6 دسامبر 2023 - 21:16

ایران در تراز نابرابر سفرهای خانوادگی

6 اکتبر 2015 - 14:00 dsfr.ir/jx9av

درنیکا به همراه والدین خود در سفری خانوادگی

ایران از کشورهای عرب منطقه تعداد گردشگران بیشتری به کشورهای دیگر می فرستد بی آن که حتی قادر به جذب نیمی از همان تعداد به داخل باشد.

سفرهای خانوادگی یکی از کالاهای اساسی صنعت گردشگری و در حال رشد در سطح جهانی است. این بازار نه تنها به سرعت رو به رشد دارد بلکه بشدت درحال تحول نیز هست. ارزش جهانی و مالی گردشگری خانواده در سال 2013 بیش از 140 میلیارد دلار برآورد شده است.

به گزارش ایسنا طبق گزارشی که اخیرا از سوی مرکز تجارت و صنعت دبی که در حاشیه دهمین همایش اقتصاد اسلامی در این شهر‌ ارائه شد‌، گردشگری خانواده به عنوان یکی از ستون‌های اساسی رشد اقتصاد اسلامی در کشورهای ایران‌، امارات و عربستان رشد چشمگیری داشته است.

بر اساس این گزارش، گردشگری خانواده در بازار جهانی گردشگری با 137 میلیارد دلار در سال 2012 و 140 میلیارد دلار در سال 2013، 12.5 درصد کل این بازار را تشکیل می‌دهد.

 طبق همین گزارش ایران با 18.2 میلیارد دلار درآمدزایی در این بخش در سال 2012، در جایگاه اول قرار گرفت.

پس از ایران، عربستان به عنوان مهم‌ترین کشور صادرکننده گردشگران مسلمان در جهان با 17.1 میلیارد دلاردرآمد زایی در جایگاه بعدی قرار گرفت‌ و امارات با 10.1 ملیارد دلار و همچنین کویت با 7.4 میلیارد دلار در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

در این گزارش، حجم و امکانات بازار گردشگری خانواده حتی بزرگتر از بازار گردشگری آمریکا به عنوان مهم‌ ترین بازار گردشگری سنتی اعلام شده است. در حال حاضر گردشگری سنتی آمریکا با 11.4 درصد از کل حجم بازار جهان را تشکیل می‌ دهد.

نتایج این تحلیل برای طرحی که امارات در سال 2013 با عنوان «دبی پایتخت اقتصاد اسلامی» آغاز کرده است، اهمیت فوق العاده‌ای دارد. در این طرح گردشگری خانواده به عنوان رکن اساسی و یکی از مهم‌ ترین زمینه‌ های توسعه توریستی تعیین شده است.

نکته ای که در این گزارش جلب توجه می کند، آن است که در بخش سفرهای خانوادگی ایران  بزرگترین مصرف کننده است. ایران حتی از کشورهای عرب منطقه نیز بیشتر گردشگر به کشورهای دیگر می فرستد بی آنکه قادر به جذب نیمی از همان تعداد به داخل باشد. به عبارت بهتر ایران دریک تراز نابرابر اقتصادی، بی آن که سهمی دراین سبک از گردشگری داشته باشد،  تامین کننذده بازارهای گردشگری در منطقه و دیگر مقصدهای برتر دراین صنعت ۱۸۰ میلیارد دلاری است.

این سبک از گردشگری در بازار سفرکشورهای عربی نیز در سال 2015به عنوان موضوع محوری اعلام شد که از 4 تا 7 ماه مه 2015در سالن همایش‌های بین‌المللی دبی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اما وسعت و رشد این بازار در سطحی گسترش یافته که اخیرا ابعاد گسترده‌تری را درسطح جهانی بخود بگیرد و از محدوده فعالیت‌ های ‍‍پراکنده کشورها فراتر رود.

یکی از این فعالیت‌ های بین ‌المللی در حوزه گردشگری خانواده ،برگزاری سمیناری در همین زمینه در بازار جهانی سفر لندن است. بازار جهانی لندن در سال 2015 به عنوان یکی از رویدادهای ‍‍پیشرو جهانی در صنایع مسافرتی اخیرا در همکاری با شرکت کودکان و نوجوانان در سراسر جهان میزبان سمیناری مشترک برگزار می‌ کند که درراستای ارایه مشاوره‌ های دقیق در زمینه چگونگی تحولات و امکان بهره گیری از فرصت های موجود در هتل‌ها و اقامتگاه‌ های گردشگری است.

