محیط زیست محور سخنرانی رییس جمهور در سازمان ملل

26 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/sh5ds

دولت من به عنوان دولت محیط زیستی، سیاست های خود را بر اساس رویکردی متوازن میان توسعه اقتصادی و حفاظت از محیط زیست تنظیم کرده است.

""حسن روحانی، رئیس جمهور""

به گزارش دنیای سفر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهور، حسن روحانی عصر شنبه در اجلاس توسعه پایدار در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک افزود: ما مشتاقیم از طریق دیپلماسی فعال محیط زیستی با همسایگان خود در زمینه توسعه پایدار منطقه ای همکاری کنیم و در سایه روابط سازنده با دیگر کشورها و همکاری فناورانه، انتقال دانش و مشارکت در فعالیت های علمی مشترک، سهم خود را در ساختن جهانی پایدار تر و مصون تر از تهدیدهای محیط زیستی ایفا کنیم. رییس جمهوری تصریح کرد : دستیابی به آرمان های توسعه پایدار بعد از 2015 بدون لحاظ کردن مسئولیت کشورها و سهم آن ها در پیدایش وضعیت فعلی محیط زیست، ناممکن بوده و به مناقشه ای بی حاصل می انجامد.

متن سخنان رییس جمهوری به این شرح است:

سم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس،عالیجنابان؛

در آغاز سخنم لازم می دانم با ابراز تاسف شدید از حادثه دلخراشی که برای هزاران نفر مسلمان و از جمله ایرانیان، در منا در روز پنجشنبه رخ داد، مراتب تسلیت خود را به خانواده هایی که در سوگ درگذشتگان این مصیبت عزادار شده اند ابراز کنم و بر ضرورت رسیدگی سریع نسبت به آسیب دیدگان و همچنین بررسی علل و عوامل این حادثه و حوادث مشابه در مراسم حج امسال تاکید نمایم.

عالیجنابان، خانم ها و آقایان

مشکلات محیط زیست، به ما انسان های کره زمین آموخته است که همگی در یک کشتی نشسته ایم و بدانیم که هر آن چه دیگران انجام می دهند بر سرنوشت ما نیز مؤثر است و نمی توان صرف نظر از این که دیگران چگونه زندگی می کنند، به امنیت و آسایش خود دل بست . بدون همکاری گسترده در سه سطح ملی، منطقه ای و بین المللی، دست یافتن به «اهداف توسعه پایدار» بسیار دشوار است. این همکاری باید ملهم از آگاهی ناشی از سرنوشت واحد و تعهد مشترک در قبال مسئولیتهای مهم انسانی باشد. سرنوشت مشترک، مستلزم هدف مشترک است، اما به معنای یکسان بودن مسئولیت های همه نیست. دست یابی به آرمان های توسعه پایدار بعد از 2015 بدون لحاظ کردن مسئولیت کشورها و سهم آن ها در پیدایش وضعیت فعلی محیط زیست، ناممکن بوده و به مناقشه ای بی حاصل می انجامد.

حضار محترم

همان طور که در سال گذشته در «اجلاس سران تغییرات آب و هوا» گفتم ، منطقه غرب آسیا تنها با شرایط اقلیمی گرم تر و چالش های خشک سالی ممتد و گسترده مواجه نیست، بلکه با فاجعه تروریسم و خشونت افراطی نیز دست به گریبان است. به عبارتی، خشونت علیه طبیعت و انسان ها، دو فاجعه بزرگ منطقه غرب آسیاست. من دو سال پیش زمانی که از «جهان علیه خشونت و افراطی گری» سخن گفتم؛ هر دو فاجعه و تاثیر متقابل آن ها را مد نظر داشتم. تروریست ها در سرزمین های فقیر و زخم خورده از بحران های محیط زیستی؛ رشد کرده، تکثیر شده و چون ریزگردها به راحتی مرزها را در می نوردند. گروه های تروریستی، «اهداف توسعه پایدار» را زیر پا می گذارند و تداوم این وضعیت به فقر و تخریب بیشتر محیط زیست می انجامد. تروریسم و خشونت، ضمن خسارت آشکار به محیط زیست، توسعه پایدار را از دستور کار کشورها خارج کرده و منابع کشورها را صرف مبارزه با نا امنی می کند.

خانم ها و آقایان

جمهوری اسلامی ایران پیش از این، مجدانه و عمیقاً به تحقق اهداف توسعه هزاره، یاری رسانده و مشارکت فعالی در تدوین دستور کار توسعه پس از 2015 داشته و از این به بعد نیز همکاری سازنده ای برای اجرای تعهدات خود در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی خواهد داشت. دولت من به عنوان دولت محیط زیستی، سیاست های خود را بر اساس رویکردی متوازن میان توسعه اقتصادی و حفاظت از محیط زیست تنظیم کرده است. افزایش آشکار حساسیت های زیست محیطی در میان اقشار مختلف مردم کشورم، وارد کردن آموزش های محیط زیستی به برنامه درسی مدارس، بازنگری جدی در سیاست های سد سازی، احیای تالاب های در خطر و همچنین تلاش شبانه روزی برای احیای دریاچه های در خطر نابودی، تنها بخش کوچکی از التزام این دولت به اهداف توسعه پایدار است.

فرآیند طی شده در دو سال گذشته و حصول توافق هسته ای میان ایران و 1+5، شرایط مساعدی برای همکاری های منطقه ای و بین المللی، از جمله در زمینه محیط زیست فراهم آورده است. ما مشتاقیم از طریق دیپلماسی فعال محیط زیستی با همسایگان خود در زمینه توسعه پایدار منطقه ای همکاری کنیم و در سایه روابط سازنده با دیگر کشورها و همکاری های فناورانه، انتقال دانش و مشارکت در فعالیت های علمی مشترک، سهم خود را در ساختن جهانی پایدارتر و مصون تر از تهدیدهای زیست محیطی ایفا کند.

از توجه شما سپاسگزارم

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1