3 اکتبر 2021 - 16:14
گزارشی از مهم ترین ایستگاه راه آهن کشور

ایستگاه راه آهن مشهد، پر تردد با مسافرانی راضی

23 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/oc6nd

ضیائی مهر: ایستگاه راه آهن مشهد از نظر معماری و خدماتی که به مسافران ارائه می دهد، حداقل در خاورمیانه کم نظیر بوده است.

روزهای پایانی تابستان 94 فرصتی دست داد تا سری به ایستگاه راه آهن مشهد به عنوان مهم ترین و پر تردد ترین ایستگاه مسافری راه آهن کشور بزنیم، روزهایی که موج دوم سفرهای تابستانی رو به پایان است و بسیاری از مسافران برای استفاده از آخرین فرصت های تعطیلات به مشهد سفر کرده اند و حال قصد بازگشت به شهر خود را دارند؛ این روزها ایستگاه راه آهن مشهد هم چون دیگر روزهای تابستان پر کار و مملو از جمعیت است.

تصور نمی کردم که با یک تماس بتوانم به سرعت هماهنگی های لازم برای گزارش و عکاسی از ایستگاه را انجام دهم اما خوش بختانه روابط عمومی راه آهن خراسان رضوی در این زمینه همکاری بسیار خوبی داشت و تا آخرین لحظه برای انجام مصاحبه و نشان دادن فضاهای مختلف ایستگاه در کنار ما بود.

ایستگاه راه آهن مشهد؛ یکی از 20 شاهکار معماری پس از جنگ جهانی دوم در آسیا

دقایقی از ساعت 8 صبح گذشته بود که وارد سالن ایستگاه راه آهن مشهد شدم، سالنی که با معماری جالب و منحصر به فردش در ابتدای ورود توجه هر بیننده و مسافری را به خود جلب می کند؛ این ایستگاه به عنوان یکی از 20 شاهکار معماری بعد از جنگ جهانی دوم در آسیا و زیباترین و مجهزترین ایستگاه راه آهن ایران در سال 1334 ساخته شده است.

سقف منحنی شکل و مرتفع و ستون های قطور سالن به نوعی برای مسافران خسته، آرامش را القا می کند، در کنار معماری گذشته، فضاسازی مسئولان ایستگاه هم برای ایجاد این آرامش درونی نقش به سزایی دارد که می توان به ایجاد فضای سبز درونی ایستگاه و رنگ آمیزی های سالن اشاره کرد.

در یک طرف سالن ترکیب جالبی از سنت و مدرنیته به چشم می خورد، کافه موزه راه آهن پذیرای مسافرانی است که برای دقایقی به صرف نوشیدنی در فضای موزه می پردازند، در گوشه و کنار این کافی شاپ، ویترین هایی با نمایش قطعات قدیمی قطارها و لکوموتیوها به چشم می خورد، حتی پایه برخی از میزها را قطعات قدیمی قطار تشکیل داده و توضیحاتی در کنار هر وسیله برای ارضای حس کنجکاوی افراد وجود دارد. وجود غرفه های سوغات، رزرو هتل، صنایع دستی و محصولات فرهنگی نیز از جمله تدابیر مسئولان در راستای تامین برخی از نیازهای مسافران در زمان انتظار برای حرکت قطار به شمار می رود.

به سراغ یکی از مسافرانی که منتظر اعلام حرکت قطار خود توسط بخش اطلاعات ایستگاه است، می روم. او اهل اهواز بوده و و برای هشتمین بار است که به مشهد سفر می کند. این شهروند اهوازی می گوید: با توجه به امنیت و آسایشی که سفر با قطار به همراه دارد، سعی می کنم از این طریق به مشهد سفر کنم. این سومین باری است که به ایستگاه راه آهن مشهد آمده ام و از کیفیت خدمات و وضعیت سالن رضایت کامل را دارم و اگر قرار باشد باز هم به مشهد سفر کنم به طور حتم سفر با قطار را انتخاب می کنم چون نسبت به هواپیما کم هزینه تر و نسبت به سفر با اتوبوس کم خطرتر است.

