24 فوریه 2024 - 23:40
معاون سازمان میراث فرهنگی:

نرخ رشد صنعت گردشگری 20 درصد بوده است

15 می 2015 - 06:15

معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری سازمان میراث فرهنگی گفت: نرخ رشد صنعت گردشگری 20 درصد بوده است.

سعید شیرکوند در کنفرانس بین‎المللی فرصت‎های سرمایه‎گذاری در لرستان، افزود: امروز صنعت گردشگری در دنیا به عنوان یک صنعت شناخته شد که این صنعت در دنیا نوپا و با صنایع دیگر متفاوت است چون رشد فوق‎العاده‎ای دارد، به ‎گونه‎ای که هر صنعتی که در حوزه اقتصاد برداشته می‎شود رشد 5 تا 6 درصدی دارد اما صنعت گردشگری که حدود 40 سال بوده به ‎وجود آمده نرخ سود آن 20 درصد است.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری رابطه مستقیم با پیشرفت‎های تکنولوژیکی پیدا می‎کند، یادآور شد: طی 50 سال ‎گذشته درآمد حاصل از صنعت گردشگری از حدود 100 میلیارد دلار به 1200 میلیارد دلار در سال 2014 رسیده است که این افزایش درآمد جهش فوق‎العاده‎ای در این صنعت محسوب می‎شود.

شیرکوند از اینکه صنعت گردشگری در ایران صنعت مغفول و رها شده‎ای بود، انتقاد کرده و ادامه داد: البته این مهم دلایل مختلفی دارد که یکی از دلایل این بود که کشور متکی به درآمدهای نفتی بود و همواره دغدغه ما اقتصاد تک بعدی و نفتی بوده و بر اساس این مهم توجه به صنعت دیگری نشده است. وقتی دولتی خزانه خود را از محل فروش نفت پر می‎کند دیگر به فعالیت‎های دیگر توجهی ندارد.

معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری سازمان میراث فرهنگی، در جواب سوالات چرا بخش مالیات در کشور ضعیف است؟ و سهم مالیات در خزانه و هزینه دولت محدود است؟ بیان کرد: دلیل آن این است که ما تنها اقتصاد را به تامین نفت می‎دانستیم و گردشگری را به‎ عنوان یک تفنن و سفر تلقی می‏‌کردیم در حالی‎ که اگر گردشگری صنعت باشد زیربخش‎های خود را نیز راه‎اندازی می‎کند و این خود درآمدزا و اشتغال‎زا است.

شیرکوند با بیان اینکه برای رشد و توسعه اقتصادی پایدار یک کشور باید در ابعاد مختلف سرمایه‎گذاری کرد، اظهار کرد: در ادبیات اقتصادی دنیای جدید، سرمایه‎گذاری مهمی که مورد توجه گرفته بحث سرمایه اجتماعی است. اگر کشوری سرمایه اجتماعی نداشته باشد نمی‎تواند از بقیه سرمایه‎ها هم بهره‎برداری کند. منظور از سرمایه اجتماعی این است که در فضای عمومی اقتصاد کشور شرایطی ایجاد شود که تمام فعالان اقتصادی نسبت به فعالیتی که می‎خواهند انجام دهند اعتماد و اطمینان لازم را پیدا کنند.

شیرکوند گفت: چنانچه سیستم بانکی و سایر ارگان‎ها بر سر راه سرمایه‎ گذاری مشکل ایجاد کنند این نشان می‎دهد که سرمایه اجتماعی وجود ندارد اگر چه منطقه از پتانسیل‎ها و توانمندی‎های خوبی برخوردار باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1