رویترز از فاجعه منا گزارش داد

تلخ ترین حادثه 25 سال اخیر حج رقم خورد

25 سپتامبر 2015 - 15:20 dsfr.ir/e684q

تلخ ترین حادثه 25 سال اخیر حج رقم خورد
رسانه ها
در جریان مراسم رمی جمرات در منا بر اثر ازدحام جمعیت عده زیادی جان خود را از دست دادند

خبرگزاری "رویترز" با مروری بر حوادثی مشابه در ایام حج، حادثه اخیر در منطقه "منا" را تلخ ترین فاجعه حج در 25 سال اخیر دانست.

به گزارش دنیای سفر، روز پنجشنبه در جریان مراسم رمی جمرات در منا بر اثر ازدحام جمعیت عده زیادی جان خود را از دست دادند که آمار تلفات لحظه به لحظه در حال افزایش است. ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران آمار ایرانی های کشته شده در این حادثه را 131 نفر و شمار زائران جان باخته را 1200 نفر اعلام کرده است.

مقامات سعودی در اولین اظهار نظر رسمی درباره حادثه «منا»، علت حادثه را ازدحام شدید و عدم تبعیت حجاج از دستورات داده شده و تداخل حرکت حجاج اعلام کردند. این در حالی است که وب سایت خبری تابناک، به نقل از روزنامه الدیار دلیل حادثه منا در مراسم حج را حضور جانشین ولیعهد عربستان در منطقه مشعر منا و بازگشت وی در خلاف مسیر عبور حجاج اعلام کرد.

حادثه روز گذشته بدترین حادثه اتفاق افتاده در مراسم حج در 25 سال اخیر است و پیش از این در سال 1990 در حادثه ای مشابه در تونلی در نزدیکی پل جمرات 1426 نفر جان باختند و هر دو حادثه نیز در روز عید قربان اتفاق افتاده است. پیش از این نیز در تاریخ دوازدهم ژانویه 2006 حادثه ای دیگر در مکه و روی پل جمرات روی داد و 340 نفر به سبب ازدحام و ترس ناگهانی و در نتیجه از کنترل خارج شدن جمعیت کشته شدند و این حادثه 290 نفر نیز مجروح بر جای گذاشت.

در اول فوریه سال 2004 میلادی هجوم ناگهانی زائران در مراسم رمی جمرات 251 کشته و 244 نفر مجروح به جای گذاشت و در حادثه ای مشابه در یازدهم فوریه 2003 نیز 14 زائر جان باختند. پنجم مارس سال 2005 نیز آبستن حادثه ناگوار دیگری برای زائران خانه خدا بود و باز هم در مراسم رمی جمرات 35 نفر از حجاج به دلیل از کنترل خارج شدن جمعیت کشته شدند. در 9 آوریل سال 1998 نیز 118 زائر روی پل جمارات جان باختند و 180 نفر مجروح شدند و در تاریخ 23 می سال 1994 نیز حادثه ای مشابه در همین مکان جان حداقل 270 نفر را گرفت. اما بزرگ ترین فاجعه تاریخ در طول ایام حج در دوم جولای سال 1990 روی داد که از کنترل خارج شدن جمعیت در تونل پیاده روی منتهی به مکه به حادثه دردناک کشته شدن 1426 نفر انجامید.

در حالی که تعداد کشته شدگان حادثه در منطقه "منا" تاکنون از سوی مقامات و رسانه های عربی تنها بیش از 700 نفر اعلام شده است اما منابع موثق معتقدند که این تعداد به مرز 2000 نفر نیز خواهد رسید و در این صورت حادثه امسال بزرگ ترین فاجعه انسانی در طول تاریخ ایام حج خواهد بود.

کم و سن و سال ترین قربانی حادثه خونین منا تا این لحظه

در همین راستا؛ معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور پیامی درگذشت جان باختگان حادثه منا در مراسم حج امسال را تسلیت گفت. پیام تسلیت مسعود سلطانی فر به شرح زیر است:

"بار دیگر سوء مدیریت مقامات مسوول در عربستان سعودی موجب رقم خوردن حادثه ای دردناک و جان باختن بيش از هزار تن از حجاج شد که در میان آنان جمعی از هموطنان عزیزمان نیز به رحمت ایزدی پیوستند. ارتحال جانگداز زائران خانه خدا را به پیشگاه حضرت ولیعصر، مقام معظم رهبری، ملت مسلمان ایران و به ویژه خانواده های قربانیان این حادثه تلخ تسلیت می گویم، برای جان باختگان رحمت واسعه الهی، و برای بازماندگان صبر جمیل مسألت می نمایم."

هم چنین؛ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور اطلاعیه ای اجرای جشن های مرتبط با روز جهانی جهانگردی در استان ها را با توجه به حادثه مصیبت بار منا و جان باختن جمع زیادی از حجاج عزیز ایرانی و اعلام 3 روز عزای عمومی در کشور لغو کرد.

شبکه آی فیلم ایران که به زبان های عربی، فارسی و انگلیسی برنامه پخش می کند، با به روی آنتن بردن زیرنویس هایی با موضوع فاجعه منا، واکنش مسلمانان اقصی نقاط دنیا به این اتفاق تلخ را منعکس کرد. بعد از اعلام عزای عمومی در کشور، شبکه آی فیلم پخش سریال ها و میان برنامه های طنز خود را قطع کرد.

پایگاه خبری حج و زیارت ضمن ابراز همدردی با بازماندگان، این حادثه تلخ و تسلیت به ملت ایران و خانواده جان باختگان، لیست زائران فوتی حادثه جمرات تا ظهر جمعه سوم مهر را منتشر کرده است. برای مشاهده به این لینک مراجعه کنید.

در فهرستی که سازمان حج و زیارت منتشر کرده اسامی 131 نفر منتشر شده است، این در حالی است که سرپرست حجاج ایرانی ساعت 15 امروز اعلام کرده است: 365 زائر ایرانی پس از وقوع فاجعه "منا" تا این لحظه به کاروان های خود مراجعه نکرده اند، البته این به معنی جان باختن آن ها نیست.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1