تفاهم نامه توسعه همکاری های گردشگری ایران و فرانسه تنظیم می شود

22 سپتامبر 2015 - 15:40 dsfr.ir/kb7sz

پیش نویس تفاهم نامه توسعه همکاری های گردشگری ایران و فرانسه به منظور شفاف سازی چارچوب ها و چگونگی همکاری ها تهیه می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دیدار با "استفان لفول" وزیر غذا، کشاورزی و جنگل داری و "ماتیاس فکل" دبیر دولت و مسئول تجارت خارجی فرانسه، گفت: ما امیدواریم به دنبال توافق وین که زمینه لغو تحریم های ناعادلانه و ظالمانه علیه ایران را فراهم کرده است، بتوانیم از ظرفیت های اقتصادی متقابل همه کشورها استفاده کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه سازمان میراث فرهنگی به عنوان یکی از حوزه های مرتبط با ریاست جمهوری، 3 وظیفه مهم حفظ و حراست از میراث فرهنگی، رسیدگی به امور تولیدات صنایع دستی و سیاست گذاری در حوزه گردشگری را بر عهده دارد، تاکید کرد: با توجه به سابقه تاریخی 11 هزار ساله و با وجود اماکن و بناهای تاریخی بسیار، ایران در معرض توجه بسیاری از علاقه مندان به این حوزه قرار دارد.

سلطانی فر ادامه داد: در حوزه صنایع دستی، ایران در کنار چین و هند به عنوان یکی از 3 قدرت بزرگ تولید کننده صنایع دستی در جهان شناخته می شود، در این حوزه نزدیک به 2 میلیون نفر به شکل مستقیم و غیرمستقیم مشغول به فعالیت هستند، همچنین از 460 رشته شناخته شده صنایع دستی در جهان، 360 رشته توسط هنرمندان و صنعتگران ایرانی تولید می شود. سالیانه 2 میلیون مترمربع فرش در ایران تولید می شود که نزدیک به 1 میلیون و 500 هزار مترمربع از آن به کشورهای جهان صادر می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه، ایران با وجود جاذبه های فرهنگی، تاریخی، طبیعی، زیارتی و خدمات درمانی و سلامت، وضعیت ویژه ای در حوزه گردشگری دارد، یادآور شد: اگر چه تعداد گردشگران ورودی به ایران حدود 5 میلیون نفر است، اما در 2 سال گذشته و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، روند ورود گردشگران با رشد قابل توجهی مواجه شده است.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: برای رشد و رونق گردشگری در ایران، برنامه ریزی بلندمدتی از حدود 10 سال قبل آغاز شده است تا در یک دوره 20 ساله، یعنی تا سال 2025 میلادی تعداد گردشگران ورودی به 20 میلیون نفر افزایش پیدا کند، در 10 سال اول به دلیل مشکلات مختلف از جمله تحریم های ناعادلانه، نتوانسته ایم به اهداف خودمان دست پیدا کنیم اما با توجه به ظرفیت های بسیار خوبی که در ایران وجود دارد، امیدواریم بتوانیم عقب ماندگی های 10 سال گذشته را جبران کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه این دیدار روابط بین ایران و فرانسه را قابل تامل دانست و تاکید کرد: زمینه های همکاری در بسیاری از بخش ها بین 2 کشور وجود دارد، هرچند روابط بین ایران و فرانسه در طول سالیان گذشته با فراز و نشیب هایی همراه بوده است اما از بین سایر کشورهای اروپایی، روابط جمهوری اسلامی ایران با فرانسه از سطح قابل توجهی برخوردار بوده است.

وی با اشاره به اینکه فرانسه یکی از کشورهای موفق در حوزه گردشگری است، گفت: جاذبه های گردشگری ایران مورد توجه و علاقه بسیاری از گردشگران فرانسوی است، در حال حاضر تعداد گردشگران ورودی به ایران با ظرفیت های موجود فاصله دارد، محدودیت هایی که در اثر تحریم های غیرقانونی اعمال شده بود باعث شد در بخش های مختلف از جمله در حوزه گردشگری، محدودیت هایی به وجود آید. باور ما این است که گردشگری یکی از مهم ترین ابزارها برای تعامل فرهنگی و ارتباط بین ملت ها است، گردشگری امکان و ابزار خوبی است تا مردم کشورهای مختلف با واقعیت ها، میزان رشد، باورها و چگونگی اندیشیدن سایر ملت ها آشنا شوند.

