ویروس «بکوب و بساز» نابود کننده هویت شهر

30 سپتامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/4h2za

ویروس «بکوب و بساز» نابود کننده هویت شهر
خبرگزاری نسیم
بافت قدیم تهران

خانه و ساختمان های قدیمی هرجا که هنوز باقی مانده اند دیدنی هستند و تماشای معماری آنها قسمتی از شیوه زندگی و فرهنگ مردم را نمایش می دهند.

" نوشین پیروز، روزنامه فرصت امروز"

در هر کشور و شهری، آثاری دیدنی وجود دارد. موزه یا آثار باستانی یا مجسمه و آب نمایی زیبا در پارک، هرکجای دنیا زیبایی خود را دارد و تماشا و بررسی تفاوت فرهنگ و شیوه زندگی مردم کشورها و مناطق مختلف بسیار جالب و آموزنده است. این تنها یکی ازهزاران جاذبه و علت های سفربه شهرهای دیگراست. خانه و ساختمان های قدیمی هرجا که هنوز باقی مانده اند دیدنی هستند و تماشای معماری آنها قسمتی از شیوه زندگی و فرهنگ مردم را نمایش می دهند. گاهی با تماشای خانه های یک منطقه، شبیه به وقت خواندن یک کتاب، از هنرهای دستی، مسائل مذهبی، تفاوت زندگی فقرا با ثروتمندان، تصویری از زمان جنگ یا اثری از بلاهای طبیعی که روی زندگی مردم اثر گذاشته و روش هایی که ساکنان برای مقابله یا برای تطبیق دادن زندگی خود با اوضاع جوی پیداکرده اند را می بینیم.

در اغلب کشورها سعی می کنند به عنوان قسمتی ازهویت ملی و تاریخی از آثار و بافت قدیمی نگهداری کنند. نگهداری از ساختمان های قدیمی، کار آسانی نیست. هزینه تعمیر آنها اغلب آن چنان بالاست که مالک برخلاف رضایت قلبی خود مجبور به فروش خانه به دلال های زمین یا فروشگاه و رستوران های زنجیره ای می شود.

معمولا خانه های قدیمی در مرکز شهر یا در بافت های قدیمی و دیدنی شهرها واقع  شده اند. با بزرگ و شلوغ شدن شهرها، شاید دیگراین خانه ها جای مناسبی برای زندگی نباشند، اما می توان بدون تغییر در ظاهر و با ایمن سازی یا بازسازی از آنها استفاده دیگری کرد. در شهرهای کوچک اروپا بعضی ازخانه های قدیمی به شکل موزه های کوچکی درآمده است. تماشای ابزار قدیمی یا شومینه های بلند هیزمی و تابلوهای نقاشی، مثل یک معلم، تاریخ را نمایش و توضیح می دهند. در خانه هایی که امکان آن وجود داشته باشد، جایی برای برگزاری مراسم معرفی کتاب یا گالری در نظر گرفته شده که درآمد آن صرف نگهداری ازخانه می شود.

در بعضی کشورها برای تشویق، تخفیف های مالیاتی برای اداره  یا شرکت هایی که با اجاره یا خرید ساختمان های قدیمی به حفظ و بقای آن کمک می کنند، درنظرگرفته شده است. یکی از محاسن خرید یا تغییرکاربری این خانه ها، نگهداری از حیاط و درخت های قدیمی آن است. ساختمان های فراوانی هم هستند که قسمت قدیمی را به شکل اولیه نگه داشته، اما اطراف آن، برج و ساختمان مدرن را طوری ساخته اند که بخش قدیمی به آن وصل وبدون تغییرجزئی از ساختمان فعلی شده اند.

در شهرهایی مثل هاوانا و تورنتو بعضی از خانه های بزرگ قدیمی را به رستوران یا فروشگاه تبدیل کرده اند. خانه هایی هستند که اگرچه درزیرمجموعه میراث فرهنگی قرار نمی گیرند، اما برای تخریب حیف هستند. بسیاری از خانه های قدیمی به علت کمبود زمین یا نبود آپارتمان از بین نمی روند، بلکه فورا به مراکز تجاری چند طبقه و آپارتمان های گران واغلب خالی ازسکنه تبدیل می شوند. در شهرهای بزرگ و توریستی مثل لندن، بعضی ازاین خانه های قدیمی تبدیل به پانسیون های زیبایی شده اند. امروز بیشتر کسانی که قصدآشنایی با یک شهررا دارند، ترجیح می دهند در مرکز شهر یا دربافت قدیمی اقامت کنند. مسافران و گردشگران شهر های بزرگ، هتلی با قیمت متوسط یا کم، اما تمیز و دارای امکانات رفاهی در مرکز شهر را به اقامت در هتل های مجلل و گران ترجیح می دهند.

شهر سازی کار پیچیده و مشکلی است. بساز بفروش ها یا ورثه در تمام دنیا رفتاریکسانی داشته و با تکیه به «ما هم گرفتاریم» به دنبال پول بیشتر هستند اما رفتار کارمندیا اعضای شورای شهریا تمام کسانی که ذی نفع نیستند اما به علت شغل خود مسئول رسیدگی به امور حفظ شهر یا منطقه ای هستند، همه جا و همیشه یکی و یکسان نیست. کسانی هم پیدا می شوند که طرح جدید یا ایده ای تازه داشته یا می خواهند با پیدا کردن راه حل، جلوی تخریب خانه های قدیمی یا نابودی بافت قدیمی شهرها را بگیرند، البته اگر در مرحله آخر برای پول بیشتر «ما هم گرفتاریم» را بهانه نکنند!

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1