به روز بودن امکانات ایستگاه و رضایت مسافران

یکی دیگر از مسافران که اهل مشهد بوده اما در تهران زندگی می کند و سفرهای زیادی با قطار داشته، می گوید: به خاطر شغلم سفرهای زیادی با قطار به شهرهای مختلف ایران داشته ام و ایستگاه های زیادی را از نزدیک دیده ام اما ایستگاه راه آهن مشهد یکی از بزرگ ترین و بهترین ایستگاه های قطار کشور است که امکانات آن کامل تر از بسیاری دیگر از ایستگاه ها بوده و حتی قابل مقایسه نیست، این را نه به این خاطر که خودم مشهدی هستم بلکه به دلیل به روز بودن خدمات ایستگاه در کنار عظمت سالن و راحتی مسافران در آن می گویم. ایجاد سیستم اینترنت بی سیم یکی از بهترین خدمات این ایستگاه است و این روزها که همه مردم با اینترنت سروکار دارند به نوعی وجود این سیستم ضروری است و از مسئولان راه آهن مشهد برای این موضوع تشکر می کنم.

یک مسافر اهل تهران نیز می گوید: سومین بار است که به مشهد سفر می کنم اما اولین باری است که با قطار به مشهد آمده ام و دفعات گذشته با اتوبوس سفر کرده ام. از سفر با قطار راضی هستم و سعی می کنم اگر باز هم زیارت مشهد نصیبم شد با این وسیله سفر کنم. او درباره وضعیت ایستگاه راه آهن مشهد عنوان می کند: ایستگاه مشهد بسیار زیباست و از نظر نظافت و تمیزی رضایت کامل دارم برخورد پرسنل ایستگاه هم با مسافران خوب است و به طور کلی کیفیت ارائه خدمات در این ایستگاه مطلوب است.

پس از صحبت با تعدادی از مسافران، به دفتر مرکز کنترل ترافیک راه آهن خراسان رضوی می رویم؛ مرکزی که کار بسیار حساس کنترل قطارها برای جلوگیری از برخورد آن ها با یکدیگر را بر عهده داشته و با اعلام زمان توقف قطارها در ایستگاه های مختلف بین راه برای اقامه نماز و یا سوخت گیری و دیگر موارد از بروز ترافیک و یا خطر برخورد قطارها جلوگیری می کند.

مرکز کنترل ترافیک؛ مغز متفکر راه آهن

رضا کریم پور معاون مرکز کنترل ترافیک راه آهن خراسان رضوی می گوید: مرکز کنترل ترافیک در واقع مغز متفکر ناحیه به شمار می رود و کنترل تمامی قطارهای مسافربری و باری را بر عهده دارد. از ابتدای سال جاری تاکنون خوشبختانه با تلاشی که برای انجام وظیفه در این مرکز داشته ایم مشکل خاصی به وجود نیامده است و کنترل عبور و مرور تمامی قطارهای تهران و دیگر شهرستان ها به مقصد مشهد را انجام داده ایم. برنامه حرکت قطارها به طور مدون از تهران ابلاغ می شود و بخش کنترل راه آهن مشهد پی گیر انجام صحیح این برنامه است و مواردی همچون توقف قطارها برای سوخت گیری و ... را در دستور کار دارد.

از مرکز کنترل ترافیک خارج می شویم و به سمت ابتدای ایستگاه می رویم، جایی که قطارها وارد می شوند و اقداماتی نظیر تخلیه فاضلاب، آبگیری و شستشو انجام می شود و سپس اتصال واگن برای حرکت دوباره به قطار توسط نیروهایی به نام گروه مانور انجام می شود که کاری حساس و دقیق است.

مسئول ترافیک ایستگاه راه آهن مشهد می گوید: این دفتر تمام اطلاعات مربوط به قطارهای وارد شده به ایستگاه را در اختیار داشته، برنامه ریزی برای آبگیری، تخلیه فاضلاب، شستشو و تعمیرات قطارها را بر عهده دارد و مسئولیت تمام اتفاقات مربوط به قطاری که وارد ایستگاه شده با این مرکز است.

احمد ذوقی با اشاره به اتصال لکوموتیو به واگن ها به عنوان یکی از حساس ترین مسئولیت نیروهای مانور دفتر ترافیک ایستگاه راه آهن، اظهار می کند: کوچک ترین غفلت و کوتاهی در مراحل کار، موجب ایجاد سانحه جانی برای نیروها می شود و به همین دلیل تمرکز در کار برای نیروهای ما بسیار مهم است و خوشبختانه امسال سانحه ای در این بخش نداشته ایم.

حمید بهادری، معاون ایستگاه راه آهن مشهد نیز اظهار می کند: در سال های اخیر به دلیل اعمال تحریم ها علیه ایران، راه آهن نتوانسته است نسبت به نوسازی ناوگان و تبدیل واگن های قدیمی به جدید اقدام کند و ما این کمبودها را با فشار بر روی نیروهای کار جبران کرده ایم و آن ها با فداکاری تلاش کرده اند فرسودگی ناوگان را جبران کنند و تعمیرات را به موقع انجام دهند.