معاون رئیس جمهور گفت: رویکرد ما این است که از ظرفیت همه کشورها برای رشد و توسعه فرهنگی و اقتصادی استفاده کنیم، برای اینکه با سرعت بیشتری به اهداف مان در حوزه گردشگری دست پیدا کنیم در چند محور اصلی برنامه ریزی کرده ایم، اولین محور، تسهیل صدر ویزا برای اتباع کشورهای مختلف است، نمایندگی های ما در کشورهای مختلف در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به صدور ویزا می کنند، همچنین صدور ویزای فرودگاهی که به مدت یک ماه برای گردشگران قابل استفاده است از دیگر تسهیلات موجود در این بخش محسوب می شود. در حال حاضر برنامه ریزی برای لغو ویزا با 40 کشور هدف گردشگری که فرانسه هم جزء آن ها است، ادامه دارد.

سلطانی فر گفت: افزایش امکانات اقامتی و هتل از دیگر برنامه های ما در حوزه گردشگری است، بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته هتل های 4 و 5 ستاره به 3 برابر افزایش خواهد یافت، هم چنین توسعه شبکه حمل و نقل ریلی، هوایی، زمینی و دریایی در دستور کار قرار دارد. در زمینه آموزش نیروی انسانی برنامه ریزی گسترده ای برای استفاده از ظرفیت های داخلی و امکانات کشورها و موسسات بین المللی صورت گرفته است، همچنین در 40 کشور دنیا از جمله فرانسه، دفاتر اطلاع رسانی گردشگری ایران در حال شکل گیری است. ما در حال ایجاد تسهیلات مورد نیاز برای حضور و فعالیت جدی تر بخش خصوصی داخلی و خارجی هستیم تا سرمایه گذاری در این بخش در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه برسد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه گردشگران ورودی به ایران به 3 دسته تقسیم می شوند، گفت: گروه اول، گردشگران عرب و مسلمان هستند که برای زیارت اماکن مقدس از جمله شهرهای مشهد و قم به ایران سفر می کنند و گردشگران زیارتی 50 درصد از کل گردشگران ورودی به ایران را تشکیل می دهند. گروه دوم گردشگران فرهنگی و تاریخی هستند که از کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیای جنوب شرقی به کشور ما سفر می کنند و دسته سوم اتباع کشورهای همسایه هستند که برای استفاده از ظرفیت های درمانی و پزشکی به ایران سفر می کنند، چرا که خدمات درمانی و بهداشتی کشور ما از کیفیت بالایی برخوردار است و در عین حال نسبت به کشورهای اروپایی، هزینه کمتری دارد.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: با توجه به رویکرد و حرکت جدیدی که در این حوزه آغاز شده است، از تجربیات کشورهای موفق در بخش گردشگری استفاده خواهیم کرد، بر اساس تحلیل اقتصاددانان، بازار گردشگری ایران، بازار پررونقی است و ما امیدواریم سرمایه گذاران بخش خصوصی فرانسه نقش قابل توجهی در این بخش داشته باشند.

وی در ادامه به توافق بین گروه مالی گردشگری و "آکور" برای بهره برداری و آموزش در 2 هتل فرودگاه امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: این توافق، می تواند سرآغاز خوبی برای حضور بخش خصوصی فرانسه در حوزه گردشگری ایران باشد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: هر ساله از نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران در ماه فوریه برپا می شود، این نمایشگاه از 16 تا 19 فوریه امسال هم برگزار خواهد شد و شرکت های فعال حوزه گردشگری فرانسه هم می توانند با حضور در این نمایشگاه، ظرفیت های خود را در معرض دید علاقه مندان قرار دهند.

