ایکوم ایران و ارمنستان تفاهم نامه امضا کردند

29 سپتامبر 2015 - 11:40 dsfr.ir/ch9e7

ایکوم ایران و ارمنستان درحاشیه برگزاری نمایشگاه عکس تخت جمشید در ایروان یک تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این تفاهم نامه به امضای سیدمحمد بهشتی رئیس ایکوم ایران و رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و گورجیان رئیس ایکوم ارمنستان و رئیس موزه ارگونی ایروان رسید.

بر اساس این تفاهم نامه دو طرف متعهد شدند نمایشگاه ها و دوره های آموزشی مربوط به میراث فرهنگی در دو کشور برگزار کنند.

سیدمحمد بهشتی در مراسم گشایش نمایشگاه عکس تخت جمشید که روز شنبه و به مناسبت روز ایکوم در اروپا در سایت تاریخی ارگونی ایروان برگزار شد بر اهمیت پیشینه تاریخی ایران و ارمنستان و نقش آن در گسترش همکاری های دو جانبه به ویژه در زمینه های فرهنگی تاکید کرد.

رئیس ایکوم ایران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، تخت جمشید را میراث مشترک دو کشور دانست و به بیان مفهوم و معنی معنوی همسایگی پرداخت.

بنا به این گزارش احمد محیط طباطبایی قائم مقام ایکوم نیز در سخنانی گفت: نمایشگاهی از تخت جمشید را به کشوری غریبه نیاورده ایم بلکه این نمایشگاه به ارامنه نیز تعلق دارد. او خاطرنشان ساخت، دروازه ورودی تخت جمشید "پرسپولیس" نه به نام خدایی خاص یا نماد ملتی معین بلکه به نام دروازه ملل خوانده می شود.

علیرضا قلی نژاد عضو هیات امنای تخت جمشید و عضو هیات اجرایی ایکوم نیز در سخنانی با اشاره به وجوه مشترک معماری دو کشور به بیان موضوعات فنی برگزاری نمایشگاه پرداخت.

گورجیان رئیس ایکوم ارمنستان و موزه ارگونی، مدیر فرهنگی شهرداری ایروان و جمعی از اساتید معماری ارمنستان سخنانی درباره میراث مشترک دو کشور و همکاری های بالقوه دو جانبه در زمینه های مختلف فرهنگی ایراد کردند.

گفتنی است عکس های این نمایشگاه نشان دهنده تاثیر هنر اورارتویی در تخت جمشید است. تصاویر مربوط به اقوام ارمنی هدیه آورنده که به صورت نقش برجسته در آپادانا وجود دارد نیز در این نمایشگاه شرکت داده شده است. ارمنی ها سومین گروه هدیه آورنده نوروزی به تخت جمشید بودند، این گروه 3 نفره اسبی بایال و یراق آراسته و دم گره خورده، سبویی با دسته عقاب بسیار آراسته که دسته پیش آن با نوعی آبریز مجهز بوده است را هدیه آورده بودند و توسط حاجبی پارسی هدایت می شدند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1