سالانه 8000 نفر از قطار جا می مانند

سرپرست خدمات ایستگاهی راه آهن خراسان رضوی نیز می گوید: سالانه حدود 8000 مسافر به دلیل بی توجهی و نداشتن دقت کافی به ساعت حرکت قطار از سفر باز می مانند و این در حالیست که اگر آن ها اطلاعات بلیط را به درستی مطالعه کنند، دیگر این مشکل را نخواهیم داشت.

سیدمحمد غیاثی با بیان اینکه به دنبال هوشمندسازی ایستگاه راه آهن مشهد هستیم، می افزاید: این ایستگاه شاید نخستین ایستگاه هوشمند کشور باشد که با ارائه خدمات اینترنتی در حال حاضر و طرح هایی برای انجام الکترونیکی امور در آینده، به دنبال دستیابی به این مهم هستیم. وی ادامه می دهد: علاوه بر هوشمندسازی، تسهیل دسترسی مسافران به امکانات ایستگاهی و سهولت سوار شدن به قطار از دیگر برنامه های ما در پر حجم ترین و پر تردد ترین ایستگاه راه آهن کشور است.

غیاثی بیان می کند: ما در مدیریت سالن ایستگاه مشهد، به دنبال ایجاد آرامش روانی برای مسافران و کاهش استرس و اضطراب آن ها هستیم و این کار را با ایجاد فضای سبز داخل سالن و رنگ آمیزی مناسب و اقداماتی از این دست انجام می دهیم.

سرپرست خدمات ایستگاهی راه آهن مشهد با اشاره به وجود پایانه اتوبوس در مجاورت راه آهن اظهار می کند: ایستگاه اتوبوس راه آهن مشهد قابلیت پایانه بودن را ندارد و بهتر است شهرداری با تدابیری به جای حرکت 10 خط اتوبوس از این ایستگاه دو خط برای این ایستگاه به مسیرهای اصلی در نظر بگیرد تا با این کار از تردد زیاد اتوبوس ها و ترافیک در آن جلوگیری کند و این پایانه را به جای گذشته خود یعنی پایانه شهید گمنام باز گرداند، با این اقدام مشکلی در تردد مسافران و به دنبال آن جا ماندن آن ها از قطار پیش نمی آید.

غیاثی هم چنین خواستار حضور شبانه روزی پلیس راهور در میدان راه آهن شده و می گوید: این موضوع از ایجاد گره های ترافیکی و توقف های غیر ضروری در این میدان جلوگیری می کند و با توجه به نزدیک شدن به پیک سفرها در ایام محرم و صفر و به ویژه دهه آخر ماه صفر بهتر است تدابیر لازم از سوی پلیس راهور و شهرداری برای کاهش ترافیک در محدوده راه آهن انجام شود.

جابجایی روزانه 45 هزار مسافر توسط ایستگاه راه آهن مشهد

به سراغ مدیرکل راه آهن خراسان رضوی می رویم که همچون گذشته و پاسخگویی هایش به سوالات ما، این بار هم برای مصاحبه حضوری به خوبی پاسخگوی سوالات ما بود.
مدیرکل راه آهن خراسان رضوی در پاسخ به سوال ما درباره ظرفیت این ایستگاه می گوید: حدود 50 درصد ظرفیت قطارهای مسافری ریلی کشور در مسیر خراسان رضوی و مسیر منتهی به مشهد تردد می کند. هم اکنون در حال اجرای آخرین روزهای دور دوم سفرهای تابستانی و پیک برگشت مسافران و زائران از مشهد به شهرهای خود هستیم.

محمدهادی ضیائی مهر می افزاید: روزانه 78 رام قطار به طور مستقیم از 25 شهر و مرکز استان به مشهد تردد می کند و 45 هزار مسافر در طول شبانه روز توسط این ایستگاه جا به جا می شود. وی اظهار می کند: تمام تلاش همکاران ما این بوده که با فعالیت شبانه روزی و مراقبت و نظارت های کامل برآیند خدمات به مسافران، مشکل خاصی به وجود نیاید. از 11 خرداد ماه که پیک نخست سفرهای تابستانی آغاز و تا 24 شهریور ماه به پایان رسید و در پیک دوم که هم اکنون در حال اجراست، خوش بختانه با مشکل خاصی روبه رو نشدیم و در این مدت با وجود ظرفیت بالا با برنامه ریزی و نظارت کامل هیچ قطاری از برنامه تعریف شده حذف نشده و برنامه های ما به طور 100 صدی اجرایی و عملیاتی شد و تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن تاخیر در حرکت قطارها به کار بستیم. ضیائی مهر با اشاره به اهمیت کنترل، نظارت و بازسازی مستمر واحدهای خدمات رسانی سالن ایستگاه راه آهن مشهد، می گوید: این خدمات به طور کامل انجام شده و با اجرای برنامه هایی که برای توسعه ایستگاه مشهد داشته ایم و برنامه ریزی برای سال های آینده به دنبال بهبود خدمات رسانی به مسافران بوده و هستیم.

