گردشگری در هفته ای که گذشت

هفته ای تلخ برای مسافران داخلی و خارجی ایران

25 سپتامبر 2015 - 18:50 dsfr.ir/mg3uh

در هفته ای که گذشت خبرهای خوبی در حوزه های گردشگری، میراث فرهنگی، حمل و نقل، محیط زیست و ... شنیده شد. با این حال خبر مرگ چند تن در سیل پاکدشت و کشته شدن بالغ بر 130 تن از زائران ایرانی در جریان مراسم رمی جمرات در منا، جامعه ایران را در شوک و سوگ فرو برد.

گردشگری

بر اساس قانون، رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، معافیت مالیاتی تاسیسات گردشگری محقق شد.

بارندگی شدید در شهرستان پاکدشت از توابع تهران جان 6 تن را گرفت. در این حادثه 11 تن نجات یافتند.

طی مراسمی با حضور رییس جمهور از ایران چک جدید 50 هزار تومانی رونمایی و توسط بانک ها وارد بازار شد.

در دیدار سلطانی فر و مقامات فرانسوی اعلام شد: پیش نویس تفاهم نامه توسعه همکاری های گردشگری ایران و فرانسه به منظور شفاف سازی چارچوب ها و چگونگی همکاری ها تهیه می شود.

معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه شرایط لازم برای اجرای طرح لغو روادید با سایر کشورها را اعلام کرد.

دستور العمل ارائه خدمات مسافرتی و گردشگری در فضای مجازی در آستانه روز جهانی گردشگری تدوین و پس از تصویب در کمیته نظارت بر کسب و کارهای الکترونیکی به امضای «مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و «علی عابدزاده» رییس سازمان هواپیمایی کشوری رسید.

در جریان "مراسم رمی جمرات" در منا بر اثر ازدحام جمعیت عده زیادی جان خود را از دست دادند. آمار ایرانی های کشته شده در این حادثه تا کنون 131 تن اعلام شده است.

میراث فرهنگی

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه زشوف جمهوری لهستان در زمینه باستان شناسی، زبان شناسی تاریخی، تاریخ معماری، حفاظت و مرمت اشیای تاریخی، مردم شناسی و ... همکاری می کنند.

پنه لوپه، تندیس کشف شده از تخت جمشید، پس از سفر نمایشگاهی 4 ماهه خود به ایتالیا، به همراه 3 همزاد ایتالیایی اش در جایگاه خود یعنی موزه ملی ایران قرار گرفت.

موسیقی بومی خوزستان «علوانیه» در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. هم چنین 3 اثر میراث معنوی فارس در فهرست میراث معنوی ملی جای گرفتند.

خانه تاریخی پاینده و خانه تاریخی رضوانی یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

کمیته تخصصی ثبت میراث فرهنگی ناملموس روز چهارشنبه 25 شهریور 94 برگزار شد، در این کمیته 19 اثر در فهرست معرف و در خطر ملی به ثبت رسید.

هم چنین؛ 11 اثر طبیعی از استان های مختلف در فهرست میراث ملی ثبت شد که عبارتند از: تپه دهل زنان مروست، آبشار سفیده ندوشن، درخت بنه کهنسال کمکوئیه، تلماسه های صادق آباد، چشمه های دره آب شور، درخت چنار کهنسال روستای باجگان، درخت چنار کهنسال چک چک، درخت چنار کهنسال گرمه اولیا، مجموعه سروهای کهنسال قبرستان گور کهنه، مجموعه چنارهای خورجان خرم بید، درخت چنار کهنسال مظفرآباد خرم بید

حمل و نقل

بلندترین خط راه آهن شهری (مترو) خاورمیانه با حضور دکتر حسن روحانی در تهران افتتاح شد.

محیط زیست

در جریان سفر یک روزه معصومه ابتکار معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور به همدان، گروه های مختلف این استان با متولی اصلی محیط زیست کشور دیدار کنند و دغدغه های خود را به گوش ایشان رسانند. در همین راستا "مجمع اصلاح طلبان استان همدان" نیز طی نامه ای خواستار رسیدگی به مشکلات زیست محیطی استان همدان شدند.

مراسم بزرگداشت روز جهانی حفاظت از لایه ازون با حضور معاون سازمان حفاظت محیط زیست، معاون نماینده مقیم سازمان ملل، نماینده برنامه توسعه صنعتی سازمان ملل، مدیر پروژه حفاظت از لایه ازون و جمعی از دست اندرکاران این بخش در سازمان محیط زیست برگزار شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1