1 مارس 2024 - 11:00

سالانه 15 هزار هکتار از اراضی جنگلی و مراتع در آتش می سوزد

3 اکتبر 2015 - 15:10 dsfr.ir/v602v

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه بین 15 تا 16 هزار هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی کشور در آتش می سوزد.

خداکرم جلالی افزود: 95 درصد علل آتش سوزی ها مربوط به عوامل انسانی و 5 درصد نیز به دلیل حوادث طبیعی، نظیر رعد و برق و خشکیدگی درختان است.

به گفته وی، روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع، انداختن ته سیگار روشن در عرصه ها و عوامل انسانی دیگر، بالاترین درصد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، در خصوص قاچاق چوب جنگلی و زغال نیز گفت: در 6 ماهه نخست امسال 2 هزار و 700 متر مکعب چوب و زغال قاچاق در کشور کشف و ضبط شد. البته با مشارکت بخشی جوامع محلی جنگل نشین و مراقبت از جنگل ها، میزان برداشت از جنگل ها روند کاهشی را دارد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره آفت جنگل ها و خشکیدگی بلوط ها نیز گفت: خشکیدگی جنگل های حوزه زاگرس به دلیل دو بیماری زغالی و سوسک چوب خوار از سال 88 شروع و تا سال 92 تداوم داشت. بیماری زغالی و سوسک چوب خوار در یک میلیون و 130 هزار هکتار از جنگل های زاگرس مشاهده شد که با اقدامات کارشناسانه و پیگیری های مداوم، این بیماری ها کنترل شد و در سال 93 و حتی سال 94 موارد این بیماری کنترل و از بروز آن جلوگیری شد. به گفته وی، به منظور جایگزینی مناطق آلوده، طرح های نهال کاری و آبخیزداری انجام شد و این طرح باید تا پنج سال تداوم داشته باشد.

جلالی، در خصوص پدیده ای با عنوان 'جنگل خواری' نیز گفت: این سازمان در خصوص جنگل ها حساسیت بسیار بالایی دارد و در گزارش های رسیده، تصرف جنگل از سوی افراد و دستگاه های دولتی برای اجرای طرح های عمرانی و معدنی به حداقل رسیده است. به گفته وی، گاهی تغییر کاربری در عرصه های جنگلی وجود دارد که در عرصه های مستثنیات انجام می شود و این طریق کاربری ممنوع است.

جلالی گفت: هیچ دستگاه یا شخصی حق ساخت و ساز در عرصه های جنگلی را ندارد و در صورت مشاهده ساخت و ساز در عرصه های جنگلی، خاطیان به قوه قضاییه معرفی می شوند. به گفته وی، هم اکنون مساحت جنگل های ایران حدود 14 میلیون و 300 هزار هکتار است که در پنج منطقه رویشگاهی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از طرح مشارکتی در جنگل های بازفت که با همکاری اداره کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری و موسسه بین المللی 'جایکا' در جنگل های بازفت در حال اجراست، دیدن کرد. این پروژه در راستای مدیریت و حفظ و احیای جنگل و مرتع و کمک به معیشت مردم و افزایش درآمد جنگل نشینان از سال 2010 در حال اجراست و مدت پنج ساله آن به اتمام رسید و دو سال دیگر تمدید شد.

پروژه جایکا یکی از مهم ترین پروژه هایی است که در آن با بهره گیری از مشارکت مردمی منافع ملی و مردم منطقه مورد توجه قرار گرفته است و در این پروژه با ارائه آموزش های لازم به مردم بومی منطقه تلاش شده تا روش های بهره برداری از منابع طبیعی کاهش یابد و روش های معیشتی جایگزین به مردم ارائه می شود.

گفتنی است؛ 307 هزار هکتار جنگل در استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد که 63 گونه درخت و درختچه را در بر می گیرد.

1