مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران:

برنامه های ویژه در کاخ نیاوران به مناسبت هفته ملی کودک

6 اکتبر 2015 - 08:30 dsfr.ir/3u0fn

برنامه های ویژه در کاخ نیاوران به مناسبت هفته ملی کودک
پوستر جشنواره
شعار امسال هفته جهانی کودک "دنیا با لبخند کودکان زیباست" است

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از تدارک ویژه برنامه های فرهنگی، شاد و متنوع به مناسبت روز جهانی و هفته ملی کودک از تاریخ 15 تا 21 مهرماه در این مجموعه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران؛ آفرین امامی، مدیر این مجموعه اظهار داشت: طبق روال هر ساله این مجموعه با توجه به برخورداری از فضای فرهنگی و تاریخی، توجه ویژه ای به برگزاری برنامه های متنوع با محوریت آموزش میراث فرهنگی کشورمان به کودکان کرده است.

وی با بیان اینکه آموزش موضوعات فرهنگی به کودکان که به مرور زمان در حال فراموشی است هدف ما در مجموعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است گفت: تمام برنامه هایی که در این یک هفته برگزار می شوند مرتبط با بحث موزه و میراث فرهنگی بوده و در واقع پیوندی میان فعالیت های فرهنگی و آموزشی حوزه کودک با مقوله موزه و میراث فرهنگی است. به عنوان مثال شهر فرنگی که در این جشنواره برای بچه ها تدارک دیده شده با موضوع عکس ها و بناهای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و داستان های مربوط به این مجموعه است. همچنین در کنار این فعالیت ها بحث رونمایی از تولیدات و انتشارات حوزه کودک، با هدف معرفی این پژوهش ها در کنار خاطره رونمایی از یک کار ارزشمند فرهنگی در یک فضای فرهنگی و تاریخی انجام می شود.

وی با اشاره به تدارک برنامه های مختلف آموزشی، فرهنگی، سرگرمی، موسیقی، نمایش و ... در جشنواره دنیا با لبخند کودکان زیباست تصریح کرد: برنامه های یاد شده با همکاری تعدادی از موسسات و فعالان حوزه کودک اجرا می شوند و به منظور برگزاری این برنامه که به صورت تخصصی برای کودکان برگزار می شود از همراهی و مشاوره متخصصین حوزه کودک که سال هاست در این مقوله فعالیت می کنند همچون خانم نازیلا نظمی که عضو هیت داوران ایکوم نیز می باشد بهره گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در جشنواره امسال بخش های مختلف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچون اداره کل موزه ها و روابط عمومی همکاری ویژه ای داشته اند و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی نیز حامی مالی بخشی از برنامه بوده است، اظهار داشت: همچنین در این هفته پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و ایکوم نیز علاوه بر حمایت از برگزاری ویژه برنامه های کودک در سایر موزه ها و مجموعه های تاریخی، با توجه به علاقه مندی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در مقوله کودک پیشنهاداتی درخصوص برگزاری تعدادی از برنامه ها ارائه داده و همکاری های لازم نیز داشته اند.

وی با اشاره به شعار مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با محتوای "معرفی اشیا توسط خودشان" و اینکه می توانند اشیا از موزه ای به موزه دیگر جهت معرفی سفر کنند افزود: با همین دیدگاه موضوع تازه ای که برای نخستین بار اتفاق افتاده میزبانی این مجموعه از اشیای "مادر و کودک" موزه ملی است که با همکاری رئیس کل موزه ملی ایران در هفته ملی کودک در موزه جهان نما به نمایش گذاشته می شود.

امامی توضیح داد: جشنواره نقاشی و بادکنک ها با موضوع میراث فرهنگی و کودک، اجرای برنامه های تفریحی-آموزشی توسط مجید قناد و گروه جمعه به جمعه به همراه مسابقات نقاشی، نقاشی دیواری، بخش بادکنک ها و بالن های آرزو، اجرای رقص و موسیقی خراسان جنوبی توسط گروه جایلان، اجرای رقص و موسیقی آذری توسط کودکان آذری و با همکاری انجمن بنیاد کودک از جمله برنامه هایی هستند که روز پنجشنبه 16 مهرماه از ساعت 15 تا 19 در فضای باز برگزار می شود.

وی افزود: کارگاه آموزشی صنایع دستی همچون چاپ روی پارچه، فرش بافی و غیره با همکاری دانشجویان مرکز آموزش عالی میراث، کارگاه آموزشی بازی های مربوط به محیط زیست و ساخت کاردستی با دور ریزها به همراه نمایش انیمیشنی در همین خصوص با همکاری انجمن دیدبان حقوق حیوانات، نمایش عروسکی و صورت نگاری، کارگاه آموزش صنایع دستی، بافت کیف های دستی، غرفه باستان شناس کوچک و زبان و گویش با همکاری موزه ملی و طراحی روی پارچه برای کودکان توسط گروه آموزشی پلاک 3 از جمله برنامه های هفته کودک هستند.

