونل های بادی موجود در مناطق مختلف به «فرصت امروز» می گوید: براساس وضعیت تونل های بادی در کشور و مطالعاتی که در مناطق بادخیز انجام می شود، کلاس توربین ها مشخص می شود. اصولا توربین های بادی در سه کلاس اصلی طبقه بندی می شوند. وی اضافه می کند: البته بسته به کوهستانی بودن منطقه یا نوع پوشش گیاهی آن، چرخش باد در تونل های مختلف متفاوت است که به آن اغتشاش گفته می شود. توربین ها بسته به وضعیت اغتشاش (توربولنس) باد هم به چهار کلاس تقسیم می شود.
ساتکین ادامه می دهد: براساس وضعیت و مشخصات باد، نوع توربین (یعنی کلاس و درجه اغتشاش آن) مشخص می شود. البته کلاس توربین ها در توان تولید آنها دخالتی ندارد و یک توربین کلاس یک می تواند از مگاوات های خیلی پایین تا بالا را در بر گیرد. وی سرعت باد را عامل موثری در قطر روتور (بخش چرخنده توربین بادی) دانسته و می گوید: اگر سرعت باد خیلی بالا باشد باید طول پره کاهش یابد تا از تاب برداشتن پره و برخورد آن با تنه خودداری شود.

به گفته مدیر دفتر باد و امواج سانا امکانات لجستکی، قدرت شبکه برق منطقه و غیره در انتخاب نوع توربین های نصب شده در مزارع بادی بسیار موثر است. از آنجا که توربین های با توان تولید بالا، بسیار سنگین بوده و به جرثقیل های بزرگ و امکانات خاص برای نصب آنها نیاز است، معمولا استفاده از توربین های بزرگ با قدرت پنج تا هفت مگاوات به دریاها خلاصه می شود. بالاترین ظرفیت توربین نصب شده در خشکی هم حدود 3/5 تا چهار مگاوات است.

وی عنوان می کند: در کشور، تونل های بادی داریم که نمی ‎توانیم از توربین های موجود، برای تولید برق استفاده کنیم، در آن صورت مجری ممکن است از عمر توربین یا میزان تولید آن صرف نظر کند.

استفاده از توربین نامناسب، عامل هدر رفت سرمایه

محمد حسین رمضانی خوزستانی، مشاور معاونت توسعه طرح های فرآب، استفاده کردن از توربین های نامناسب در مزارع بادی را عامل از دست رفتن سرمایه اعلام می کند. وی به «فرصت امروز» می گوید: پروفیل سرعت باد، نوع توربین نصب شده در مزارع بادی را تعیین می کند. اگر در یک منطقه که پتانسیل ندارد، توربین 2/5 مگاواتی نصب کنیم، به دلیل آنکه طول دکل افزایش می یابد و هزینه سرمایه گذاری صعود می کند، سرمایه خود را هدر داده ایم. رمضانی خوزستانی بیان می کند: شرکت های خارجی معمولا توربین هایی با کلاس های مختلف تولید می کنند که براساس نیاز مشتری به وی عرضه شود، اما این تنوع محصول در تولیدات داخلی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ورود تکنولوژی ساخت توربین در ایران مطابق با پتانسیل های بادی کشور انجام شده، عنوان می کند: شرکت های سازنده توربین، مجموعه های بزرگی هستند که قطعا براساس مطالعه، تکنولوژی ساخت توربین بادی را به ایران وارد می کنند اما لزوما محصول تولیدی آنها مطابق با نقشه باد کشور نیست. مشاور معاونت توسعه طرح های فرآب تاکید می کند: به خاطر نبود تنوع در محصولات ایرانی، توربین های تولید داخل ناقص هستند.

بدون شناسایی پتانسیل ها توربین می سازیم

هاشم اورعی، رئیس انجمن انرژی بادی کشور هم با مشاور معاونت توسعه طرح های فرآب هم نظر است. به عقیده وی ورود تکنولوژی ساخت توربین های بادی بدون توجه به رژیم بادی ایران انجام شده است. رئیس انجمن انرژی بادی به «فرصت امروز» می گوید: ساخت توربین های 660 مگاوات در ایران قطعا اقتصادی نیست و باید توربین های بین 1/5 تا دو مگاوات در کشور ساخته شود. اما ابتدا باید سانا اطلاعات جامع باد کشور را جمع آوری کرده و سرعت تغییرات باد، میزان اغتشاش در جهت باد و سرعت آن در ارتفاعات مختلف را شناسایی کند، سپس برای ورود تکنولوژی به کشور تصمیم بگیرد. وی تاکید می کند: در حال حاضر چنین نقشه ای در ایران وجود ندارد.

اورعی می گوید: به سانا پیشنهاد کرده ایم که در سه منطقه خواف خراسان رضوی، زابل سیستان و بلوچستان و تاکستان اطلاعات با مشاوره و نظارت انجمن علمی انرژی بادی جمع آوری شود. وی تاکید می کند: نمی توان ابتدا توربین ساخت و بعد دنبال مشتری برای توربین گشت. اینکه بدون مطالعه، تکنولوژی ساخت توربین بادی به ایران منتقل شود را غلط می دانم.
البته اورعی بر این باور است که تولیدکنندگان داخلی به دلیل آنکه بخش عمده قطعات توربین های بادی را از خارج وارد کرده و در ایران مونتاژ می کنند، به هیچ وجه سازنده توربین به حساب نمی آیند.

1