اجرای 20 پروژه با اعتبار 40 میلیارد تومان

مدیرکل راه آهن خراسان رضوی از هزینه کرد اعتباری 40 میلیارد تومانی برای اجرای 20 پروژه در ایستگاه راه آهن مشهد در سال های گذشته خبر داده و می افزاید: این پروژه ها در بخش های مختلف و در راستای توسعه خطوط پارکینگ و استقرار قطارهای مسافربری، بازسازی و به سازی سکوهای مسافری، توسعه فضای داخلی ایستگاه و دیگر موارد پیش بینی شده اجرا شد و با این طرح ها توانستیم جا به جایی مسافر ریلی در مشهد را از 7 میلیون نفر در سال 86 به حدود 14 میلیون نفر در سال 93 برسانیم و به آماری 2 برابری دست یافته ایم.

ضیائی مهر خاطرنشان می کند: با توجه به حجم تردد قطارها به مشهد برنامه های توسعه ما متوقف نشده و هم اکنون پروژه های مختلفی در زمینه های توسعه سکوهای مسافری، خطوط پارکینگ قطارهای مسافری، توسعه مراکز تعمیراتی واگن ها و دیگر موارد با پیش بینی اعتباری 100 میلیارد تومانی در حال اجراست. متوسط پیشرفت فیزیکی این پروژه ها 85 درصد بوده و امیدواریم تا پایان سال و قبل از آغاز سفرهای نوروزی آن ها را به مرحله بهره برداری رسانده و ظرفیت ایستگاه را از نظر جا به جایی تعداد مسافران باز هم افزایش دهیم که بر اساس پیش بینی ها این ظرفیت می تواند به جا به جایی 18 میلیون مسافر در طول سال برسد.

مدیرکل راه آهن خراسان رضوی با بیان اینکه این ایستگاه تا سال 92 رتبه دوم جا به جایی مسافر کل شبکه ریلی کشور را در اختیار داشت، عنوان می کند: از سال 93 با توجه به ظرفیت سازی ها در راه آهن استان و نیز افزایش حجم قطارهای مسافری شبکه ریلی کشور به سمت مشهد و به ویژه از مبادی کشور توانسته ایم رتبه نخست جا به جایی مسافر ریلی کشور را با 33 درصد از کل مسافرت های ریلی به خود اختصاص دهیم.

ایستگاه راه آهن مشهد در خاورمیانه بی نظیر است

ضیائی مهر معتقد است: ایستگاه راه آهن مشهد از نظر معماری و خدماتی که به مسافران ارائه می دهد، حداقل در خاورمیانه کم نظیر بوده و حتی در سطح کشورهای پیشرفته هم حرفی برای گفتن و سطحی قابل قبول دارد. وی اظهار می کند: با توجه به حجم مسافران و ظرفیت های پیش بینی شده و تاکیدات وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، برنامه هایی بلندمدت برای ارتقاء سطح کیفی و کمی خدمات ایستگاه مشهد پیش بینی شده و در دستور کار مجموعه راه آهن کشور قرار گرفته است.

مدیرکل راه آهن خراسان رضوی از افزایش ظرفیت جا به جایی مسافران تا 26 میلیون نفر در سال به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های بلندمدت ایستگاه مشهد یاد کرد و می گوید: طرح جامع توسعه و افزایش ظرفیت این ایستگاه تهیه و تصویب شده که در آن احداث ترمینال شماره 2 مشهد با اعتباری 400 میلیون تومانی در کنار ترمینال شماره 1 راه آهن پیش بینی شده است. وی با اشاره به اتصال ایستگاه راه آهن مشهد به ایستگاه قطار شهری و تلفیق مسافرت های درون و برون شهری به عنوان یکی از تاکیدات وزیر راه و شهرسازی، اظهار می کند: در این راستا خط 2 قطار شهری مشهد در حال احداث و طرح پیوند ترمینال شماره 1 با این خط در حال انجام است. برای پیوند ترمینال شماره 2 با ایستگاه قطار شهری نیز در حال آماده سازی هستیم و با همکاری شرکت قطارهای شهری مشهد این پروژه به تصویب نهایی خواهد رسید تا دسترسی مسافران به قطار شهری به راحتی امکان پذیر باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1