وی ادامه داد: کارگاه آموزش ساخت کیف های پارچه ای با نقوش ادبیات کودک توسط زنان سرپرست خانوار با همکاری موسسه مهر پروین، کارگاه آموزش ساخت عروسک تاجمیر، اولین عروسک ثبت ملی شده، کارگاه آموزش تصویرگری کتاب، کتابخوانی، داستان نویسی و آشنایی با تاریخ به همراه اجرای ادبیات کهن با زبان های مختلف با همکاری بنیاد کودک دیگر برنامه ها هستند.

وی ادامه داد: کارگاه های آموزشی مرمت سفال، زبان های باستانی بر روی لوح های گلی، ساخت کاغذ و هنر ابر و باد (هنر ایرانی)، ساخت عروسک های بومی و سنتی، ساخت عروسک با مواد بازیافتی، ایستگاه تنوع زیستی شامل نمایشگاهی از تصویر پرنده های باغ نیاوران و پخش فیلم در همین خصوص و نمایشگاه عکس آسیب های انسانی به آثار تاریخی و عضوگیری به عنوان «حفاظت گر کوچک» به همراه ایستگاه نقاشی در همین خصوص برنامه هایی هستند که واحد حفاظت و مرمت مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برای این روزها تدارک دیده است.

امامی توضیح داد: نمایشگاه عروسک های معطر، عروسک های معلول و عروسک های ادبیات کودک با همکاری موزه عروسک های ملل، نمایشگاه تاریخ ادبیات کودک در خصوص نوزاد و نوپا، نمایشگاه کتاب با همکاری شورای کتاب کودک، نمایش بهترین کتاب ها، فرهنگنامه و کتاب های حسی-لمسی شورا، کارگاه آموزشی عروسک سازی بومی توسط آوای طبیعت پایدار دیگر برنامه های این هفته هستند.

وی گفت: نمایشگاه عروسک های تکم گردانی با همکاری کانون پرورش فکری، نقاشی های کودکانه هلال احمر و عروسک های سینمایی در کاخ اختصاصی نیاوران، نمایشگاه تمبر با طرح کودک در کوشک احمدشاهی و پارچه و عروسک های کودکانه با همکاری سفارت مکزیک در تالار آبی از جمله نمایشگاه هایی است که برای فضای کاخ موزه ها تدارک دیده شده است.

امامی ایستگاه موسیقی کودکانه و اجرای موسیقی سنتی کودکانه، شاهنامه خوانی و ایستگاه قصه گویی را از دیگر برنامه های هفته ملی کودک برشمرد و اظهار داشت: رونمایی از آلبوم «زیر گنبد کبود» کـاری از خانم سودابه سالم که قصه های این آلبوم مبتنی بر داستان های کهن ایرانی می باشد در تاریخ جمعه 17 مهر از ساعت 11 تا 13 و رونمایی از کتاب تکه و تکه چی، کاری از خانم پوپک عظیم پور و رونمایی از دومین و سومین عروسک بومی ثبت شده (دهتولوک و لیلی) در تاریخ 18 مهر از ساعت 11 تا 13 از جمله برنامه های رونمایی در این روزها هستند که در سالن سینمای کاخ نیاوران برگزار می شوند.

وی افزود: موسسه «با هم، با صلح» با هدف صلح و زندگی بهتر، گروه آموزش های «بویی»، مدادهای قابل کاشت، موسسه «برنا» طبیعت گرا، موسسه «بادبادک» با رویکرد هنر، موسسه «آوند» با رویکرد زیست محیطی و کانون توسعه فرهنگ کودکان دیگر فعالان حوزه کودک هستند که در این جشنواره همکاری دارند و بسیاری از موسسات بدون دریافت حق الزحمه و فقط جهت علاقه مندی به حوزه کودک این مجموعه را از خدمات خود بهره مند ساخته اند.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران تصریح کرد: همچنین همزمان با آخرین روز از هفته ملی کودک و در آستانه شروع ماه محرم که با عنوان کودک، آموزش و تربیت اسلامی نامگذاری شده نمایش آیینی تعزیه با موضوع کودکان در دو سانس صبح و بعداز ظهر توسط گروه آقای ثقفی در تاریخ سه شنبه 21 مهرماه اجرا می شود.

وی خاطرنشان کرد: همزمان با روز کودک و میراث فرهنگی ورود به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برای کودکان به همراه والدین شان در تاریخ پنج شنبه 16 مهرماه رایگان خواهد بود و بقیه روزها کودکان زیر 7 سال به صورت رایگان و سایر بازدیدکنندگان با پرداخت بهای ورودی مجموعه فرهنگی تاریخی می توانند از تمامی برنامه های درنظر گرفته برای کوکان استفاده کنند.

علاقه مندان جهت شرکت در این جشنواره و استفاده از برنامه های آن می توانند 15 تا 21 مهرماه از ساعت 10 تا 18 به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و برنامه های جشنواره تا ساعت 19 ادامه خواهند داشت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1