16 آوریل 2024 - 21:58
فرصتی برای رصد مشکلات عشایر

جشنواره ایل سنگسر برگزار شد

17 می 2015 - 08:30 dsfr.ir/ux285

نخستین جشنواره معرفی ایل سنگسر در شهرستان مهدیشهر با حضور تنی چند از مسئولان، مردم علاقمند و بیش از 80 تور گردشگری پس از دو روز به کار خود پایان داد.

حضور گردشگران و بازدید از جاذبه های زندگی ایلاتی سنگسر، آشنایی با جغرافیای منطقه، سخنرانی، رونمایی از آلبوم موسیقی «ر ژور» با محوریت کوچ ایلات، جشنواره غذاهای سنتی و آداب و رسوم محلی از بخش های جشنواره ایل سنگسر بود.

علیرضا خسروی، نماینده مردم سمنان، با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره گردشگری ایل سنگسر با محوریت کوچ بهاره، گفت: برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند در معرفی هرچه بهتر فرهنگ ایل نشینی و کوچ بهاره برای مردم استان و منطقه، مثمر ثمر باشد.

فرماندار شهرستان مهدیشهر نیز در این مراسم با تقدیر از رشادت های ایل سنگسری، گفت: پیمودن 1 هزار و 800 کیلومتر مسیر کوچ ایل راه از قشلاق های طبس تا ییلاق های کوه های طالقان را از افتخارات این ایل دانست چرا که دام های عشایر ایل سنگسری طی این مسیر طولانی از انواع گیاهان و علوفه استفاده می کنند و این خود باعث ویژگی خاص دام هایشان شده است.

علی عبدالحسینی، دبیر جشنواره ایلات سنگسر نیز درباره برنامه های جانبی این همایش، گفت: در این جشنواره برای اولین بار و به صورت زنده و عملی کوچ عشایر سنگسری، با هدف آشنایی مردم با کوچ این قشر، به نمایش در آمد. همچنین آیین مختص به عشایر و گله داران سنگسری چون پشم چینی گوسفند، استحمام دام ها، شیر دوشی، تیمار و درمان چهارپایان برای عموم به اجرا درآمد.

این مقام مسئول درباره حضور گردشگران در همایش، گفت: تورگردانان با دیدن جاذبه های گردشگری مهدیشهر و آشنایی با منطقه موجبات سفر گردشگران به این خطه را فراهم آوردند.

همچنین برگزاری جشنواره غذاهای محلی در حاشیه جشنواره گردشگری ایل سنگسر با محوریت کوچ بهاره و معرفی غذاهایی نظیر دم پختک، دیگی، دیزی، حلوا، آش، ته چین، تشکو و تفر از جمله برنامه های این همایش دو روزه بود.

عشایر سنگسر به واسطه حوزه فعالیت خود در حاشیه کویر، عملا 8 ماه از مهر ماه سال تا پایان اردیبهشت ماه سال بعد در حاشیه کویر سمنان در مراتع قشلاقی حاشیه کویر به سر می برند لیکن برگزاری جشنواره ایل سنگسر فرصتی مناسب برای بازگو کردن مشکلات مردم سختکوش ایلات منطقه به شمار می رفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1