در راستای تخریب خانه های مجردی؛

یک خانه ارزشمند قاجاری در عودلاجان تخریب شد

29 سپتامبر 2015 - 13:10 dsfr.ir/ku4rz

یک خانه ارزشمند قاجاری در عودلاجان تخریب شد
کمیته مردم نهاد پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران
در این طرح قرار است منطقه 12 به Down Town تهران و مرکز گردشگری در پایتخت تبدیل شود.

طرح انضباط شهری در راستای نظم بخشیدن و احیا هویت بافت تاریخی تهران از سوی شهردار تهران آغاز شده است.

به گزارش "کمیته مردم نهاد پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران"، طرح انضباط شهری چند ماهی است در راستای نظم بخشیدن و احیا هویت بافت تاریخی تهران از سوی محمدباقر قالیباف شهردار تهران آغاز شده است.

در این طرح قرار است منطقه 12 به Down Town تهران و مرکز گردشگری در پایتخت تبدیل شود. از سویی در این طرح به مسایلی چون ترافیک و نظم ترافیکی، برخود با معتادین، ساماندهی پانسیون ها و ... در بافت تاریخی نیز می پردازد.

شاید این طرح در ابتدا یک اقدام مثبت از سوی شهرداری تلقی شود اما صورت جلسه ای از قرارگاه انضباط اجتماعی که صبح روز 23 خرداد برگزار شد، منتشر شده است که در آن یکی از سرداران عضو این قرارگاه درخواست تخریب 64 خانه منطقه 12 را در قالب خانه مجردی می کند. تخریب 64 خانه مجردی نیمه دیگری در این طرح را نشان داد و همه اذهان عمومی را به یاد خاطره تخریب 6 هکتار از بافت تاریخی محله عودلاجان در سال 84 انداخت. در آن سال نیز سردار قالیباف در مسند ریاست ناجا با همکاری محمود احمدی نژاد شهردار سابق تهران و بنیاد تعاون ناجا، بخش عمده ای از یکی محلات را بدون هماهنگی میراث فرهنگی و به بهانه منقل خانه و خانه مجردی تخریب کرد و بسیاری از یادگارهای با ارزش میراث ملی و معماری کشور را با برخورد امنیتی و ضربتی تخریب کردند.

حال این سناریو در قالب خانه مجردی دوباره مطرح شده است و چندی پیش یکی از خانه های دوره قاجار در محله عودلاجان را شبانه و با لودر و به بهانه ایمن نبودن تخریب کردند. این بنا که در خیابان ناصر خسرو، کوچه خدابنده لو،  گذر اعلمی قرار داد، در یک کوچه که همگی دارای خانه های اعیانی و ارزشمند و ثبت نشده در فهرست آثار ملی کشور است، قرار گرفته بود. عکس های هوایی نشان دهنده ارزشمند بودن این بناست.

چند ماه پیش این بنا دچار حریق شد و آسیب به آن وارد شد. در سال های اخیر نیز قالب خانه های آن محله و کوچه به دلیل بذر اعتیادی که در سال 84 در عودلاجان کاشتند، به منطقه معتادین تبدیل شده است.

در سیستم شهرداری دلیل تخریب این بنا ناپایدار بودن اعلام شده اما مشاهدات این مجموعه نشانی از ناپایدار بودن و در خطر افتادن جان مردم محلی را نشان نمی داد و گویا سناریو ناپایدار بودن بناها در شهرداری پایانی ندارد. سال ها پیش نیز شهرداری منطقه 12 دیوارهای خانه ظهیرالسلام را نیز به همین بهانه برداشتند و باعث شدت گرفتن تخریب این خانه شدند. تخریب این خانه آن هم به صورت شبانه در حالی رخ داده که از میراث فرهنگی هیچ استعلامی صورت نگرفته و کل 150 هکتار محله عودلاجان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

شنیده ها حاکی از این است که این بنا یکی از 64 خانه مجردی بود که با عنوان ناپایدار بودن تخریب شد و قرار است شهرداری تهران برای تخریب مابقی خانه ها حکم دادستانی را بگیرد و عدد تخریب خانه ها، بیش از 64 خانه است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1