مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی:

رشد موزه داری خصوصی در کشور

5 اکتبر 2015 - 14:00 dsfr.ir/th6cm

رشد موزه داری خصوصی در کشور
خبرگزاری مهر
موزه داری خصوصی در کشور در حال رشد است

از سال 92 تاکنون 14 موزه خصوصی در کشور راه اندازی شده که این آمار نسبت به تعداد موزه هایی که پیش از آن وجود داشت از رشد 50 درصدی موزه های خصوصی در ایران خبر می دهد.

"محمد رضا کارگر، معاونت میراث فرهنگی"

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از معاونت میراث فرهنگی، مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخیگفت: با توجه به شرح وظایف سازمان میراث فرهنگی، بخش اعظمی از فعالیت های اداره کل موزه ها به حمایت از بخش خصوصی در راه اندازی موزه معطوف شده است.

«محمدرضا کارگر» درباره راه اندازی 14 موزه بخشی خصوصی که منجر به رشد 50 درصدی راه اندازی موزه در کشور شده است گفت: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم با سیاست های جدید در اداره کل موزه ها با بازنگری و بازبینی موزه ها، تسهیل در روند صدور مجوز و حمایت از موزه داری، ایجاد موزه توسط بخش خصوصی تسریع شد.

وی افزود: قبل از سال 92 نزدیک به 30 موزه خصوصی در کشور فعال بود که با راه اندازی 14 موزه خصوصی جدید فعالیت در ایجاد وزه در کشور نسبت به سال های گذشته 50 درصد رشد داشت.

کارگر گفت: علاوه بر فعالیت 44 موزه خصوصی در کشور درخواست راه اندازی و تجهیز 10 موزه خصوصی دیگر نیز تا آخر سال در حال بررسی است.

به گفته مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی، علاوه بر حمایت های مادی و مساعدت های کارشناسی در راه اندازی موزه های خصوصی بستری فراهم شد تا موزه های خصوصی از تعرفه های فرهنگی در پرداخت قبوض خود بهره مند شوند.

کارگر افزود: موزه های خصوصی می توانند با فروش بلیت بخشی از هزینه های موزه را نیز تامین کنند.

محمد رضا کارگر ادامه داد:موزه های خصوصی از محل اعتبارات عمرانی که سالانه به آنها پرداخت می شود می توانند به تجهیز، نورپردازی، کفسازی و حتی افزایش سطح کیفی خدمات موزه ای اقدام کنند.

او در خصوص حمایت های معنوی سازمان میراث فرهنگی از موزه های خصوصی گفت: کمک های کارشناسی در تهیه طرح های محتوایی در موزه های بخش خصوصی و کمک به آن ها در نوشتن سناریوی موزه از اقداماتی است که اداره کل موزه ها برای یاری رسانی به صاحبان موزه های خصوصی برای راه اندازی و ارتقاء سطح کیفی موزه های بخش خصوصی انجام داده است.

کارگر گفت: اداره کل موزه ها همچنین نسبت به تهیه شناسنامه برای آثار موجود در موزه های خصوصی اقدام کرده است.

وی افزود: آثار مجموعه داران پیش از دریافت مجوز موزه داری به اداره اموال موزه های کشور تحویل می شود تا پس از انجام اقدامات کارشناسی مجوز راه اندازی مجموعه های خصوصی ارایه شود. پس از این مرحله مجموعه دارها با معرفی فضایی که در اختیار دارند، سناریو و طرح محتوایی وارد بحث موزه داری شده و مجوز راه اندازی موزه خصوصی دریافت می کنند.

کارگر با درخواست از مجموعه داران خصوصی برای نمایش آثار در موزه های کشور گفت: سازمان میراث فرهنگی فضایی در اختیار موزه داران خصوصی در موزه های کشور قرار می دهد تا آنها در مناسبت های مختلف بتوانند آثار خود را معرفی کنند.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی با اشاره به پراکندگی موزه های خصوصی در سطح کشور اعلام کرد: بیشترین تعداد موزه های خصوصی در شهرهای تهران و اصفهان متمرکز هستند که با سیاست های جدید سازمان میراث فرهنگی تعداد این موزه ها در دیگر شهرهای کشور نیز به سرعت در حال رشد هستند.

او تاکید کرد: موزه ها تنها مکانی برای نگهداری اشیاء نیستند، بلکه پل ارتباطی نسل قدیم و جدید و مکانی برای آموزش هستند.

کارگر گفت: سازمان میراث فرهنگی تلاش کرده است سطح کیفی موزه ها در ارتقاء سطح کمی آنها نیز مورد توجه قرار بگیرد. بنابراین سعی کردیم از سیستم های هوشمند موزه داری استفاده کنیم.

وی افزود: سناریوی موزه ها متناسب با شرح خدمات محتوایی آنها درحال تغییر است تا موزه های پویا و زنده طراحی شوند که شی محور نیستند و ارتباط دوسویه بین شی و مخاطب برقرار می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1