این سمینار با میزبان شرکت کودکان و نوجوانان سراسر جهان برگزاری می ‌شود که یک شرکت تخصصی فعال در حوزه مشاوره برای مراقبت از کودکان درهتل ‌ها و استراحت‌ گاه های گردشگری است که بیش از 30 سال خدمات ویژه خود را  در زمینه ‌های مختلفی از سلامت و ایمنی کودکان گرفته تا ارایه خدمات برای ساخت و طراحی تجهیزات و منابع و تسهیلات مرتبط با مراقبت از کودکان ارایه داده است.

"کیت دیکر" مشاورارشدو بنیانگذار این شرکت میزبانی این سمینار را برعهده دارد. در عین حال افراد شاخصی از بازیگران مهم دراین بازار همانند" دیوید تامپسون" مدیر عملیاتی شرکت هتلداری JA مستقر در دبی" لیل لویس" مدیر کل اقامتگاه گردشگری" کنرادلانگالی آیلند "در مالدیو و" رمکو ورک هوون "مدیر کل جزیره مرجانی و چشمه‌ های آب گرم و اقامتگاه" هیلتون" درامارات ،"جولیان هوچین" مدیرتجاری اقامتگاه و آب گرم" سان گاردن" در کرواسی و "آندریاس برنر" مدیر کل شرکت هتلداری INOVA در این سمینار سخنرانی می‌ کنند.

این سمینار قرار است تا انواع مختلفی از برندها و مقصد های گوناگون اقامتگاهی که دراین بازار فعال هستند معرفی شوند درعین حال حضور شرکت کنندگان ارشد این کم‍‍پانی دراین سمینار نمایانگراهمیت سفرهای خانوادگی سازمان یافته در جهان امروز است.

در این سمینار قرار است بهترین نمونه‌ ها از نحوه عمل و ارایه تجربیات درزمینه ساماندهی یک تجربه استثنایی سفر و تعطیلات خانوادگی برای حاضران به اشتراک گذاشته شود.

همچنین برخی مطالعات موردی که برنحوه سرمایه گذاری در تولیدات خانوادگی لوکس تمرکز دارد،می ‌تواند درآمد های بسیار بالا و چشمگیری را برای هتل‌ ها و اقامتگاه‌ های گردشگری فراهم آورد.

"سیمون ‍رس "مدیر ارشد بازارجهانی سفر درهمین زمینه گفت :«سفرهای خانوادگی یک بخش کاملا تثبیت شده در صنایع مسافرتی و گردشگری است و در پاسخ به طیف وسیع ‌تری از نیازهای گسترده جوامع امروز دچار تحولات عمیقی شده است. هتل ‌ها و اقامتگاه‌ ها در بالاترین نقطه این بازار بیش از هر بخش دیگری نیازمند کسب آگاهی در این زمینه هستند .

 این سمینار می‌ تواند در طراحی و ارایه خدمات استثنایی به خانواده‌ ها به این بخش کمک کند. این سمینار همچنین راهنمایی عملی و کاربردی است که در عین حال بینش و رهیافت‌ های مفیدی براساس عملکرد رهبران و بازیگران برتر این بازار فراهم می‌ کند.

این سمینار که قرار است 4 نوامبر 2015 با همکاری WTM درلندن برگزار شود با توجه به برگزاری دو همایش دیگر نشانگر جایگاه واهمیت فزاینده این نوع گردشگری در سطج جهانی است.

به گزارش رویترز سفرهای خانواده محور 12.5 درصد از کل بازار 1.07 تریلیارد دلاری گردشگری جهان را در بر می ‌گیرد. همچنین پیش بینی شده است که این ارقام به بیش از 180 میلیارد دلار تا سال 2018 افزایش یابد که با نرخ رشد 4.79 درصد سالانه تا سال 2020 همراه است.این رقم در مقایسه با رشد 3.8 درصدی از رشد کل صنعت گردشگری جهانی بسیار حایز اهمیت است.

همچنین نقش و حضور ایران در این بازار پرسود دست کم در منطقه خلیج فارس باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد به نحوی که با تمهیدات مناسب شرایط برای ایجاد توازن ازنظر جذب گردشگران به طور متقابل به کشور فراهم شود.

1