ساخت پارکینگ در بافت تاریخی قزوین متوقف شد

26 سپتامبر 2015 - 15:10 dsfr.ir/hm9qv

در پی گودبرداری های شهرداری قزوین به منظور ساخت پارکینگ طبقاتی در فضای کنار سرای سعدالسلطنه کاوش اضطراری در محدوده گاراژ سعدالسلطنه با توجه به ضرورت آغاز و نهایتا پروژه شهرداری متوقف شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کاظم عرب سرپرست هیأت کاوش سرای سعدالسلطنه این مطلب را در جلسه گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد مطرح کرد.

او افزود: کاوش در اغلب گمانه ها به کشف آثار تاریخی از جمله بخشی از یک زیرزمین متعلق به خانه ای اعیانی، کشف یک سکه 25 دیناری ضرب تهران، بقایای یک حمام سرخانه، تعداد زیادی سفال از جمله یک سفال کتیبه دار متعلق به قرن ششم با کتیبه کوفی انجامید که لایه های تاریخی شناسایی شده در فضاهای مورد کاوش عمدتا مربوط به قرون میانه و متأخر قاجار و عصر پهلوی اول است.

سرپرست هیأت کاوش سرای سعد السلطنه اظهار داشت: محدوده طراحی شده برای ساخت پارکینگ (موقعیت های کاوش شده) در مسیر محور فرهنگی، تاریخی شهر قزوین (محله بازار) قرار دارد. محدوه مورد اشاره از سوی شمال با سرای سعدالسلطنه، از جنوب با سرای وزیر، از غرب با مسجدالنبی، از شرق با مجموعه بناهای باقیمانده از بافت صفوی (مسجد پنجه علی، دولتخانه و چهار انبیا) همجوار است.

به گفته این باستان شناس، اکنون ساخت پارکینگ طبقاتی در فضای کنار سرای سعدالسلطنه متوقف شده و قرار است با بازنگری طرح و تعیین حرایم میراث فرهنگی، پارکینگ طبقاتی به نحوی ساخته شود که علاوه بر آسیب نرسیدن به آثار تاریخی به گردشگران و نمازگزاران خدمات ارایه شود.

او تصریح کرد که با توجه به کاوش انجام شده و اطلاعات و مواد فرهنگی یافت شده در این محوطه فرهنگی پیشنهاد می شود به منظور حفظ هویت تاریخی شهر قزوین هر نوع ساخت و ساز در محدوده مذکور به دور از توسعه جزئی نگر که در صدد حل مشکلات روزمره است با نگاهی به کلیت تاریخی شهر دارای پیوند طبیعی و یکپارچه بافت پیرامون باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1