6 دسامبر 2023 - 06:16

نمایشگاه اهواز در گذر تاریخ، افتتاح شد

2 اکتبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/ya823

نمایشگاه اهواز در گذر تاریخ، افتتاح شد
ahvaz.info
عکسی قدیمی از حرکت قطار بر روی پل سیاه اهواز

با هدف نشان دادن پیشینه غنی شهرستان اهواز و بازخوانی هویت مردم منطقه، نمایشگاهی در محل موزه هنرهای معاصر اهواز آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دومین نمایشگاه اهواز در گذر تاریخ با نام «الاهواز عبر التاریخ» از چهارشنبه به مدت ۱۰ شب در محل موزه هنرهای معاصر اهواز آغاز به کار کرد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در مراسم آغاز به کار این نمایشگاه اظهار کرد: نمایشگاه اهواز در گذر تاریخ به دلیل رویکرد علمی و عمق بینش فرهنگی، به یک رخداد قابل توجه در دو سال اخیر تبدیل شده و مورد استقبال اندیشمندان و فعالان فرهنگی قرار گرفت است.

آیت الله عباس کعبی عنوان کرد: این نمایشگاه در اثرگذاری خود بسیار می تواند موفق باشد به گونه ای که علاقه مندان را به تاریخ، هویت و اصالت خود مومن تر می سازد.

وی تصریح کرد: میراث فرهنگی، نماد عزت و کرامت اقوام و ملت هاست. جوانان ما در این نمایشگاه آینده را با امید و کار مضاعف رقم می زنند. این نمایشگاه ما را به عمق تاریخ می برد و باید آن را به یک موزه دائمی تبدیل و در کشورهای عربی نیز برگزار کرد تا با میراث فرهنگی خوزستان آشنا شوند.

آیت الله کعبی تأکید کرد: این نمایشگاه از تحریف تاریخ جلوگیری می کند و قضاوت ها را منطقی تر کرد. عضو جامعه مدرسین عضو علمیه قم افزود: فرهنگ مردم عرب خوزستان و میراث تمدنی آنها همزاد تشیع و نشأت یافته از مکتب و تعالیم اهل بیت (ع) است. تشیع مردم عرب خوزستان از لحاظ تاریخی مربوط به قرن دوم و سوم است این در حالی است که تشیع جبل عامل لبنان به قرن نهم و متأثر از دوره صفویان و پس از مسافرت عالمان این خطه به اصفهان شکل گرفته است.
این استاد دانشگاه به نامه امام صادق (ع) به نجاشی حاکم اهواز اشاره کرد و گفت: نامه امام صادق (ع) به نجاشی حاکم اهواز در دوره منصور دوانیقی یکی از منابع مهم فقه حکومتی است که مشروح آن در کتاب مکاسب شیخ انصاری آمده و سال ها طلاب علوم دینی آن را مورد مطالعه و مباحثه قرار می دهند.

آیت الله کعبی افزود: این نامه مفصل تر از عهدنامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر در خصوص فقه السطان یا حکومتی است. این نامه نشان می دهد حتی حکام جور مانند بنی العباس مجبور بودند تا والیان اهواز را از میان شیعیان اهل بیت (ع) انتخاب کنند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در توصیف نقش این نمایشگاه در معرفی این حقیقت تاریخی اظهار کرد: این نمایشگاه هویت شیعی، انقلابی و دینی مردم عرب خوزستان را در معرض دید قرار می دهد و یکی از عوامل ایجاد قدرت نرم برای با مقابله با تهاجم فرهنگی غرب است.

وی تصریح کرد: نمایشگاه اهواز در گذر تاریخ نقطه عطفی است که فرهنگ این سرزمین را با میراث جهاد و شهادت به ویژه هشت سال دفاع مقدس پیوند می زند. بی شک برگزاری این نمایشگاه مانعی در برابر فتنه و تفرقه بود و به عوامل همبستگی و وحدت تبدیل شد.

بازخوانی هویت مردم منطقه

عادل سواری سخنگوی هیئت اجرایی نمایشگاه اهواز نیز در گفتگو با خبرنگار با اشاره به شرایط منطقه بیان کرد: این روزها منطقه شاهد تلاش هایی برای تضعیف هویت و تزلزل در باورهای اعتقادی - تاریخی است که می توان آنها را در بخش تهاجم فرهنگی دسته بندی کرد.

وی افزود: با مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفت، تصمیم گرفته شد این نمایشگاه برای بازخوانی هویت مردم منطقه و تقویت خودباوری در آنها برگزار شود. اگر آنچه در منطقه رخ می دهد یک تهاجم فرهنگی است، این نمایشگاه یک پاسخ هوشمندانه به نیاز اجتماعی به وجود آمده در نتیجه این تهاجم است.

سواری در ادامه گفت: از آنجا که این نمایشگاه درباره یک بازه زمانی خاص از تاریخ منطقه است، تلاش شده همه دانشمندان، نویسندگان، علما و همه نام آوران این دوره تاریخی به دو زبان عربی و فارسی در این نمایشگاه معرفی شوند.

عادل سواری در پایان گفت: از آنجا که نهادینه کردن خودباوری اجتماعی بخشی از کارکردهای این نمایشگاه است، برنامه ریزی شده که همه دانش آموزان تمام مقاطع تحصیلی استان از نمایشگاه دیدن کنند.

1