27 می 2020 - 06:12

سینما فلسطین همدان بازگشایی شد

28 سپتامبر 2015 - 17:00 dsfr.ir/6v8lc

سینما فلسطین همدان بازگشایی شد
پوریا پاکیزه
سینما الوند (سینما فلسطین کنونی) بازگشایی شد

سینما فلسطین همدان یکی از قدیمی ترین سینماهای کشور است که حوادث زیادی را در 90 سال گذشته از سر گذرانده است این سینما به بهانه تعمیر و بازسازی حدود یک دهه تعطیل بود اما یک شنبه گذشته همزمان با دومین روز برگزاری بیست و نهمین جشنواره فیلم های نوجوانان در همدان بازگشایی شد.

به گزارش دنیای سفر؛ در آئین گشایش این سینما امیرشهاب رضویان سینماگر و کارگردان همدانی به پیشینه تاریخی این سینما و وقایع رخداده در آن اشاره کرد. وی در مراسم گشایش سینما فلسطین با اشاره به نام قدیم این سینما گفت: سینما الوند، «سینما پارادیزو» همدان است. سینما الوند حدود سال های 1310 الی 1311 افتتاح شد که برای افتتاح این سینما قمرالملوک وزیری به همدان دعوت شد و در همین سینما کنسرت برگزار کرد، عارف قزوینی که آن زمان سال های تبعید خود را در همدان می گذراند به کنسرت دعوت شد و گلدانی که توسط یکی از مدیران شهر به او شد را به عارف قزوینی تقدیم کرد. عارف با این که شرایط مالی خوبی نداشت این گلدان نقره را پس از مراسم به فقرا اهدا کرد. عارف آن زمان در همین عمارت و باغ بدیع که سال گذشته تخریب شد رفت و آمد می کرد و چندی هم آنجا ساکن بود.

این سینماگر همدانی به آتش سوزی های سینما فلسطین اشاره کرد و گفت: این سینما یک بار در سال 1347 و بار دیگر در سال 1352 آتشگرفت که من هم به خاطر دارم. یکی از دوستان تعریف می کرد که سال 1347 وقتی سینما آتش گرفت و ماشین آتش نشانی سر رسید، متوجه شدند منبع آب ماشین خالی است و شلنگ آب را به حوض میدان می اندازد و ماهی قرمزهای وسط حوض را همراه آب به روی آتش پمپاژ می کند.

رضویان ادامه داد: تا سال 1333 سینما الوند تنها سالن سینمای همدان بود سپس سینما تاج ساخته شد. سینما هما در سال 1335 و سینما لوکس در 1337 ساخته شدند. بعدها و در سال 1354 هم سالن باشگاه معلمان ساخته شد. سینما تاج سابق بعد از انقلاب تعطیل شد اما امیدوارم آقای استاندار بودجه ای اختصاص دهد تا این سینما  بازسازی شود. پیش از انقلاب جمعیت همدان یک سوم جمعیت امروز بود ما 5 سینمای فعال داشتیم اما امروز با بیش از 500 هزار نفر جمعیت دو سینما داریم. همیشه سینما الوند یکی از مهم ترین سینماهای همدان بوده و هست.

رضویان در ادامه به درگذشت زنده یاد هما روستا اشاره کرد و گفت: مرحوم محمدتقی کهنمویی هنرمند و بازیگر تئاتر در دهه 20 و 30 بارها به همدان آمد و تئاتر اجرا کرد و در دهه 60 فوت کرد. خوشبختانه نام قدیم سینما را بار دیگر بر روی سالن شماره 1 سینما گذاشته اند. پیشنهاد می کنم نام سالن شماره 2 را به نام مرحوم محمدتقی کهنمویی بگذارند.

او افزود: این سینما حدود 83 سال تاریخ این شهر را شاهد بوده است. دو بار سقوط مجسمه شاه در مقابل در این سینما اتفاق افتاده است وقایع روز 25 مرداد 1332 را شاهد بوده و بهمن 57 را دیده است این سینما نمادی برای این شهر است.

این هنرمند همدانی افزود: آرزوی دیگری که بارها با مسئولان شهر مطرح کرده ام این است که رینگ اول شهر بسته شود و تبدیل به پیاده راه شود بیشتر اماکن تاریخی شهر در همین رینگ اصلی قرار دارد و باید آن ها را حفظ کنیم امیدوارم این طرح اجرا شود.

رضویان به عملکرد استاندار همدان اشاره کرد و گفت: من به خاطر اینکه استاندار همدان کمک کرد این سینما بار دیگر بازگشایی شود از ایشان سپاسگزارم به خاطر بازگرداندن جشنواره از ایشان تشکر می کنم. استاندار همدان بهار امسال از تخریب زورخانه تاریخی جلوگیری کرد و اولین مدیری است در طول 35 سال گذشته وقتی ما 400 نفر معترض به تخریب میراث فرهنگی شهر نامه نوشتیم پاسخ داد.

این کارگردان سینما در پایان به شهدای هنرمند اشاره کرد و افزود: این شهر شهدای زیادی داشته است از عین القضات همدانی تا آقا عبدالرزاق حکاک که در مشروطیت شهید شد. میرزاده عشقی که گفته می شود به دست عوامل رضاشاه شهید شد، مرتضی کیوان در سال 1332 شهید شد و یک شهید داریم به نام سعید یوسفی که فیلم بردار بود و با گلوله مستقیم تانک شهید شد اما دوستان هنرمند همدانی نامی از او نمی برند یاد و خاطره او را هم گرامی می داریم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1