معاون رئیس جمهور در ادامه این دیدار، با ارائه پیشنهاد تهیه پیش نویس تفاهم نامه توسعه همکاری های گردشگری ایران و فرانسه، گفت: این پیش نویس می تواند شامل چگونگی همکاری ها، شفاف شدن دستور کار و چارچوب همکاری ها در حوزه گردشگری بین 2 کشور باشد. این امکان وجود دارد که تفاهم نامه توسعه همکاری های گردشگری بین ایران و فرانسه پس از تهیه و نهایی شدن در خلال سفر دکتر روحانی، رئیس جمهور ایران به فرانسه، به امضاء برسد.

"ماتیاس فکل" دبیر دولت و مسئول تجارت خارجی فرانسه، نیز در دیدار با مسئود سلطانی فر گفت: امیدواریم با امضای توافق وین، مرحله جدیدی در روابط 2 کشور ایران و فرانسه ایجاد شود. این سفر در راستای سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران صورت گرفته است و قرار است در مرحله بعدی یک هیات ایرانی به فرانسه سفر کنند و پس از آن دکتر روحانی رئیس جمهور ایران به فرانسه سفر خواهند کرد.

فکل با اشاره به اینکه 2 کشور دارای تمدن غنی هستند، تصریح کرد: روابط ایران و فرانسه در حوزه های اقتصادی، مبادلات فرهنگی و سیاسی شکل گرفته است، اما روابط اقتصادی 2 کشور جهش بیشتری خواهد داشت به شکلی که در حال حاضر نمایندگانی از 150 شرکت فرانسوی در ایران حضور پیدا کرده اند.

مسئول تجارت خارجی فرانسه یادآور شد: ما با احساس احترام و به منظور شراکت و همکاری درازمدت به ایران سفر کرده ایم، در رابطه با موضوع گردشگری زمینه های همکاری مشترکی وجود دارد و دولت فرانسه تمایل دارد در این حوزه با ایران وارد همکاری جدی شود. فرانسه مقصد اول گردشگران دنیاست، امسال فرانسه میزبان 85 میلیون گردشگر از سراسر دنیا بوده است، با توجه به اولویت هایی که در ایران وجود دارد ما آماده ارائه تجربیات و آغاز همکاری ها در حوزه گردشگری هستیم.

فکل با اعلام این خبر که گروهی از شرکت های گردشگری فعال در کشور فرانسه، ظرف هفته آینده به ایران سفر خواهند کرد، افزود: این افراد برای شناسایی ظرفیت ها و توانمندی ها در حوزه گردشگری به ایران سفر می کنند. در این سفر با توجه به فشردگی برنامه ها و جلسات امکان بازدید از اماکن تاریخی و شهرهای دیگر ایران وجود نداشت و ما علاقه مندیم در فرصت های بعدی از این اماکن بازدید کنیم.

هم چنین؛ استفان لفول وزیر غذا، کشاورزی و جنگل داری کشور فرانسه در دیدار با مسعود سلطانی فر گفت: در ایران 3 حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به شکل یک سازمان اداره می شود، در فرانسه هم این 3 حوزه در یک مجموعه واحد اداره می شود و می توان گفت اگر فرانسه سالیانه حدود 81 میلیون گردشگر دارد به دلیل هماهنگی بین این 3 بخش است.

لفول با تاکید بر گسترش همکاری ها در زمینه توریسم میان 2 کشور، یادآور شد: فرهنگ چند هزار ساله، صنایع دستی متنوع و جاذبه های گردشگری از اشتراکات میان ایران و فرانسه است که موجب می شود زمینه های همکاری بیشتری میان دو کشور بروز پیدا کند. در حوزه گردشگری موضوع زیرساخت ها و اسکان و اقامت گردشگران از اهمیت بسیاری برخوردار است، افراد فعال در این حوزه باید در زمینه مهمانداری، هتلداری، آشپزی و رستوران داری آموش ببینند.

وزیر کشاورزی فرانسه اضافه کرد: فرانسه این آمادگی را دارد که در زمینه آموزش نیروی انسانی، ارتقاء و ترویج صنایع دستی، هتلداری و پذیرش گردشگران، تجربیات خود را در اختیار ایران قرار دهد. همکاری با گروه "آکور" زمینه ای مناسب برای حضور سرمایه گذاران فرانسه در بازار گردشگری ایران است و دولت فرانسه از این حرکت استقبال و حمایت می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1